40 milionów złotych na miejski program in vitro

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent Warszawy o miejskim programie in-vitro
Prezydent Warszawy o miejskim programie in-vitro
TVN24
TVN24Prezydent Warszawy o miejskim programie in-vitro

Warszawa przeznaczy 40 milionów na finansowanie miejskie programu in vitro. Radni zdecydowali o przeznaczeniu dodatkowych środków na ten cel. Przyszli rodzice będą także mogli korzystać z bezpłatnych zajęć w szkołach rodzenia. Miasto zapłaci 16 milionów złotych za kolejną edycję tego przedsięwzięcia.

Ratusz zorganizował w czwartek konferencję prasową dotyczącą polityki rodzinnej oraz programów wsparcia dla przyszłych rodziców finansowanych z budżetu Warszawy. Jak poinformował prezydent Rafał Trzaskowski, dzięki miejskiemu programowi in vitro urodziło się dotychczas w stolicy 1700 dzieci. Dodał, że radni zdecydowali o zwiększeniu finansowania na ten cel w latach 2023-2025. - 40 milionów złotych przeznaczymy na rozbudowanie programu in vitro w Warszawie. To absolutnie nasz wspólny priorytet - zapewnił.

- Dzięki temu, że mogliśmy zwiększyć finansowanie tego programu na kolejne lata będziemy nim mogli objąć około 360 dodatkowych par, co w skali trzech lat daje nam ponad 1200 par. In vitro w Warszawie to wsparcie życia, wsparcie dzietności, wsparcie warszawskich rodzin - mówiła wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Magdalena Roguska.

To nie jedyny program z dodatkowym dofinansowaniem. - Troszczymy się również o przyszłych rodziców. Mamy miejskie szkoły rodzenia. Prowadzimy je dla ponad 10 tysięcy par rocznie. Na kolejną edycję przeznaczymy 16 milionów złotych, bo też zależy nam na tym, by ten program kontynuować - zaznaczył Trzaskowski.

Decyzja o zwiększeniu finansowania programu in vitro zapadła podczas październikowej sesji Rady Warszawy.

Dzięki in-vitro w Warszawie urodziło się 1700 dzieci

Stołeczny ratusz realizuje miejski program in vitro od 2017 roku. Samorządowa kampania rozpoczęła się po tym, jak obóz rządzący zrezygnował rok wcześniej z finansowania tej metody leczenia niepłodności z budżetu państwa. W pierwszej edycji miejskiego programu urodziło się 616 dzieci. W kolejnej edycji - od 2020 roku, do sierpnia tego roku - z programu skorzystało 5088 par, potwierdzono 1512 ciąże kliniczne, a urodziło się 1012 dzieci.

W pierwszej edycji na dofinansowanie in vitro w Warszawie przeznaczono 17,3 mln złotych. W drugiej budżet ten podwojono – w latach 2020-2022 miasto wsparło niepłodne pary łączną kwotą 33 mln złotych, w kolejnych latach.

Aktualna edycja programu kończy się w grudniu. W uzasadnieniu projektu uchwały w tej sprawie podkreślono, że nowa umożliwi kontynuację wspierania par z niepłodnością od stycznia 2023 roku. Zwrócono także uwagę na nasilające się zjawisko niepłodności jest prawdopodobnie naturalną konsekwencją zmian współczesnego świata i stanowi ważny wieloaspektowy problem wymagający pomocy medycznej. "Niepłodność jest szczególną chorobą, ponieważ dotyka dwojga młodych ludzi w okresie ich największej aktywności, wywiera silnie negatywny wpływ na funkcjonowanie rodziny, stan emocjonalny pary, jej funkcjonowanie społeczne i zawodowe" - podkreślał ratusz w październikowym komunikacie.

W uzasadnieniu oszacowano także skalę niepłodności, z jaką może zmagać się stolica. "Według różnych źródeł problem niepłodności dotyczy 10 - 12 procent populacji. Można zatem przyjąć, że problem ten może dotyczyć populacji Warszawy w analogicznych proporcjach. Odnosząc ten schemat do populacji kobiet w wieku 25 - 40. roku życia, zamieszkałych w Warszawie, wynoszącej około 250 tysięcy osób, wielkość niepłodnej populacji warszawskiej oszacowano na około 25 tysięcy par" - podano w uzasadnieniu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości