Noworodek w oknie życia przy Hożej. Siostry nadały mu imię

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Archidiecezja WarszawskaSiostry franciszkanki odnalazły chłopca w oknie życia

Siostry franciszkanki z Hożej znalazły w sobotę nad ranem noworodka w oknie życia. Nadały chłopcu imię Tomasz. Jest on 19. maluchem pozostawionym w tym miejscu. Taka sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy od półtora roku.

Warszawskie okno życia mieści się przy Hożej 53, przy klasztorze Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Od 13 lat siostry z tego zgromadzenia pełnią przy nim nieustanny dyżur. W sobotę o godzinie 3:25 zaalarmował je dzwonek, oznajmiający pojawienie się kolejnego dziecka.

W komunikacie na stronie Archidiecezji Warszawskiej czytamy, że tym razem był to nowo narodzony chłopiec. - Siostry natychmiast - zgodnie z procedurami - wezwały karetkę pogotowia i policję. Dziecko zostało przewiezione do szpitala w Warszawie - poinformowała siostra Anna Uberman.

28 stycznia obchodzony jest dzień św. Tomasza z Akwinu, dlatego franciszkanki spontanicznie nadały chłopcu imię tego patrona. Tomek jest 19. dzieckiem pozostawionym w oknie życia na Hożej 53.

W ubiegłym roku nikt nie oddał w ten sposób dziecka, natomiast w roku 2020 siostry odnajdowały je dwukrotnie - 7 maja do okna życia trafił Stefanek, a 24 sierpnia Zuzia, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl:

"Noworodek miał zaledwie dwie godziny"
"Noworodek miał zaledwie dwie godziny"TVN24

Jak działają okna życia?

Okno życia to niewielkie pomieszczenie w ścianie, z drzwiczkami otwieranymi od strony ulicy i drugimi od wewnątrz. W środku jest materac, jest ciepło, działa wentylacja. Pozostawione dziecko uruchamia dzwonek, po chwili jest przy nim zakonnica. Nierzadko zdumiona, że maluch już samodzielnie siedzi - do okna życia trafiają bowiem nie tylko noworodki.

Dziecko zostawione w oknie życia u zakonnic spędza chwilę. Zawiadomiona przez nie policja zawozi malucha do szpitala, a stamtąd - jeśli jest zdrowe - trafia do pogotowia opiekuńczego. Następny etap to ośrodek adopcyjny, gdzie rozpoczyna się procedura adopcyjna. Kiedy dziecko ma już akt urodzenia - a kobieta, która je pozostawiła nie zmieniła zdania i nie wróciła po nie - sąd zezwala na jego adoptowanie.

W 2013 roku Komitet Praw Dziecka apelował o zamknięcie okien życia, ponieważ nie zapewniają one realizacji prawa do poznania biologicznych rodziców. W Polsce dziecko ma prawną możliwość do poznania tożsamości matki po ukończeniu 16. roku życia, jeśli po porodzie pozostawiono je w szpitalu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Od okna życia do adopcjiTVN24

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archidiecezja Warszawska

Pozostałe wiadomości