Drogowcy chcą po weekendzie rozpocząć asfaltowanie na placu Trzech Krzyży. Ich plany zależą jednak od pogody. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej zera, kierowców będą czekały utrudnienia na wschodnim odcinku jezdni pomiędzy Alejami Ujazdowskimi a Książęcą.
Na placu Trzech Krzyży od końca wakacji toczą się prace drogowe. Na nadchodzący tydzień Zarząd Dróg Miejskich planuje frezowanie. Jego rozpoczęcie uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Ostatnie dni były mroźne, padał też śnieg, co jest przeszkodą w prowadzeniu tego typu prac.
"Synoptycy zapowiadają, że w poniedziałek temperatura przekroczy pięć stopni powyżej zera. Jeśli sprawdzą się prognozy pogody, zaczniemy układać nawierzchnię. Z podaniem konkretnych dat rozpoczęcia i zakończenia czekamy, aż pogoda rzeczywiście się zmieni. Poinformujemy o tym odpowiednio wcześniej" - piszą drogowcy we wpisie na Facebooku.
Nadchodzące prace drogowe będą dotyczyły całej wschodniej jezdni placu Trzech Krzyży, czyli odcinka od skrzyżowania z Książęcą do Alej Ujazdowskich. Nowa nawierzchnia pojawi się także w rejonie pomnika Wincentego Witosa. "Po zakończeniu asfaltowania kierowcy wrócą na wschodnią jezdnię na placu Trzech Krzyży. Po stronie zachodniej ruch będzie się odbywał się tak jak przed rozpoczęciem przebudowy, czyli od strony ronda de Gaulle'a w kierunku południowym" - zapowiada ZDM.
W następnym etapie drogowcy zamierzają zająć się pracami na północnej jezdni placu. O szczegółach będą informować, gdy wschodnia jezdnia będzie gotowa do przywrócenia na niej ruchu.
CZYTAJ TEŻ: Historyczny bruk i stare tory na placu Trzech Krzyży. Miasto i konserwator zdecydowali o ich przyszłości
Przebudowa placu Trzech Krzyży
Przebudowa placu Trzech Krzyży rozpoczęła się w ostatni weekend sierpnia od frezowania nawierzchni jezdni na rondzie de Gaulle’a i wlocie ulicy Nowy Świat. Koniec prac zaplanowano na początek przyszłego roku.
Na zmianach zyskają przede wszystkim cykliści i piesi. Układ tras rowerowych w Śródmieściu zostanie uzupełniony o kluczowy element. Nowe drogi i pasy rowerowe na placu zapewnią połączenie istniejącej infrastruktury dla cyklistów w Alejach Ujazdowskich aż do Nowego Światu.
Poprawi się także bezpieczeństwo pieszych i wygoda pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego. Mniej więcej pośrodku placu, po południowej stronie kościoła św. Aleksandra, pojawi się sygnalizacja świetlna, a przejście dla pieszych zyska azyle. Z kolei na wysokości Instytutu Głuchoniemych powstanie nowy przystanek autobusowy, który zastąpi dotychczasowe, rozrzucone po wschodniej stronie placu. Dzięki temu pasażerowie będą mogli odjechać z jednego wspólnego przystanku w kierunku północnym.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Dróg Miejskich / Facebook