Winyle w fotelu, komiksy przy kawie. Otwierają "świątynię kultury analogowej"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Świątynia kultury analogowej"

Na półkach setki płyt winylowych, komiksów i albumów o sztuce. Obok wygodne fotele, gramofony ze słuchawkami, na antresoli biurka, a na ścianach stylowe plakaty. W wyremontowanym budynku Mazowieckiego Instytutu Kultury przy Elektoralnej powstała czytelnia słów i dźwięków Elektra.

Jak mówią sami pomysłodawcy, Elektra to "świątynia kultury analogowej", miejsce, które "łączy w sobie funkcje salonu literackiego z klimatem niezależnego sklepu płytowego". A zainspirowała ich kolekcja płyt po funkcjonującej tu kiedyś bibliotece. - Okazało się, że biblioteka wypożyczała też płyty winylowe. Odziedziczyliśmy różnorodny zestaw z przemowami Lenina czy pieśniami ku czci partii, ale też z polskim jazzem, muzyką rozrywkową typu Skaldowie czy Grechuta czy polskimi poetami recytującymi swoje wiersze - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Aleksandar Ćirlić, jeden z gospodarzy nowej przestrzeni.

Ale Elektra nie jest magazynem winylowego szrotu, bo jej twórcy dokonali selekcji spadku, ale przede wszystkim ruszyli na zakupy. Dzięki współpracy z wytwórniami udało się zbudować solidną kolekcję płyt z muzyką różnych gatunków. - Alternatywa, punk, reggae, funk, jazz, grunge, trochę metalu, mamy też cały regał poświęcony wyłącznie muzyce polskiej - wyliczał Ćirlić. I dodał: - Nad internetowym katalogiem jeszcze pracujemy, ale płyty są ustawione na półkach z podziałem na kategorie gatunkowe.

A zatem są płyty stare, nowe i nowe wydania starych. Słuchać może każdy, od poniedziałku do piątku, od 12 do 19. - "Procedura" wygląda tak: przychodzimy do Elektry, nalewamy sobie kubek kawy lub herbaty, podchodzimy do regału, wybieramy płytę, informujemy obsługę, że została pobrana, siadamy przy jednym z trzech stanowisk gramofonowych, relaksujemy się i słuchamy płyt. Przy każdym gramofonie jest instrukcja obsługi, żeby nawet nowicjusz mógł się delektować muzyką - opowiadał pracownik MIK.

Płyty pod specjalnym nadzorem

Od reguły wolnego dostępu do zbiorów są wyjątki - białe kruki fonografii przechowywane w szczególny sposób. To płyty szelakowe, produkowane przed upowszechnieniem się tańszych, trwalszych i pojemniejszych krążków winylowych. Dziś są kolekcjonerskim cymesem, a ponieważ łatwo się tłuką, muszą być pod specjalnym nadzorem, żeby przetrwały jak najdłużej. Schowane w drewnianych pudełkach, w szafce, pod kluczem są także rzadkie winyle. - Mamy zbiór testpressów, czyli płyt testowych, które powstają przed wypuszczeniem tytułu na rynek. Zwykle powstają dwie-trzy, nie więcej niż pięć. Mamy test press pierwszej płyty Kultu. Proszę sobie wyobrazić pierwszy egzemplarz pierwszej płyty zespołu Kazika Staszewskiego - zdradził Aleksander Ćirlić. Na dowód wyjął krążek, ale próżno na nim szukać charakterystycznego czerwonego napisu "Kult", który znalazł się na okładce debiutu grupy. Jest tylko stempel "PŁYTA WZORCOWA tylko do użytku służbowego".

Muzyka z płyty szelakowej
Muzyka z płyty szelakowejtvnwarszawa.pl

W planach jest także stworzenie dyskusyjnego klubu płytowego, w którym jak za starych czasów melomani będą wspólnie słuchać płyt z audiofilskiego sprzętu, a potem bez końca o nich dyskutować.

Elektra to dźwięki, ale też słowo - źródłem nazwy czytelni była wytwórnia o tej nazwie, która wypuściła na rynek takich artystów jak Stooges, The Doors czy MC5, jak i mitologiczna córka Agamemnona i Klitajmestry o tym samym imieniu. Dlatego przy Elektoralnej będzie też działać czytelnia, konkretnie sprofilowana. - Odziedziczyliśmy księgozbiór po bibliotece, ale zbieramy także nowe książki: albumy, artbooki, wydawnictwa kolekcjonerskie, powieści graficzne i poezję współczesną - mówiła Monika Rejtnej, która opiekuje się papierowym zasobem Elektry. Uwagę przykuwa przede wszystkim kolekcja komiksów, w swojej najambitniejszej formie, czyli właśnie powieści graficznej. Ich nakłady są zwykle niskie, a ceny wysokie, tu można za darmo nadrobić zaległości.

Weekendowe otwarcie Elektry

Przedłużeniem muzyczno-literackiego charakteru tego miejsca będzie także program "żywych" wydarzeń w najbliższy weekend i później. - W piątek odbędzie się koncert trio Sambora Dudzińskiego, który stworzy dla nas multimedialny projekt "Norwid Nawinylu". Z występu powstanie płyta winylowa. To wydarzenie przygotowane specjalnie na otwarcie Elektry, zupełnie nowa muzyka stworzona do tekstów Norwida (decyzją Sejmu 2021 jest rokiem Cypriana Kamila Norwida - red.) - zapowiedziała Rejtnej.

W sobotę zagrają Kuzugo (ambientowa improwizacja na elektronikę, gitarę i głos), ŻAL (duet elektroniczno-wokalno-gitarowy) oraz Morświn, czyli nowy zespół poety i wokalisty Marcin Świetlickiego. Ukoronowaniem imprezy otwarcia będzie niedzielny "koncert na gramofony, patefony i inne adaptery" - pokaz najstarszych urządzeń odtwarzających muzykę. To one będą bohaterami wieczoru, występów muzyków nie przewidziano. Wstęp jest bezpłatny, wejściówki można odbierać w kasie MIK-u. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę, w holu głównym odbywać się będzie giełda płytowa i targi małych wydawców, podczas których będzie można uzupełnić swoją winylową i kompaktową kolekcję (10-17).

Festiwal literacki, koncerty i spektakle

Podczas środowej konferencji mówiono też o dalszych planach instytucji. Jej dyrektorka Magdalena Ulejczyk przyznała, że szczególnie dla niej ważny jest nowy festiwal literacki Persona. - Wyrósł z mojej niezgody na to, że w Polsce można uchodzić za osobę oczytaną, nie czytając kobiet. Przeraziły mnie statystyki, mówiące że 90 procent lektur szkolnych, to książki napisane przez mężczyzn. Chcemy przyczynić się do zmiany tego stanu rzeczy. Bohaterką pierwszej edycji festiwalu będzie poetka Julia Hartwig. Przez 10 dni, począwszy od 14 października, będziemy rozmawiać z młodymi poetkami, dziennikarkami, dla których Julia Hartwig jest inspiracją, a także jej przyjaciółmi - zapowiedziała dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury. A już 10 września odbędzie się pierwszy slam poetycki.

- Ważną grupą docelową, którą chcemy wspierać, są MIK-u są młodzi artyści. Stąd dwa nowe cykle. Open Sound - scena młodych wokalistów, który rozpoczął się już przed wakacjami koncertem Ifi Ude. A już 13 września zapraszamy na koncert Bovskiej. Drugim cyklem muzycznym dla młodego pokolenia jest Space Of Jazz. Nie ukrywam, że jazz będzie dla nas ważnym nurtem. W jego ramach w ubiegłym roku występowali już Wojtek Mazolewski, Kuba Więcek z Pauliną Przybysz czy EABS - przypomniała Ulejczyk. Ale tamte koncerty, z powodu pandemicznych obostrzeń, były tylko online. Granie granie dla "analogowej" publiczności wróci w połowie października. Wcześniej działalność wznowi także Teatr Mazowiecki (na afiszu m.in. "Małe Zbrodnie Małżeńskie").

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Pełka / MIK

Pozostałe wiadomości

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl