Żółwie tempo budowy toalet z serduszkiem. W tym roku powstały tylko dwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zrujnowany szalet w Ogrodzie Saskim (materiał z 29.09.2020)
Zrujnowany szalet w Ogrodzie Saskim (materiał z 29.09.2020)
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Zrujnowany szalet w Ogrodzie SaskimMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Kończy się kolejny sezon, podczas którego urzędnicy nie rozwiązali toaletowego problemu w Ogrodzie Saskim. Nie udało się znaleźć wykonawcy, który wyremontuje zrujnowany szalet w narożniku parku. Słabo wygląda też miejski program budowy toalet publicznych – z obiecanych 49 obiektów powstało dotychczas 19, z czego w tym roku - zaledwie dwie.

O wstydliwym problemie w Ogrodzie Saskim piszemy regularnie od 2014 roku. Nie byłoby prawdą stwierdzenie, że przez sześć lat urzędnicy nie zrobili niczego. W tym czasie udało się uregulować kwestie formalne, zamówić projekt, na jego podstawie pozyskać pozwolenie na budowę, a nawet ogłosić kilka przetargów na wykonawcę. Namacalnych efektów jednak nie widać. Budynek w narożniku Królewskiej i Marszałkowskiej, który kiedyś był szaletem, popada w ruinę, a do dyspozycji mieszkańców i turystów odwiedzających zabytkowy park pozostaje tylko plastikowa sławojka. Ale nie brakuje takich, którzy za potrzebą idą w krzaki. Nie trzeba tłumaczyć, że nieszczególnie koresponduje to z dostojeństwem pobliskiego Grobu Nieznanego Żołnierza.

Niestety nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie sytuacja miała się zmienić.

Cztery nieudane przetargi

Jak dowiadujemy się w Zarządzie Zieleni, który odpowiada za to miejsce, ogłoszono cztery przetargi na remont toalety, ale wszystkie zostały unieważnione. Trzy pierwsze ze względu na fakt, że nie zgłosił się żaden chętny. W czwartym złożona oferta znacznie przewyższała kwotę, jaką zamawiający przeznaczył na zadanie. Co dalej?

- W chwili obecnej rozpatrywane są różne scenariusze dotyczące budynku znajdującego się na terenie Ogrodu Saskiego. Środki inwestycyjne przeznaczone na budowę toalety zostały, decyzją Rady Warszawy, przesunięte do zadania inwestycyjnego dotyczącego budowy automatycznych toalet miejskich. Dokumentacja projektowa, opracowana w 2018 roku, wskazywała bardzo nowatorskie rozwiązania dla tego obiektu, co łączyło się z bardzo wysokimi kosztami realizacji, na które nie były zabezpieczone środki - wyjaśnia Anna Stopińska, rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Toaleta "pod chmurką"

Jak przyznaje autorka projektu, szacunkowy koszt prac był niemały. Opiewał na kwotę do 700 tysięcy do miliona złotych.

- Była presja inwestora, żeby konserwować istniejący budynek z lat 70. On z zewnątrz wygląda nie najgorzej, wydawałoby się, że wystarczy go pomalować i wstawić okna, ale ekspertyza pokazała, że skala prac musi być znacznie większa. Trzeba podbić fundamenty, zrobić podpiwniczenie, żeby zmieścić się z przyłączami. Rury są kompletnie pozapychane, podziemną infrastrukturę należy zbudować od nowa, włączając się pod Królewską, co z kolei oznaczało konieczność rozebrania, a potem odbudowy fragmentu drogi – opisuje planowaną inwestycję Aleksandra Wasilkowska. Jak zauważa, za wspomnianą kwotę można by wybudować dwie-trzy automatyczne toalety.

Ale ta w Ogrodzie Saskim miała być modelowa. I nie chodzi tylko o zachowanie starego budynku. - Toaleta miała być dostosowana do potrzeb dzieci. Ponieważ w tym budynku nie zmieściłyby się dwie kabiny, zaprojektowałam jedną – rodzicielską, z dodatkowymi sedesem i umywalką dla dzieci. To rozwiązanie, które podpatrzyłam w zachodnich krajach, a z rodzicielskiego doświadczenia wiem, że potrzebne - tłumaczy architektka. – Innowacyjne miało być też użycie tak zwanej szarej wody. Podjęliśmy decyzję, że w piwnicy robimy zbiornik na deszczówkę, żeby promować retencję. Takie rozwiązanie jeszcze niedawno wydawało się nowatorskie, a niebawem będzie wymogiem dla wszystkich budynków użyteczności publicznej. Zbiornik kosztuje około 30 tysięcy złotych, więc nie są to duże pieniądze. Ale przede wszystkim chodziło o dobry przykład – dodaje Wasilkowska.

Ponadto część budynku miała zostać przeznaczona na małą kawiarnię, gdzie można byłoby kupić coś do picia. Takiego lokalu w Ogrodzie Saskim brakuje. Aleksandra Wasilkowska zdradza, że w tym małym projekcie przemyślała "każdą śrubkę". Nad szaletem unosiłaby się "chmurka", rodzaj rzeźby, który pełniłby funkcję zadaszenia, a jednocześnie - jak tłumaczy - "był sposobem na poprawienie proporcji budynku". Ustalono nawet kolor elewacji - miała być taka jak na pobliskim gmachu Zachęty. Na razie jednak powędrował do szuflady.

Miało być 49, jest 19

Architektka zwraca uwagę, że uzyskane pozwolenie na budowę jest ważne trzy lata. Jeśli Zarząd Zieleni nie chce przechodzić od nowa tej procedury, prace muszą rozpocząć się w przyszłym roku. Bo włączenie remontu do programu budowy automatycznych toalet miejskich (tych z serduszkiem na drzwiach), co zapowiada Anna Stopińska, nie daje gwarancji sukcesu. A to dlatego, że tempo przybywania miejskich szaletów według zestandaryzowanego projektu pozostawia wiele do życzenia. Jeszcze w 2017 roku ratusz zapowiadał, że do końca 2019 roku będzie ich 49. Dotychczas zbudowano ich tylko 19: cztery na bulwarach wiślanych, dziewięć w innych rejonach Śródmieścia, dwie na Żoliborzu, po jednej na Pradze Północ i Pradze Południe. W tym roku do listy dołączyły dwie nowe.

- We Włochach w Parku Kombatantów oraz w Rembertowie przy alei Generała Chruściela "Montera" - informuje rzeczniczka Zarządu Zieleni. Pytana o przyczyny opóźnień odpowiada: - Realizacja projektu zestandaryzowanych toalet miejskich wiąże się z przeprowadzeniem długotrwałego procesu uzgodnień w zakresie dokumentacji niezbędnej do wykonania przyłączy do toalet. Proces ten ma znaczący wpływ na czas realizacji projektów i powstałe w tym zakresie opóźnienia.

Jeśli chodzi o plany na przyszły rok, rozpatrywanych jest dziewięć lokalizacji: parki Sielecki, Arkadia, Morskie Oko oraz Skwer Ormiański na Mokotowie; Park Skaryszewski na Pradze Południe, Skwer Gwary Warszawskiej na Woli, Park im. Stefana Żeromskiego na Woli (wymiana istniejącej toalety na nową), Park Szczęśliwicki na Ochocie (administrowany przez urząd dzielnicy), rejon skrzyżowania ulic Gronowskiej i Rosochatej w Wilanowie.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Od początku weekendu na Mazowszu zginęły trzy osoby. Do wypadków doszło w sobotę wieczorem w Siedlcach, Ostrołęce i okolicy Łosic. Wszyscy z nieznanych przyczyn zjechali na przeciwległe pasy ruchu. Śledczy badają okoliczności zdarzeń.

Trzy śmiertelne wypadki na mazowieckich drogach

Trzy śmiertelne wypadki na mazowieckich drogach

Źródło:
PAP

W Mysiadle 47-letnia kierująca zderzyła się z innym autem. Kobieta była pijana. Alkomat wskazał trzy promile.

Pijana wyjechała zza zakrętu i uderzyła w inny samochód. Policja pokazała nagranie

Pijana wyjechała zza zakrętu i uderzyła w inny samochód. Policja pokazała nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w nocy policjanci prowadzili czynności na Chomiczówce. Znaleźli 44-letniego mężczyznę z ranami kłutymi. Trafił do szpitala. Do sprawy zatrzymano dwie osoby.

Policja i karetki na Chomiczówce. "Znaleźli 44-latka z ranami kłutymi"

Policja i karetki na Chomiczówce. "Znaleźli 44-latka z ranami kłutymi"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Tragiczny finał kąpieli, dwie osoby utonęły. Nastolatek w Wiśle w Górze Kalwarii, a 43-latek w stawie w Brwinowie. Służby apelują o rozwagę i respekt wobec wody.

Nastolatek utonął w Wiśle, 43-latek w stawie

Nastolatek utonął w Wiśle, 43-latek w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Szczęśliwym finałem zakończyły się poszukiwania zaginionej 25-latki spod Wyszkowa. Kobieta poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Przez miesiąc nie było z nią kontaktu.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 41-latkę. Kobieta była po alkoholu- wydmuchała pół promila alkoholu. Nie jechała sama.

Pijana prowadziła samochód, wiozła dziecko

Pijana prowadziła samochód, wiozła dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z podejrzanych usłyszał wyrok, śledztwo wobec drugiego zostało umorzone. Trzej ciągle czekają na decyzję sądu. Trwa postępowanie w sprawie oszustwa "na policjanta", którego ofiarami padły znane aktorki. O próbach przestępstwa informowały w mediach społecznościowych także Lara Gessler czy Anna Lewandowska. Kilka innych gwiazd straciło duże pieniądze. Sprawa objęta jest jednym postępowaniem.

Celebrytki oszukane metodą "na policjanta". Jest pierwszy wyrok

Celebrytki oszukane metodą "na policjanta". Jest pierwszy wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Amerykańscy pianiści Christian Sands i Emmet Cohen to dwa największe nazwiska w programie tegorocznego Jazzu Na Starówce. Będzie też szeroka prezentacja polskiego jazzowego mainstreamu. Tradycyjnie nie zabraknie gości z Austrii i Włoch. Festiwal rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

W sobotę wybuchł pożar na jednym z placów na Targówku. Jak informuje straż pożarna, paliły się opony.

Czarny dym nad Targówkiem. Paliły się opony

Czarny dym nad Targówkiem. Paliły się opony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkania szukała rok. Na oglądanie jednego w kolejce stało już kilkanaście osób. Miało być łatwiej, bo było już po remoncie. Kilka godzin po tym, jak się wprowadziła, zaczęły się pierwsze problemy. Z toalety regularnie wybijała woda, choć w akcie notarialnym poprzedni właściciel zaznaczył, że mieszkanie jest "wolne od wad" i "po remoncie". Na warszawskim rynku nieruchomości przybywa mieszkań wyremontowanych byle jak, tylko po to, by sprzedać je z zyskiem. Odpowiedzią miał być podatek od flipperów, który proponuje Lewica. Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy.

"Pudrują mieszkania", później je drogo sprzedają

"Pudrują mieszkania", później je drogo sprzedają

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do niedzieli, 30 czerwca, trwa głosowanie w budżecie obywatelskim. To ostatni dzwonek, by oddać głos. By to zrobić nie trzeba być pełnoletnim. Wybrać można 15 projektów dzielnicowych oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Ostatnie dni na głosowanie

Prawie 1200 projektów do wyboru. Ostatnie dni na głosowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni strażacy potrzebują samochodów i sprzętu do usuwania skutków pożarów, wichur czy nawałnic. Zawalczą o niego w ramach budżetu obywatelskiego. - Od czasu likwidacji ustawy o obronie cywilnej nie ma fizycznie źródła finansowania takiego sprzętu. Miasto w zakresie obowiązków ma realizację zadań w zakresie obrony przeciwpożarowej, ale nie obrony cywilnej - opowiada Marek Przybysz z OSP Wesoła.

Strażacy potrzebują sprzętu, żeby pomagać. Mieszkańcy mogą ich wesprzeć swoimi głosami

Strażacy potrzebują sprzętu, żeby pomagać. Mieszkańcy mogą ich wesprzeć swoimi głosami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafiła piesza potrącona w Konstancinie-Jeziornie. Kobieta przechodziła przez przejście dla pieszych, gdy wjechał w nią samochód.

Wyprzedziła pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem. Potrąciła kobietę

Wyprzedziła pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem. Potrąciła kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciemne, burzowe chmury zawisły nad Warszawą. W piątek mocno padało i wiał silny wiatr. Służby walczyły skutkami burzy. Zgłoszenia dotyczyły połamanych gałęzi, zalanych posesji i piwnic. W Podkowie Leśnej od uderzenia pioruna zapaliło się drzewo. W Warszawie kolej borykała się z problemami z zasilaniem sieci trakcyjnej.

W kilka chwil zrobiło się ciemno. Nawałnica przeszła nad Warszawą

W kilka chwil zrobiło się ciemno. Nawałnica przeszła nad Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Po gwałtownej burzy, która przeszła nad Warszawą w piątek, od 20:30 pociągi nie kursowały na linii średnicowej podmiejskiej i dalekobieżnej, pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Wschodnią. Jeden z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej stanął na wiadukcie nad ulicą Targową.

Awaria trakcji kolejowej po gwałtownej burzy, pasażerowie jednego z pociągów utknęli na wiadukcie

Awaria trakcji kolejowej po gwałtownej burzy, pasażerowie jednego z pociągów utknęli na wiadukcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

To największa tegoroczna inwestycja rowerowa w Warszawie i kluczowy odcinek dla całej śródmiejskiej sieci - podkreśla ratusz. Drogowcy podpisali umowę na przebudowę ulicy Andersa, gdzie powstanie wyczekiwana droga dla rowerów.

To największa w tym roku inwestycja rowerowa w Warszawie

To największa w tym roku inwestycja rowerowa w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w części silnikowej autobusu linii 136. Pojazd zatrzymał się na przystanku Etiudy Rewolucyjnej. Do akcji gaśniczej jako pierwszy przystąpił kierowca pojazdu. Wszyscy pasażerowie opuścili autobus o własnych siłach. Na miejscu działała straż pożarna.

Zapalił się autobus linii 136. "Kierowca poczuł dym"

Zapalił się autobus linii 136. "Kierowca poczuł dym"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieli odlecieć z Warszawy do Hurghady w czwartek rano, ale ich lot po raz kolejny przesunięto. Problem z wylotem na urlop dotknął około 200 osób, polecieli do Egiptu dopiero późnym wieczorem w piątek. Informację i zdjęcia z Okęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ponad dobę czekali na wylot do Egiptu

Ponad dobę czekali na wylot do Egiptu

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W związku z koniecznością wymiany rozjazdów i niektórych odcinków torów w najbliższy weekend tramwaje nie będą dojeżdżały do pętli przy stacji kolejowej Warszawa Służewiec. Natomiast od poniedziałku drobne utrudnienia czekają również na mieszkańców Powiśla oraz Saskiej Kępy.

W weekend tramwaje nie dojadą na Służewiec

W weekend tramwaje nie dojadą na Służewiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeszcze w lipcu rozpocznie się stopniowe zwężanie jezdni ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Ma to związek z rozpoczęciem budowy linii tramwajowej od Grójeckiej do Dworca Zachodniego. Kolejnych zmian w ruchu muszą spodziewać się też mieszkańcy Mokotowa i Wilanowa.

Zwężą ulicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, by zbudować tramwaj do dworca

Zwężą ulicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, by zbudować tramwaj do dworca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietypowa kolizja na warszawskim Lotnisku Chopina. Pomost pasażerski uszkodził holowanego dreamlinera, który miał lecieć do Tokio. Zdarzenie potwierdził rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT.

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku wszczęła postępowanie, a Narodowy Fundusz Zdrowia kontroluje już Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy. To pokłosie naszego materiału, w którym ujawniliśmy okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki.

W szpitalu nie było sprzętu, nie żyje 11-miesięczne dziecko. Ruszyła kontrola i postępowanie w prokuraturze

W szpitalu nie było sprzętu, nie żyje 11-miesięczne dziecko. Ruszyła kontrola i postępowanie w prokuraturze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu na głównych stołecznych arteriach można spodziewać się utrudnień w ruchu. Swoje akcje protestacyjne zapowiedzieli aktywiści z Ostatniego Pokolenia.

"Będziemy siadać na drogach w największe upały"

"Będziemy siadać na drogach w największe upały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl