Najnowsze

Podniebne święto polskiej flagi. Defilada skoczków spadochronowych

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Defilada flagowa na lotnisku Warszawa-Babice
TVN24Defilada flagowa na lotnisku Warszawa-Babice

W poniedziałek na lotnisku Warszawa-Babice odbyła się defilada flagowa przygotowana przez skoczków spadochronowych. Wśród kilku flag biało-czerwonych znalazła się jedna o innych barwach.

Na tegoroczny Dzień Flagi Aeroklub Warszawski oraz grupa akrobacyjna Sky Magic przygotowali defiladę flagową w powietrzu. Dziewięciu skoczków spadochronowych z przypiętymi flagami biało-czerwonymi oraz jedną niebiesko-żółtą wyskoczyło z samolotu, wykonując akrobacje w powietrzu. Ukraińska flaga to symbol wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów walczących z rosyjskim agresorem.

Łączna powierzchnia flag rozwiniętych w powietrzu wyniosła 1500 metrów kwadratowych. Największa z nich to flaga o wymiarach 500 metrów kwadratowych. Pokaz był widoczny z lotniska wojskowego Warszawa-Babice.

Defilada flagowa w WarszawieTVN24

To już druga taka inicjatywa skoczków spadochronowych z grupy Sky Magic i Aeroklubu Warszawskiego. Pierwsza defilada flagowa odbyła się na lotnisku Babice 11 listopada 2021 roku w Święto Niepodległości.

W poniedziałek w Warszawie odbywają się uroczystości związane z Dniem Flagi RP oraz Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Biorą w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione przez Sejm w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Ma ono propagować szacunek do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, a także promować postawy patriotyczne. Dzień Flagi ustanowiony został w samym środku tak zwanej majówki - pomiędzy Świętem Pracy oraz Narodowym Dniem Konstytucji 3 Maja. Przypada więc 2 maja.

Wybór daty 2 maja nie był przypadkowy. Przede wszystkim chodziło o wykorzystanie dnia pomiędzy dwoma innymi świętami 1 i 3 maja, a także promocję przypadającego na ten sam dzień święta Polonii. Symboliczne znaczenie miał również fakt, że właśnie 2 maja 1945 roku polska flaga zawieszona została przez polskich żołnierzy na Reichstagu w zrujnowanym Berlinie.

Jak obchodzi się Dzień Flagi? Przede wszystkim poprzez wywieszanie polskich barw narodowych. Dlatego tego dnia, a najczęściej przez całą majówkę, polskie flagi wywieszane są w oknach, na balkonach czy w ogrodach. To również dzień, w który organizowane są różne wydarzenia i manifestacje patriotyczne.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości