Osiem punktów na mapie rowerowych absurdów

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Aktywiści stworzyli mapę absurdów drogowych
Aktywiści stworzyli mapę absurdów drogowychMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Aktywiści stworzyli mapę absurdów drogowychMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Aktywiści przygotowali mapę największych rowerowych absurdów w stolicy. W czwartek przekazali ją stołecznym drogowcom, wraz z raportem zawierającym pomysły na ich usunięcie. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na niebezpieczne i uciążliwe miejsca, jak ścieżki kończące się schodami lub zjazdem na trzypasmową ulicę.

Inicjatorami akcji są stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i Zielone Mazowsze. Przewodnicząca MJN Barbara Jędrzejczyk tłumaczyła podczas czwartkowej konferencji prasowej, że celem było zebranie miejsc szczególnie niebezpiecznych, uciążliwych i demotywujących do jazdy rowerem. - Była to między innymi droga rowerowa pod rondem Zesłańców Syberyjskich, która kończy się schodami, czy skrzyżowanie ulicy Kijowskiej i Targowej, gdzie ścieżka nagle się urywa i właściwie tylko za pomocą "teleportu" można przedostać się na drugą stronę - wyliczała.

- Okazuje się, że w tym roku ten absurd drogowy staje się pełnoletni - mówił o ścieżce przy rondzie Zesłańców Syberyjskich Marek Smyk ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze. - Byłoby zrozumiałe, że nic nierobienie w jego temacie, gdyby faktycznie w jakiś sposób dało się wytyczyć jakieś alternatywy. Niestety od osiemnastu lat ludzie są zmuszeni do noszenia rowerów. Nie wiem, jak sobie radzą ludzie z rowerami towarowymi albo z przyczepkami - stwierdził. Wyjaśnił też, że zdaniem aktywistów na wiaduktach biegnących nad rondem jest wystarczająco dużo miejsca, by wytyczyć trasę rowerową na górze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Aktywiści przygotowali mapę rowerowych absurdówZielone Mazowsze / Miasto Jest Nasze
ZOBACZ DUŻĄ WERSJĘ MAPY ROWEROWYCH ABSURDÓW

Aktywiści wytykają błędy w rowerowej infrastrukturze

Punkty na mapie rowerowych absurdów powstały na bazie zgłoszeń mieszkańców stolicy oraz doświadczeń aktywistów. - Wpłynęło do nas kilkadziesiąt takich zgłoszeń. Przedstawiliśmy je w naszym raporcie i na mapie, by zniwelować je jak najszybciej, bo często one są w infrastrukturze drogowej wiele lat i nic się nie zmienia - zaznaczyła Jędrzejczyk.

Absurdów jest łącznie osiem. Oprócz wspomnianego ronda Zesłańców Syberyjskich i okolic Dworca Wschodniego, na mapie znalazła się też 50-metrowa "wyrwa" w ścieżce na Towarowej, pomiędzy rondem Zawiszy a Kolejową, droga rowerowa w Alejach Ujazdowskich, która urywa się przy placu Trzech Krzyży, ścieżka przy skrzyżowaniu Dolnej i Puławskiej, kończąca się zjazdem na trzypasmową jezdnię, czy też most Poniatowskiego, kompletnie niedostosowany do potrzeb cyklistów.

Oprócz opisu drogowych niedoróbek, aktywiści opracowali rekomendacje dla Zarządu Dróg Miejskich. - One mówią, w jaki sposób niezbyt drogo i bez demolowania całej okolicy uspójnić dane miejsce lub sieć tras rowerowych - wskazał Smyk.

- Warto wspomnieć, że od dziesięciu lat miasto dysponuje dokumentem, który nazywa się Standardy wykonawcze i projektowe dotyczące infrastruktury rowerowej. Stoi w nich - między wieloma szczegółami dotyczącymi łuków, zakrętów, szerokości przejazdów czy uskoków podłużnych - pięć podstawowych zasad dotyczących infrastruktury rowerowej: bezpośrednia, spójna, atrakcyjna, bezpieczna i wygodna. W naszej akcji pokazaliśmy, że te pięć zasad nie zawsze, a czasami prawie wcale nie jest spełnione - podkreślił Smyk.

Aktywiści przekazali w czwartek raport Łukaszowi Puchalskiemu, dyrektorowi ZDM oraz pełnomocnikowi prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej.

Zobacz pełen raport MJN i Zielonego Mazowsza >>>

Aktywiści stworzyli mapę absurdów drogowychMiasto Jest Nasze

Autorka/Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Miasto Jest Nasze

Pozostałe wiadomości

Ma ponad 90 kilometrów - jest zatłoczona, odkąd powstała. Chodzi o autostradę A2 między Łodzią a Warszawą. Dla stojących w korkach kierowców nadchodzi wreszcie ratunek - droga zostanie poszerzona. Zyska po jednym pasie w każdą ze stron. Kiedy? Formalności już ruszyły. Drogowcy koniec prac przewidują na 2029 rok. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

Źródło:
TVN24

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Nominacja arcybiskupa Adriana Galbasa to dobry, choć zaskakujący wybór dla Warszawy - ocenił publicysta Tomasz Terlikowski. Jego zdaniem arcybiskup Galbas jest bardziej otwarty na zmiany niż przeciętny polski biskup, nie boi się trudnych decyzji i "szuka nowych dróg dotarcia" do młodych ludzi, co jest istotne w "szybko postępującej laicyzacji".

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP