Burzą oficynę przedwojennej kamienicy. "Konserwator wydał stanowczy sprzeciw"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rozbiórka Hożej 9A
Rozbiórka Hożej 9A
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Rozbiórka Hożej 9AMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

W sobotę ruszyła rozbiórka budynku przy ulicy Hożej 9A. To fragment oficyny przedwojennej kamienicy rozebranej w latach 70. - To realizacja decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Obiekt grozi zawaleniem i nie nadaje się już do remontu - informuje dzielnica. Pracom przyglądają się służby konserwatorskie. Być może uda im się zabezpieczyć oryginalne detale wystroju.

Dzielnica sama pochwaliła się rozbiórką budynku. Jak zapewnił nas rzecznik urzędu Jakub Leduchowski, Hoża 9A nie znajduje się pod opieką konserwatorską. Decyzja nakazująca rozbiórkę została wydana przez PINB 11 grudnia 2019 roku. Wskazano w niej na zagrożenie katastrofą budowlaną spowodowaną bardzo złym stanem technicznym obiektu. Na podstawie przeprowadzonych oględzin oraz ekspertyz PINB stwierdził również, że budynku nie da się uratować. Od kilku lat był opuszczony, wcześniej działały w nim alternatywne galerie sztuki (m.in. Leto).

Czy uda się ocalić detal?

Obiekt znajduję za główną osią zabudowy Hożej, na tyłach współczesnego budynku. Jak czytamy na portalu warszawa1939.pl, pod adresem Hoża 9 do 1976 roku znajdowała się zabytkowa kamienica. Burzone teraz ściany tworzyły jej zaplecze, oficynę. - Prace wyburzeniowe ruszyły, na miejscu jest już ciężki sprzęt - przekazał w sobotę rano Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl. Roboty były kontynuowane w niedzielę.

- Postępowanie zakończone wydaniem przez PINB decyzji nakazującej rozbiórkę obiektu było prowadzone przez ten organ z udziałem służb konserwatorskich. Na miejscu rozbiórki obecni są pracownicy stołecznego konserwatora zabytków. Elementy wartościowe pod względem architektonicznym zostaną zabezpieczone i przekazane do Archiwum Warszawskiego Detalu - przekazał nam poniedziałek Leduchowski.

Oznacza to, że zachowane mogą zostać na przykład takie elementy jak balustrady, fragmenty posadzek czy sztukaterii, gdyby okazało się, że są one w dobrym stanie. Archiwum Warszawskiego Detalu gromadzi je w celach badawczych i edukacyjnych. Zdarza się też, że są później wykorzystywane przy odtwarzaniu historycznych budowli.

Konserwator był przeciw

W poniedziałek po południu wojewódzki konserwator zabytków przekazał, że od początku nie zgadzał się na rozebranie oficyny.

"Pismem z dnia 20 listopada 2019 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał stanowczy sprzeciw i odmówił wyrażenia zgody na planowane prace rozbiórkowe budynku, uzasadniając swoje stanowisko wartościami zabytkowymi - zachowanym wystrojem wnętrz budynku w postaci elementów architektonicznych oraz wyposażenia wnętrz" - podał urząd na Facebooku. Wskazał również, że nakaz rozbiórki wydany przez PINB został wystawiony "pomimo wyraźnego sprzeciwu" MWKZ.

Do sprawy odniósł się również stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Pod wpisem MWKZ napisał: "PINB stwierdził, już tradycyjnie, że GEZ (gminna ewidencja zabytków) to nie ochrona, a plan miejscowy dopuszcza rozbiórkę".

Rozbiórka w planie miejscowym

Budynek przeznaczony do rozbiórki znajduje się w ewidencji zabytków od 2012 roku. Naszą uwagę zwróciły jednak rozbieżności przy oznaczeniach na mapach i w dokumentacji. Miejski serwis mapowy oraz mapy Google pokazują, że w miejscu rozbiórki znajduje się wyłącznie budynek 9A. Ale na przykład serwis Targeo wyodrębnia dwie części budynku: 9A i 9C. Odmienną numerację można też znaleźć w ewidencji zabytków. W wykazie wojewódzkim zabudowania z Hożej oznaczone są jako 9C, natomiast w gminnej ewidencji zabytków wpis dotyczy adresu Hoża 9C. Wątpliwości nie wyjaśnia też plan miejscowy dla tej części Śródmieścia, czytamy w nim bowiem, że przewiduje się "likwidację budynku w złym stanie technicznym" pod adresem Hoża 9C.

Zapytaliśmy urząd dzielnicy, jak formalnie traktowana jest zabudowa przy Hożej. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy z prawnego punktu widzenia jest tam jeden budynek, czy dwa. I czy faktycznie obu dotyczy zgoda na rozbiórkę.

- Adres Hoża 9C jest adresem stosowanym dawniej. Został zmieniony na adres Hoża 9A - wyjaśnił rzecznik Śródmieścia. - Rozbiórce na mocy decyzji PINB podlega budynek w kształcie litery L położony przy ulicy Hożej 9A, czyli dawniej ulicy Hożej 9C. Przeznaczenie tego budynku do rozbiórki wynika też z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - wskazał Jakub Leduchowski.

"Bez ponoszenia kosztów operacji"

Jak poinformował urząd dzielnicy, rozbiórka jest prowadzona i finansowana przez firmę Volumetric. W zamian za to będzie przez trzy lata dzierżawiła teren, na którym znajduje się burzony budynek.

"Powstanie tu zaplecze budowy prowadzonej na sąsiedniej działce. Takie rozwiązanie pozwoli Dzielnicy Śródmieście wywiązać się z obowiązku rozbiórki nieruchomości bez ponoszenia kosztów całej operacji. Kwestia finansowa ma szczególne znaczenie w czasach cięć w stołecznej kasie, spowodowanych rządowymi decyzjami. Decyzje o docelowym przeznaczeniu działki będą podejmowane po upływie okresu jej dzierżawy" - czytamy w komunikacie śródmiejskiego urzędu.

Autorka/Autor:kz, kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl