Najnowsze

Bilety 30- i 90-dniowe można wreszcie kupić za pomocą aplikacji

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockBilety długookresowe są już dostępne w aplikacji (zdj. ilustracyjne)

Miasto przygotowało aplikację mobiWAWA umożliwiającą zakup biletów długookresowych na przejazdy Warszawskim Transportem Publicznym. Jedną z jej funkcjonalności będzie możliwość otwierania bramek w metrze dzięki kodom QR.

Przez telefon czy tablet można było dotychczas kupować tylko bilety jednorazowe i krótkookresowe. Taką usługę oferowało sześć komercyjnych aplikacji. Bilety długookresowe były dostępne w Punktach Obsługi Pasażerów i biletomatach. Ratusz postanowił to zmienić, tworząc aplikację mobiWAWA. Za jej projekt odpowiadają Biuro Cyfryzacji Miasta oraz Zarząd Transportu Miejskiego.

"Aplikacja obsługuje Warszawską Kartę Miejską, Kartę warszawiaka/warszawianki, Kartę Ucznia oraz zakup biletów długookresowych. Można za jej pośrednictwem kupić bilety 30- i 90-dniowe, w tym bilety warszawiaka i warszawianki, z wyjątkiem biletów metropolitalnych" - informuje ratusz.

Aby pobrać aplikację należy wejść na portal mojaWarszawa bądź stronę internetową WTP. Możliwe jest też bezpośrednie pobranie jej w sklepach App Store i Google Play.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak kupić bilet w aplikacji mobiWAWA?

Po otwarciu aplikacji należy zarejestrować konto użytkownika. Kupno biletu będzie możliwe po zalogowaniu się.

Aplikacja daje możliwość zarządzania biletem - użytkownik może go aktywować, zawiesić lub odwiesić, a także przedłużyć czyli kupić taki sam bilet po raz kolejny.

Kolejna funkcjonalność to okazywanie biletów do kontroli. Aktywny bilet będzie posiadał przycisk "KOD QR BILETU". Po jego wciśnięciu na ekranie telefonu wyświetli się imię i nazwisko posiadacza biletu, jego aktualne zdjęcie, rodzaj biletu, data jego ważności oraz kod QR, który okazuje się kontrolerom biletów w pojeździe WTP oraz w strefie biletowej metra.

Aplikacja mobiWAWA umożliwia zakup biletów długookresowychZTM

Posiadacze aplikacji będą również mogli otwierać bramki do metra za pomocą aplikacji. Wystarczy mieć aktywny bilet długookresowy i wybrać opcję "Wejściówkę do metra". Następnie wygenerowany zostanie kod QR, który po zeskanowaniu otworzy bramkę.

Najmłodsi z Kartą Ucznia będą mogli okazywać uprawnienia do bezpłatnych przejazdów w aplikacji mobiWAWA.

Czytaj też: Warszawska Karta Miejska - komu przysługuje i jak ją wyrobić?

Dodatkowe funkcje dla posiadaczy Karty Warszawiaka

Posiadacze Karty Warszawiaka mają możliwość korzystania z ofert różnych firm oraz instytucji, które współpracują z miastem. Ratusz podaje, że aplikacja mobiWAWA posiada katalog ofert i umożliwia zapoznanie się ze szczegółami oraz dodawanie ich do swoich "ulubionych ofert".

Po otwarciu katalogu możliwe jest wybranie interesującej nas zniżki bądź usługi. Aplikacja wygeneruje jej kod QR, który będziemy mogli okazać w danej firmie czy organizacji.

Urzędnicy zapowiadają, że w przyszłości aplikacja będzie rozszerzana o kolejne funkcjonalności.

Dlaczego zakup biletów długookresowych nie był wcześniej możliwy przez aplikację? - Bilety długookresowe są biletami imiennymi, co oznacza konieczność przetwarzania danych osobowych pasażera. Te, które można kupować w komercyjnych aplikacjach tego nie wymagają - odpowiada nam Tomasz Kunert, rzecznik ZTM. - Nie przewidujemy wprowadzenia możliwości kupowania biletów długookresowych w aplikacjach komercyjnych - przyznaje.

Informowaliśmy też o otwarciu nowych stacji metra na Bemowie i Woli:

Stacja metra Ulrychów już otwarta
Stacja metra Ulrychów już otwartaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości