Jak przekazali urzędnicy, łącznie od lipca 2021 roku do czerwca 2022 roku turbiny wyprodukowały 7 691,68 kWh "zielonej energii", co daje oszczędność 6 172,35 złotych. "Inwestycja powinna zwrócić się po 6,5 roku" - dodał.
Koszt dostawy i montażu turbin wiatrowych wyniosły prawie 40 tysięcy złotych.
Przy rosnących cenach energii turbiny mogą się zwrócić szybciej
- Pierwotnie zakładaliśmy, że czas zwrotu inwestycji to około dziewięć lat. Przy rosnących cenach energii turbiny mogą się zwrócić nawet szybciej niż w 6,5 roku. Nie chodzi jednak tylko o opłacalność. Bardzo zależy nam na ekologicznych rozwiązaniach i ochronie środowiska. Mam nadzieję, że wyznaczamy kierunek dla kolejnych instytucji publicznych. Tylko inwestycje w zieloną energię zmniejszą emisję związaną z wytwarzaniem prądu – powiedział zastępca burmistrza Ursynowa Klaudiusz Ostrowski.
Turbiny mają 2,6 metra wysokości oraz 1,8 metra średnicy. To urządzenia energetyczne, opracowane przez polskich inżynierów, przetwarzające energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną. Wykonane zostały z odpornych na warunki atmosferyczne kompozytów lotniczych gwarantujących długą, bezobsługową i bezawaryjną pracę. Łączna moc znamionowa dwóch turbin wynosi do 4 kW (moc chwilowa do 5 kW).
Czytaj również: Niezwykły budynek powstanie na skraju Lasu Młocińskiego
Autorka/Autor: katke
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Ursynów