Najnowsze

Drony przeniosły próbki do testów na koronawirusa. Szpital chce rozwijać tę technologię

Najnowsze

Autor:
kk/ran
Źródło:
PAP
Dron przewiózł próbki do badań w kierunku koronawirusa

Drony będą pomagały w walce z koronawirusem. Pierwsze testy transportów próbek medycznych tymi urządzeniami przebiegły pomyślnie, dlatego Centralny Szpital Kliniczny MSWiA i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisały list intencyjny w sprawie dalszej współpracy.

O pierwszym takim transporcie informowaliśmy pod koniec kwietnia na tvnwarszawa.pl. Dron transportowy przeniósł wtedy materiał do badań w kierunku SARS-CoV-2 pomiędzy szpitalem MSWiA przy Wołoskiej a Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy Banacha. Pandemia nie ustaje, dlatego służby medyczne mogą w najbliższym czasie potrzebować niestandardowych rozwiązań, które ułatwią im codzienną pracę w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach wydarzenia Impact’20 Connected Edition driven by Metropolia GZM doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie rozwijania współpracy między szpitalem MSWiA a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, która jest właścicielem systemu do koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych PansaUTM.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Drony mogą stać się przyszłością transportu medycznego

Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała zaznaczył, że loty bezzałogowe stają się coraz ważniejsze i znajdują realne zastosowanie w służbie dla ratowania zdrowia ludzkiego.

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski zaznaczył z kolei, że podpisanie listu intencyjnego to "przełomowy moment w historii lotnictwa". - Dzisiaj w Europie jesteśmy liderami tworzenia środowiska dla bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki tej umowie będziemy mogli śmiało powiedzieć, że te próby, które wykonaliśmy na przełomie kwietnia i maja doprowadzą do sytuacji, gdzie będziemy wspólnie ratować nasze życie, nasze zdrowie - powiedział.

Podkreślił, że umowa będzie prowadzić nie tylko do transportu próbek krwi, "ale to jest również przyszłość do stworzenia całego systemu transportu medycznego nie tylko w Warszawie, ale we wszystkich dużych miastach i na terenie całej Rzeczypospolitej".

"Są w pełni bezpieczene"

Dyrektor CSK MSWiA profesor Waldemar Wierzba zaznaczył, że widzi bardzo szerokie zastosowanie dla tego typu inicjatywy. - Jestem niezwykle zaszczycony, że CSK MSWiA jest w awangardzie wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań w pomocy i podnoszenia jakości opieki zdrowotnej nad pacjentami, w tym dotkniętymi pandemią wirusa SARS-CoV-2 - podkreślił.

Z kolei prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson zaznaczył, że cieszy się, iż przepisy prawne, które przygotował ULC, wchodzą w życie i widać ich realne zastosowanie. Dodał, że operacje związane z transportem próbek do szpitala MSWiA, gdzie przygotowano lądowisko dla dronów, są w pełni bezpieczne.

W czwartek odnotowano rekordową liczbę nowych przypadków koronawirusa w Polsce:

Ministerstwo Zdrowia: 1136 nowych przypadków zakażenia koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia: 1136 nowych przypadków zakażenia koronawirusemMINISTERSTWO ZDROWIA/TVN24

Autor:kk/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości