Kolekcję Karola Tchorka przekazała na rzecz miasta jego synowa i spadkobierczyni Katharine Bentall. Podpisanie umowy darowizny odbyło się piątego lipca. Prezydenta stolicy reprezentował Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków. W spotkaniu uczestniczył również dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego Hubert Kowalski.
"Wśród przekazanych miastu przedmiotów, znalazł się, między innymi wpisany do rejestru zabytków 'Zbiór prac rzeźbiarskich i rysunków Karola Tchorka', dokumentacja archiwalna związana z życiem i działalnością zmarłego w 1985 roku artysty oraz elementy wyposażenia pracowni, którą po wojnie zaaranżował w odbudowanym przez siebie lokalu, znajdującym się w oficynie śródmiejskiej kamienicy" - informują pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Zanim podpisany został akt darowizny, zgromadzone w pracowni eksponaty zostały zinwentaryzowane. W kolekcji znajdują się między innymi rzeźby i rysunki Tchorka, projekty, zdjęcia oraz kolekcjonowane przez niego obiekty sztuki ludowej.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Jedna z najdłużej działających warszawskich pracowni
Karol Tchorek urodził się w 1904 roku. Był rzeźbiarzem i projektantem pomników, marszandem oraz kolekcjonerem sztuki, a także działaczem Związku Polskich Artystów Plastyków. Został odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1949 roku wygrał konkurs Stowarzyszenia Architektów Polskich na realizację tablic upamiętniających miejsca ulicznych egzekucji dokonywanych przez Niemców w Warszawie podczas II wojny światowej. Obecnie w stolicy jest ich około 200.
Jego pracownia znajduje się w oficynie (ul. Smolna 6) należącej do miejskiego zasobu lokali użytkowych. Została utworzona na początku lat 50. XX wieku i jest jedną z najdłużej, nieprzerwanie działających stołecznych pracowni artystycznych.
Wnętrze pracowni zaaranżował na przełomie lat 40. i 50. sam Tchorek. Udało mu się stworzyć przestrzeń, w której przez dziesiątki lat kwitła różnorodna działalność artystyczna, wzbogacana udziałem kolejnych pokoleń artystów, bezpośrednio związanych z osobą rzeźbiarza.
Historyczne miejsce
"W pracowni przez dziesiątki lat powstawały prace Karola Tchorka, które dziś są tam pieczołowicie przechowywane, wraz ze spuścizną intelektualną jego syna, Mariusza Tchorka, uznanego krytyka sztuki i psychoterapeuty. Po śmierci obu artystów, żona Mariusza Tchorka - Katharine Bentall, powoła Fundację Tchorek-Bentall, która prowadzi w pracowni ożywioną działalność artystyczną i badawczą, skoncentrowaną wokół artystycznych przemian i historii Warszawy" - wyjaśniają pracownicy BSKZ.
Śródmiejski lokal został uznany za Warszawską Historyczną Pracownię Artystyczną. Oznacza to, że urzędnicy objęli go ochroną, dzięki której zachowa on nadal swoją kulturalną funkcję.
Dbaniem o takie miejsca zajmuje się powołany przez ratusz w 2014 roku zespół do spraw Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych (WHPA). Zadaniem jego członków jest niedopuszczenie do sytuacji, gdy pozbawiony opieki dotychczasowego najemcy - artysty lub twórcy - lokal zostaje opróżniony, a następnie niemal automatycznie włączony do zasobów lokalowych. "Zespół ma umożliwić kontynuację umowy najmu przez opiekunów zbiorów, którymi często są członkowie rodziny artysty, uczniowie oraz przez inne osoby, które zgodnie z oczekiwaniami władz miasta, mogłyby prowadzić w tym miejscu własną działalność twórczą, kulturalną lub edukacyjną, w sposób nienaruszający pierwotnego charakteru miejsca" - czytamy w komunikacie.
Zapowiadaliśmy również powrót festiwalu Jazz Na Starówce:
Autorka/Autor: kk
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy