Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Na Woli powstaje mural upamiętniający Jana Lityńskiego

Najnowsze

Autor:
dg
Źródło:
PAP
Pożegnanie Jana Lityńskiego
TVN24Pożegnanie Jana Lityńskiego

U zbiegu Towarowej i alei "Solidarności" powstaje mural upamiętniający opozycjonistę z czasów PRL Jana Lityńskiego, który zginął tragicznie w lutym tego roku. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 26 września.

- Jan Lityński był człowiekiem prawym, niezłomnym i przyzwoitym, bez którego nie byłoby wolnej Polski - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. - Przez całe swoje życie walczył i stosował się do uniwersalnych i ponadczasowych wartości. Wola posiada wielką robotniczą historię i jest poniekąd symbolem transformacji w pigułce, dlatego zgodziliśmy się, że jest idealnym miejscem, aby upamiętnić tak wielkiego i zasłużonego dla narodu Polaka - dodał.

Z inicjatywy burmistrza oraz Wolskiego Centrum Kultury na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Towarowej powstaje mural, który upamiętnia Jana Lityńskiego. Dzieło autorstwa Bruno Neuhamera zostanie odsłonięte 26 września, podczas uroczystości "Wolność kocham i rozumiem: Jan Lityński i Komitet Obrony Robotników".

- Chciałbym, aby mural Bruno Neuhamera, przypominał nam, że przyzwoitość i uczciwość, nawet w samotności, w zderzeniu z machiną opresji, ma głęboki sens - powiedział Krzysztof Mikołajewski, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury.

Uroczystość u zbiegu al. Solidarności i Towarowej rozpocznie się 26 września o godz. 15. W jej trakcie nastąpi odsłonięcie muralu, głos zabiorą przedstawiciele władz, autor i organizatorzy, a całość zwieńczy koncert Jacka Kleyffa. Później uczestnicy uroczystości przeniosą się do amfiteatru w Parku Sowińskiego, gdzie o 17 rozpocznie się druga część wydarzenia. Tam zaplanowana jest debata "Wolność kocham i rozumiem", koncert Jazz Bandu Młynarski Masecki, Volnego Choru z Białorusi oraz prapremiera książki Jana Lityńskiego "Ucieczka do wolności". 

Na Woli powstaje mural upamiętniający Jana LityńskiegoUrząd dzielnicy Wola

Opozycjonista, poseł, mediator

Lityński był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy.

W 1976 r. współzałożyciel "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. współredaktor "Robotnika", niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS "KOR", współpracownik Biura Interwencyjnego KSS "KOR" i "Krytyki" (członek redakcji).

W 1980 r. doradca władz NSZZ "Solidarność". Autor uchwalonego przez I Zjazd "Solidarności" Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ "S", Region Mazowsze. W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 poseł na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów. W latach 2010–2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Jan Lityński utonął 21 lutego w Narwi w okolicach Pułtuska, próbując ratować psa, pod którym załamał się lód. Miał 75 lat.

Autor:dg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd dzielnicy Wola

Pozostałe wiadomości