Stołeczni urzędnicy opublikowali raport z konsultacji w sprawie Historycznego Centrum Warszawy i utworzenia parku kulturowego. Zgłoszone uwagi zostały przesłane do akceptacji biurom i jednostkom miejskim odpowiedzialnym za projekt uchwały.
Stołeczny ratusz przypomniał w komunikacie, że konsultacje w sprawie projektu uchwały o parku kulturowym Historycznego Centrum Warszawy trwały od 29 maja do 24 czerwca 2023 r. Miały różne formy. "12 czerwca zorganizowaliśmy spotkanie online. Jego retransmisję obejrzało na YouTube ponad 150 osób. Przez telefon i mailowo analizowaliśmy poszczególne przepisy. Podczas stacjonarnych dyżurów spotkaliśmy się bezpośrednio z osobami zainteresowanymi tematem. Odwiedziliśmy też przedsiębiorców w ich siedzibach" - wyliczają urzędnicy.
Obrona bankomatów i pytania o ogródki
Po konsultacjach powstał raport. Urzędnicy wskazali, że szczególnie duże zainteresowanie konsultacje wzbudziły u przedsiębiorców działających na obszarze Historycznego Centrum Warszawy. Dużo uwagi w konsultacjach poświęcono kwestiom definicji i terminów zawartych w projekcie uchwały. Postulowano m.in. dopracowanie definicji nośników reklamowych, złagodzenie przepisów dotyczących murali reklamowych poprzez dopuszczenie ich w przejściach i przejazdach bramowych, zmiany w zapisach dotyczących wielkości szyldów i kolorystyki reklam.
Z raportu po konsultacjach wynika, że sporo dyskusji poświecono wolnostojącym bankomatom. "W opinii części osób uchwała nie może zakazywać umieszczania na terenie parku wolnostojących bankomatów, gdyż naruszałoby to konstytucyjne prawo do wolności działalności gospodarczej. Zwracano też uwagę, że zakaz taki nie dotyczy biletomatów czy parkometrów, a więc obiektów o analogicznej funkcji i formie" - wyjaśniono w raporcie.
Z kolei restauratorzy dopytywali o zasady dotyczące wyglądu ogródków gastronomicznych oraz dopuszczalne formy ich zadaszenia.
"Uczestnicy konsultacji zastanawiali się też, jak uchwała o parku kulturowym wpłynie na realizację inwestycji, które uzyskały już decyzję o warunkach zabudowy" - czytamy w raporcie.
Roczny okres przejściowy
Urzędnicy zapewniają, że uwzględnili wiele zgłoszonych uwag. "Poprosiliśmy o ich akceptację biura i jednostki miejskie, które ze stołecznym konserwatorem zabytków współtworzyły projekt uchwały" - wyjaśnia ratusz.
Projekt uchwały w sprawie utworzenia parku kulturowego Historycznego Centrum Warszawy wkrótce trafi na sesję Rady Warszawy. Po akceptacji uchwały i jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego rozpocznie się 12-miesięczny okres przejściowy, tzw. vacatio legis.
W tym czasie miejscy urzędnicy przeprowadzą "inwentaryzację stanu istniejącego". Odbędą się również szkolenia dla strażników miejskich, od których będzie zależała sprawna kontrola przestrzegania przepisów uchwały. Szkolenia przejdą też zarządcy terenów.
"Planujemy przygotować poradnik dobrych praktyk, który będzie przewodnikiem po przepisach uchwały i inspiracją do zmian dla zarządców nieruchomości i przedsiębiorców. Przez cały okres dostosowawczy będziemy służyć im informacją i radą - mailowo, telefoniczne i osobiście" - zaznaczają urzędnicy.
Park kulturowy
Jak zapowiadała pod koniec marca wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, park kulturowy to "narzędzie, które pozwoli zapobiec chaosowi przestrzennemu, nielegalnym reklamom i tandecie ulicznych stoisk". Historyczne Centrum Warszawy ma objąć Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, rejon od ogrodów Krasińskich do Saskiego oraz parki położone poniżej Skarpy z Łazienkami włącznie.
Park kulturowy porządkuje sprawy związane z estetyką elewacji, ochroną oryginalnego detalu architektonicznego i historycznej stolarki. Reguluje również zasady umieszczania urządzeń technicznych. Dużo uwagi poświęca ochronie drzewostanu i terenów zieleni miejskiej.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa