Po raz drugi ogłoszony został przetarg na generalny remont wiaduktu mostu Poniatowskiego. Pierwsze postępowanie zostało unieważnione, mimo że pojawiły się trzy oferty. Wszystkie przekraczały budżet. Drogowcy liczą na to, że tym razem uda się znaleźć tańszego wykonawcę.
Na stronie Zarządu Dróg Miejskich pojawiło się 18 lipca ogłoszenie o przetargu na remont mostu Poniatowskiego, na odcinku między przystankiem kolejowym Warszawa Powiśle a Wioślarską. To drugie podejście do wyboru wykonawcy robót. Jeszcze w maju drogowcy podawali, że pojawiły się dwa konsorcja i firma, które są chętne do podjęcia się tego zadania. Ich oferty opiewały na kwoty od 95,8 do 108,9 miliona złotych brutto.
Pierwsze postępowanie zostało jednak unieważnione. W uzasadnieniu wskazano, że najniższa oferta przekracza kwotę, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na inwestycję i nie dysponuje dodatkowymi środkami na zwiększenie finansowania.
Drogowcy liczą na tańsze oferty
- Przetarg, w którym otworzyliśmy oferty w połowie maja, unieważniliśmy po prostu dlatego, że zakładamy, że w ponowionym przetargu oferty mogą być niższe. Gdyby było inaczej, być może zostałby rozstrzygnięty. Mamy takie czasy, że zarówno ceny materiałów budowlanych, jak i robót mocno się zmieniają i podejrzewamy, że oferty składane przez firmy budowlane na początku sierpnia mogą być dla nas korzystniejsze, niż te składane w maju. A że mówimy o zamówieniu wartym kilkadziesiąt milionów złotych, którego realizacja jest wstępnie planowana do końca 2024 roku, to warto spróbować oszczędzić pieniądze warszawiaków - podkreśla Jakub Dybalski, rzecznik ZDM.
Wyjaśnia też, że drogowcy nie zdecydowali się na wnioskowanie do Rady Warszawy o zwiększenie budżetu na to zadanie, bo "mija się to z celem". - Remont ma trwać ponad dwa lata. W tym czasie będą jeszcze dwie uchwały budżetowe i jeśli zajdzie potrzeba, radni mogą skorygować środki na to zadanie. Ale ile będzie kosztowało i czy będzie taka potrzeba, będziemy wiedzieć po rozstrzygnięciu przetargu - dodaje.
Wstępnie planowano, że prace remontowe ruszą jeszcze tego lata. Ponowne ogłoszenie przetargu opóźnia nieco zakładany harmonogram.
- Termin otwarcia ofert wyznaczyliśmy na 2 sierpnia. Przy sprawnym wyborze wykonawcy i podpisaniu umowy pewnie prace mogłyby się zacząć jesienią, ale żadnego terminu nie będę deklarował, bo termin rozstrzygnięcia przetargu zależy nie tylko od czasu sprawdzenia wszystkich dokumentów, ale też ewentualnych odwołań - zastrzega rzecznik ZDM.
Po remoncie nie zmieni się organizacja ruchu na moście
Jak informowano już wcześniej, prace obejmą całą konstrukcję wiaduktu na odcinku od przystanku kolejowego PKP Powiśle do Wioślarskiej, "opierającą się na 87 filarach i przyczółkach posadowionych na palach". Zadaniem wykonawcy będzie odnowienie elementów betonowych i kamiennych oraz murów oporowych. Ponadto trzeba odtworzyć zabezpieczenia antykorozyjne stalowych elementów obiektu.
"Przewidzieliśmy również remont przejścia podziemnego pod Alejami Jerozolimskimi po wschodniej stronie mostu, które m.in. łączy dwa przystanki tramwajowe. Przejście powstało w latach 1986-1989 i od momentu oddania do użytku przechodziło tylko drobne prace konserwatorskie. Teraz zostanie poddane pierwszej tak dużej odnowie" - podano w komunikacie.
Jak zapewnia ZDM, remont przejścia przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa. Będzie też estetyczniej. Planowany remont nie obejmie jezdni ani chodników. To oznacza, że nie będzie się wiązał ze zmianami w organizacji ruchu na samej przeprawie, która "ofertę" dla pieszych i rowerzystów ma nader skromną.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM