Od 11 kwietnia wykonawca modernizacji stacji Warszawa Zachodnia będzie prowadził prace przy budowie ściany oporowej na wysokości linii średnicowej. Przeprowadzenie tych robót jest konieczne do utworzenia nowego połączenia pomiędzy torami linii podmiejskiej z linią dalekobieżną.
- Prace będą polegały na wyciągnięciu ścian szczelinowych, które wcześniej były zabite, pod wykonanie muru oporowego - przekazał podczas poniedziałkowego briefingu prasowego Marcin Kowalczyk, dyrektor projektu przebudowy stacji Warszawa Zachodnia. - Dźwig, który je wyciągnie, będzie pracował nad siecią trakcyjną - dodał.
Siedem pociągów na godzinę
Prace wymagają zamknięcia toru na linii podmiejskiej na odcinku od Warszawy Zachodniej do stacji Warszawa Stadion, a to spowoduje, że znaczna część pociągów będzie kursować na skróconej trasie. W ramach nowej organizacji ruchu pojadą tylko trzy pociągi w ciągu godziny w kierunku wschodnim i trzy pociągi w kierunku zachodnim lub odwrotnie. - Dodatkowo organizacja zakłada, że od strony zachodniej niektóre pociągi będą kończyć bieg na stacji Warszawa Zachodnia lub na Warszawie Głównej. Pojedyncze pociągi pojadą na stację Warszawa Gdańska - zapowiedział Krzysztof Bus, dyrektor projektu ds. rozkładu jazdy.
- Pojedyncze pociągi z kierunku wschodniego zakończą bieg na stacji Warszawa Wschodnia. Wybrane składy z linii numer 2 z kierunku Siedlec pojadą na Warszawę Centralną. Natomiast z linii numer 7 od strony Otwocka dojadą do przystanku Warszawa Stadion, skąd łatwo można przesiąść się do metra - dodał Bus. Wskazał też, że zaplanowane na kwiecień prace są kontynuacją tych prowadzonych w grudniu.
Wtedy na podmiejskiej linii średnicowej przez trzy tygodnie obowiązywał ruch wahadłowy. Kursowały cztery pociągi w każdym kierunku w ciągu godziny (jeden pociąg SKM i trzy pociągi KM). Składy kursowały co 3-4 minuty przez 10 minut, po których następowało około 50 minut przerwy. Już pierwszego dnia od wprowadzenia zmienionej organizacji ruchu pasażerowie narzekali na opóźnione pociągi.
Przedstawiciele PKP PLK apelują do podróżnych o sprawdzanie rozkładu jazdy pociągów. Podkreślają, że szczegółowe informacje o zmianach w rozkładzie są dostępne na stronie i w aplikacji portalpasazera.pl oraz na stronach przewoźników.
W ubiegłym tygodniu o zmianach w rozkładzie obowiązujących od 11 do 21 kwietnia informowała też spółka Koleje Mazowieckie.
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl