Niższe ceny w przetargach, można budować więcej. Plany drogowców na 2023 rok

Ulica Jana Kazimierza na wizualizacjach
Jana Kazimierza na Odolanach przejdzie remont
Źródło: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Stabilizacja rynku i powrót cen materiałów do stanu sprzed pandemii spowodowały, że miasto może zaoszczędzić na planowanych przebudowach sporą sumę. Oferty zaproponowane w przetargach okazały się niższe niż zaplanowane kosztorysy w przypadku kilku kluczowych inwestycji.

"W 2023 r. zrealizujemy kolejne inwestycje, które poprawią stan drogowej infrastruktury i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. Część z nich rozpoczęliśmy już w zeszłym roku, ale będą oczywiście nowe, które już w tym roku zapowiadaliśmy" - przekazał w mediach społecznościowych Zarząd Dróg Miejskich.

Stabilizacja rynku i kilkumilionowe oszczędności

Jak zaznaczyli drogowcy, nowe zadania zostaną zrealizowane dzięki środkom zapewnionym przez Radę Warszawy. Na ostatniej sesji w czwartek radni przegłosowali dodatkowe środki na przebudowę placu Trzech Krzyży i placu Na Rozdrożu, budowę tzw. placu Centralnego (czyli centralnej części placu Defilad, od Marszałkowskiej), czy doświetlenie 345 przejść dla pieszych.

ZDM wskazał, że w przypadku placu Trzech Krzyży dodatkowe środki pozwolą rozszerzyć przebudowę o zieleń. Natomiast w przypadku tzw. placu Centralnego i placu Na Rozdrożu - rozstrzygnąć przetargi.

Drogowcy podkreślają, że wymienione inwestycje to tylko przykłady, zaplanowanych na ten rok prac jest więcej. "Łączna wartość tych, które najistotniej wpływają na poprawę warunków poruszania się i bezpieczeństwo oraz poprawiają układy drogowe, przekracza pół miliarda złotych" - wskazali w komunikacie.

Co więcej, zaplanowane kosztorysy wskazanych inwestycji okazały się wyższe niż oferty zaproponowane w przetargach, co może dać kilkumilionowe oszczędności. "To efekt m.in. stabilizacji rynku i powrotów cen za materiały do stanu sprzed pandemii - wskazują.

Nowe oblicze placów i Marszałkowskiej

W przypadku budowy placu Centralnego kosztorys wyniósł 65,5 miliona złotych, natomiast najtańsza złożona oferta opiewa na kwotę 61,2 miliona. Jeśli miasto wybierze najtańszą propozycję zaoszczędzi ponad 4 miliony. Koncepcja przebudowy placu Defilad na osi ulicy Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. Z dużej przestrzeni zostanie wykrojony bardziej kameralny plac, który uatrakcyjni ścisłe centrum miasta.

Z kolei przy przebudowie placu Na Rozdrożu oszczędność może wynieść 3,5 miliona złotych. Kosztorys oszacowano na kwotę 29,9 miliona, natomiast najtańsza oferta wyniosła 26,4 miliona. W ramach prac powstaną tu dodatkowe windy na przystanki autobusowe na Trasie Łazienkowskiej, droga dla rowerów i naziemne przejścia dla pieszych. W planach są też zmiany na peronach autobusowych.

Miasto może oszczędzić też na innej dużej przebudowie. Chodzi o zachodnią stronę ulicy Marszałkowskiej na odcinku od placu Bankowego do Królewskiej. Najkorzystniejsza oferta złożona w przetargu opiewa na kwotę 8,2 miliona, natomiast miasto na ten cel zabezpieczyło 9,7 miliona. Tutaj z kolei zmieni się układ jezdni, wyremontowane zostaną chodniki, a parkowanie będzie uporządkowane. Powstanie również droga dla rowerów i posadzone zostaną 63 drzewa.

Ucywilizują ulicę Jana Kazimierza

Do listy inwestycji, na których miasto może odzyskać kolejny milion, należy dopisać długo wyczekiwaną przez mieszkańców Odolan przebudowę Jana Kazimierza. W ostatni piątek ZDM otworzył oferty w tym przetargu. W kosztorysie zarezerwowano na ten cel kwotę 35,7 miliona a najtańszą ofertę złożyła firma Strabag na kwotę 34,5 milion. - W tej chwili będziemy sprawdzać oferty, których jest pięć. Strabagu jest najtańsza, a pozostałe nieznacznie ją przekraczają. Myślę, że w ciągu miesiąca, może półtora, powinniśmy wybrać wykonawcę - powiedział Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Na całej długości ulicy zostanie przebudowana jezdnia, chodniki oraz zjazdy na posesje. Powstanie też droga dla rowerów. Miejsca postojowe zostaną wyznaczone w zatokach parkingowych. Na przejściach pojawią się azyle (wyspy dzielące) o szerokości 2,5 m. Posadzonych zostanie 250 nowych drzew.

Ulica Jana Kazimierza na wizualizacjach
Ulica Jana Kazimierza na wizualizacjach
Źródło: ZDM Warszawa
Czytaj także: