Można już wnioskować o nowy abonament w strefie płatnego parkowania. Droższy, ale z bonusami

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

To już pewne, że od 15 listopada będzie możliwość parkowania w ramach nowego abonamentu obszarowego. Od poniedziałku można składać wnioski o jego przyznanie. Koszt to 600 złotych rocznie. Bonusem jest znacznie większy zasięg i możliwość zostawiania aut na miejscach dedykowanych wyłącznie dla mieszkańców. Drogowcy zamierzają zaproponować wkrótce radnym, by abonament przysługiwał tylko tym, którzy płacą podatki w stolicy.

W piątek minął termin, w którym wojewoda mazowiecki mógł uchylić uchwałę w sprawie nowego abonamentu dla mieszkańca Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Nie skorzystał z tej możliwości, dlatego od 15 listopada wejdą w życie nowe zasady. Rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski poinformował podczas spotkania z dziennikarzami, że od poniedziałku możliwe jest już składanie wniosków o wydawanie abonamentów. Można to robić zdalnie (pod adresem abonamentzdomu@zdm.waw.pl) lub w każdym z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM.

Zmiany dotyczące abonamentów wejdą w życie wraz z rozszerzeniem SPPN na Ochocie i Żoliborzu. Drogowcy zachęcają mieszkańców tych dzielnic, by zawczasu załatwili formalności, jeśli chcą korzystać z przywilejów związanych z parkowaniem w pobliżu domu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Abonament obszarowy - podstawowe zasady

Nowy abonament obszarowy kosztuje 600 złotych rocznie, czyli za każdy miesiąc parkowania zapłacimy 50 złotych. Łączną kwotę można spłacić w dwóch ratach.

Drogowcy podzielili SPPN na 46 obszarów, które pozwolą mieszkańcom parkować na terenie całych osiedli, takich jak na przykład Rakowiec czy Żoliborz Oficerski. Obejmują one około 800-1200 miejsc postojowych, a przy ich wyznaczaniu brano pod uwagę to, by liczba dostępnych miejsc parkingowych odpowiadała mniej więcej takiej samej liczbie mieszkańców. Dodatkowo - jak tłumaczył w trakcie spotkania Michał Lejk, zastępca naczelnika Wydziału Parkowania ZDM - osoby zameldowane w domach przy ulicach będących granicami obszarów, będą miały możliwość wybrania, do którego z nich chcą przypisać abonament oraz parkowania po obu stronach takich ulic.

O abonament może ubiegać się każdy, kto jest zameldowany na pobyt stały lub czasowy na terenie SPPN oraz jest właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony lub samochodu osobowego powyżej 2,5 tony. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty, niezbędny jest też dowód rejestracyjny pojazdu (lub skan w przypadku załatwiania formalności online).

Mapa obszarów do abonamentu obszarowegoZDM

Strefy parkowania "tylko dla mieszkańców"

Ułatwieniem dla osób posiadających abonament obszarowy będą "strefy tylko dla mieszkańców", gdzie parkować mogą wyłącznie posiadacze identyfikatora B-35. Przy takich drogach ustawione są znaki B-35 "zakaz postoju" z tabliczką o treści "Nie dotyczy posiadaczy identyfikatora "B-35 - XYZ", gdzie XYZ to kod obszaru wpisany na identyfikatorze. Zasady jego wydawania są opisane na stronie ZDM.

- Na wszystkich odcinkach, gdzie niemożliwe było wyznaczenie płatnych miejsc postojowych, czyli o wymiarach narzuconych przez rozporządzenie, dopuściliśmy postój warunkowy - wskazał Lejk, podkreślając, że jest to "nowatorskie podejście", które drogowcy testowali przez ostatni rok na Pradze Północ i Woli. Od 15 listopada będzie ono odnosiło się również do Ochoty i Żoliborza, gdzie SPPN zostanie rozszerzona.

Znakami B-35 oznaczono miejsca, które nie spełniały wymogów, by mogły zostać objęte opłatą w ramach SPPN, ale fizycznie parkowanie jest tam nadal możliwe. Posiadacz abonamentu obszarowego będzie mógł korzystać z nich w granicach całego obszaru. - Mamy prawo zaparkować na wszystkich miejscach niewyznaczonych na terenie danego osiedla z zachowaniem przepisów ruchu drogowego - mówił Lejk. Należy przy tym pamiętać, by stawać przy krawędzi jezdni, o pozostawieniu półtora metra dla pieszych przy postoju na chodniku i pozostawianiu 10 metrów odległości do skrzyżowania lub przejścia dla pieszych.

Przykładem jest ulica Gorlicka na Ochocie, gdzie po południowej stronie wyznaczone zostały miejsca w ramach SPPN, natomiast po stronie północnej obowiązuje zakaz parkowania, który nie dotyczy mieszkańców z identyfikatorem B-35.

- Mieliśmy (zgłaszanych - red.) bardzo dużo obaw w trakcie konsultacji społecznych, jeśli chodzi o dostępność miejsc postojowych przed i po wprowadzeniu strefy (na Ochocie - red.) - przyznał Lejk. - Gdybyśmy stosowali "klasyczne podejście", to faktycznie postój na połowie dotychczasowych miejsc musiałby być zlikwidowany dla zachowania spójności strefy i przejrzystości zasad - wyjaśnił.

Posiadacze abonamentu obszarowego będą mogli także parkować we wszystkich strefach oznakowanych znakiem B-39 "strefa ograniczonego postoju", które znajdują się na obszarze obowiązywania abonamentu.

Porównanie abonamentów mieszkańcaZDM

Abonament rejonowy nadal jest dostępny

Osoby mieszkające w SPPN płaciły dotychczas 30 złotych rocznie za abonament rejonowy, który nadal jest dostępny. Umożliwia on parkowanie auta w rejonie do 100 metrów od (maksymalnie ośmiu) parkomatów w promieniu nie więcej niż 150 metrów od domu. Przekłada się to średnio na kilkadziesiąt miejsc postojowych. Mieszkańcy mogą sprawdzić, jaki obszar będzie obejmował abonament na stronie ZDM.

Posiadacze abonamentów rejonowych również są uprawnieni do korzystania z postoju w "strefach tylko dla mieszkańców". Ale w tym przypadku dotyczy to wyłącznie odcinków B-35 w rejonie 150 metrów od miejsca zameldowania.

Natomiast parkowanie w strefie oznaczonej znakiem B-39 "strefa ograniczonego postoju", będzie możliwe wyłącznie dla osób, których miejsce zameldowania znajduje się w takiej strefie.

Dla osób, które nie posiadają abonamentu, parkowanie w strefach B-35 i B-39 jest nielegalne. W praktyce oznacza to, że przyjezdni mogą pozostawiać auta wyłącznie na wyznaczonych w ramach SPPN miejscach.

Według drogowców objęcie istniejącej strefy nowymi zasadami dotyczącymi stref "tylko dla mieszkańców", umożliwi wygospodarowanie około 1,5 tysiąca dodatkowych miejsc do postoju.

Chcą uzależnić abonament od płacenia podatków w stolicy

Stołeczna SPPN jest największą w Polsce. W listopadzie, kiedy dołączą do niej Żoliborz i Ochota, będzie liczyć około 52 tysiące miejsc.

Drogowcy zapowiadają, że mają w zanadrzu dodatkowe zasady związane z przyznawaniem abonamentów. - Kolejną zmianą, którą chcielibyśmy rekomendować radnym - i na pewno w krótkim czasie to nastąpi - jest powrót do pomysłu uzależnienia wydania abonamentu od opłacania podatków w Warszawie - zapowiedział Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

- Abonament to przywileje, to też zakres utraconych przychodów (dla miasta - red.) i korzyść dla mieszkańca. Chcielibyśmy, żeby w inny sposób mieszkaniec partycypował w utrzymaniu miasta - wyjaśnił Puchalski. Wpływy z SPPN trafiają bowiem do miejskiej kasy, a stąd przeznaczane są na przykład na remonty dróg. Strefa funkcjonuje w godzinach 8-20, więc za postój od rana do świtu trzeba zapłacić nieco ponad 49 złotych, co jest sumą niemal odpowiadającą miesięcznemu kosztowi abonamentu obszarowego.

- Zakładamy, że w tym roku będziemy chcieli zwrócić się do radnych. Między innymi takie rozwiązanie funkcjonuje w Ząbkach. Uzyskało akceptację wojewody, dlatego liczymy na to, że u nas uda się takie rozwiązanie również wprowadzić - zaznaczył.

SPPN rozszerzona o Żoliborz i OchotęZDM

Autorka/Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Podczas kontroli drogowej warszawscy policjanci zatrzymali 56-latka. Mężczyzna, jadąc ulicą Puławską, przekroczył prędkość. W systemach policyjnych widniał jako osoba poszukiwana przez prokuraturę w Gratzu do odbycia ponad 12 lat więzienia za oszustwa "na wnuczka". Nieoficjalnie ustaliliśmy, że zatrzymany to "król mafii wnuczkowej" Arkadiusz Ł., pseudonim "Hoss".

Poszukiwany "król mafii wnuczkowej" wpadł, bo przekroczył prędkość

Poszukiwany "król mafii wnuczkowej" wpadł, bo przekroczył prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina zatrzymali 16-latków jadących motorowerami. Jak podali, nastolatkowie złamali szereg przepisów. To jednak nie koniec ich problemów. Okazało się, że pojazdy, którymi podróżowali, miały zmodyfikowane silniki, przez co rozwijały prędkość większą niż dopuszczalna.

Wyprzedzali na przejściu dla pieszych. Dwóch nastolatków na motorowerach ze "zmodyfikowanymi silnikami"

Wyprzedzali na przejściu dla pieszych. Dwóch nastolatków na motorowerach ze "zmodyfikowanymi silnikami"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg PKP Intercity, jadący z Warszawy Wschodniej w kierunku Łodzi, został obrzucony kamieniami. Jak zapewnił rzecznik przewoźnika, uszkodzenia były niewielkie i nie zagrażały dalszej jeździe. Skład zostanie naprawiony.

Pociąg obrzucony kamieniami

Pociąg obrzucony kamieniami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami. Doszło do awarii urządzeń sterowania ruchem na linii radomskiej. Utrudnienia występowały od Alej Jerozolimskich do Czachówka.

Awaria urządzeń sterowania ruchem na linii radomskiej

Awaria urządzeń sterowania ruchem na linii radomskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego zatrzymali 30-latka, który jest podejrzany o kradzież trzech rowerów. W udowodnieniu jednej z nich pomógł monitoring. Mężczyzna miał być na nim widoczny w ubraniu, które potem funkcjonariusze znaleźli u niego w domu.

Jest podejrzany o kradzież rowerów. Wpadł przez ubranie

Jest podejrzany o kradzież rowerów. Wpadł przez ubranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W weekend kierowca SUV-a ściął sygnalizator na przejściu dla pieszych na Wybrzeżu Szczecińskim, potrącił dwie osoby i uciekł. Strażnicy miejscy udzieli pomocy poszkodowanym, opisali też szczegóły.

Potrącił dwie osoby, "wysiadł z samochodu, ocenił szkody, a potem wsiadł i odjechał". Policja szuka sprawcy wypadku

Potrącił dwie osoby, "wysiadł z samochodu, ocenił szkody, a potem wsiadł i odjechał". Policja szuka sprawcy wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Martwego noworodka znaleziono na jednym z przystanków autobusowych w gminie Halinów. Sprawę wyjaśniają służby.

Martwy noworodek w reklamówce. Dziecko znaleziono na przystanku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tragicznym wypadku na Trasie Łazienkowskiej zginął 37-latek, który jechał autem z żoną i dwójką dzieci. Wjechał w nich rozpędzony volkswagen, którym podróżowało pięć osób. Kobieta z tego samochodu trafiła w stanie ciężkim do szpitala. Trzem mężczyznom nic się nie stało, byli pijani. Trwają poszukiwania czwartego. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że miał sądowy zakaz prowadzenia i był notowany.

Wjechali w auto rodziny z dziećmi. Jeden z nich uciekł po wypadku. Nagranie i nowe informacje

Wjechali w auto rodziny z dziećmi. Jeden z nich uciekł po wypadku. Nagranie i nowe informacje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

17-latek jest podejrzany o brutalny atak na kobietę w Otwocku. Nastolatek miał zadawać jej ciosy nożyczkami w głowę przy próbie wyrwania torebki. Zatrzymali go świadkowie.

Chciał wyrwać kobiecie torebkę, zaatakował ją nożyczkami w głowę

Chciał wyrwać kobiecie torebkę, zaatakował ją nożyczkami w głowę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miasto zapowiedziało zmiany na Park and Ride Połczyńska. Pojawią się nowe nasadzenia, ławki czy zbiorniki retencyjne. W założeniach urzędników parking ma być wręcz... miejscem rekreacji i wypoczynku. Czy to realne? Okaże się w 2027 roku, na kiedy zaplanowano ukończenie inwestycji.

Parking z zielenią i miejscem do rekreacji. "Pierwsza tego typu inwestycja w mieście"

Parking z zielenią i miejscem do rekreacji. "Pierwsza tego typu inwestycja w mieście"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku rozpoczęła się przebudowa ważnego skrzyżowania. Jak zwyczajowo bywa przy tego typu inwestycjach, urzędnicy przygotowali objazd newralgicznego miejsca. Ustawiono znaki przedstawiające schemat nowej organizacji ruchu, które od razu przykuły uwagę mieszkańców, a wręcz stały się memem.

Znak, od którego zakręci się w głowie

Znak, od którego zakręci się w głowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 42-latka, który najpierw wyniósł alkohole z marketu, a potem - kiedy pracownik ochrony zainterweniował - zaatakował go wymachując tasakiem i grożąc mu śmiercią.

Ukradł alkohol, wymachiwał tasakiem. Na karę poczeka na wolności, ale do marketu nie wejdzie

Ukradł alkohol, wymachiwał tasakiem. Na karę poczeka na wolności, ale do marketu nie wejdzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do wypadku doszło w niedzielę wieczorem na trasie S8 w miejscowości Radziejowice-Parcel (powiat żyrardowski). Zginął pieszy potrącony przez kierowcę auta osobowego. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku.

Pieszy potrącony na drodze ekspresowej. Zginął

Pieszy potrącony na drodze ekspresowej. Zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci poszukują świadków śmiertelnego wypadku, do którego doszło na Mickiewicza w Żyrardowie. Kierowca dostawczego pojazdu uderzył w rowerzystę, który - jak informowali funkcjonariusze - nie zszedł z roweru przed przejściem dla pieszych.

Rowerzysta odrzucony na kilkanaście metrów. Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku

Rowerzysta odrzucony na kilkanaście metrów. Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę wieczorem w miejscowości Siekluki koło Płońska (Mazowieckie) dachował samochód. Zginęła jedna osoba.

Auto dachowało, zginęła pasażerka

Auto dachowało, zginęła pasażerka

Źródło:
PAP

Największe, najdłuższe i najstarsze święto nauki wraca do Warszawy. Ponad 900 wydarzeń zorganizowanych przez 115 jednostek naukowych i edukacyjnych odbędzie się podczas 28. Festiwalu Nauki. Wydarzenie potrwa od 20 do 29 września.

Wykłady, debaty i warsztaty. Ponad 900 wydarzeń na Festiwalu Nauki

Wykłady, debaty i warsztaty. Ponad 900 wydarzeń na Festiwalu Nauki

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnił, że zwróci się do Rady Warszawy o pomoc finansową na odbudowę dla Kłodzka i Nysy. Poinformował też o rozpoczęciu zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla powodzian. Akcja prowadzona jest również w dzielnicach.

Mobilizacja w dzielnicach, rozpoczęły się zbiórki dla powodzian. Co i gdzie można przynieść

Mobilizacja w dzielnicach, rozpoczęły się zbiórki dla powodzian. Co i gdzie można przynieść

Źródło:
PAP

Warszawscy strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie, że w parku w zbiegu Kobielskiej i Podskarbińskiej przebywa mężczyzna z niepełnosprawnością, który nie ma jak wrócić do domu, ponieważ zniknął jego wózek inwalidzki. Pomogli i odnaleźli wózek - stał przed drzwiami mieszkania mężczyzny.

Tajemnica znikającego wózka

Tajemnica znikającego wózka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lotnisko Chopina od 18 września szykuje planowany remont drogi startowej, który potrwa do 10 listopada. Z tego powodu starty i lądowania będą odbywały się nad Włochami, Bemowem, Ochotą, a także Piasecznem.

Remont drogi startowej na Lotnisku Chopina. W trzech dzielnicach może być głośniej

Remont drogi startowej na Lotnisku Chopina. W trzech dzielnicach może być głośniej

Źródło:
PAP

Jedna ofiara śmiertelna i cztery ranne osoby, w tym dwoje dzieci. W nocy z soboty na niedzielę doszło do zderzenia dwóch aut przy Torwarze, z czego jedno uderzyło jeszcze w bariery energochłonne. W samochodzie, który najechał na tył innego auta, podróżowało trzech nietrzeźwych mężczyzn. Śledczy ustalają, który z nich prowadził.

Pijani jechali we trzech, uderzyli w tył auta. Jedna osoba zginęła, cztery ranne. Nie wiadomo, kto prowadził

Pijani jechali we trzech, uderzyli w tył auta. Jedna osoba zginęła, cztery ranne. Nie wiadomo, kto prowadził

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę zatrzymano dowód rejestracyjny samochodu, którym poruszał się Jarosław Kaczyński - przekazał rzecznik partii Rafał Bochenek. Wcześniej tego dnia przed Ministerstwem Sprawiedliwości odbył się protest przedstawicieli PiS-u. To, że doszło do takiej sytuacji, potwierdziła Komenda Stołeczna Policji. Wskazano, że to nie była interwencja własna, lecz reakcja na zgłoszenie i dotyczyła zbyt ciemnych szyb w samochodzie.

"Zakaz dalszej jazdy", zatrzymany dowód rejestracyjny. Kłopoty Kaczyńskiego

"Zakaz dalszej jazdy", zatrzymany dowód rejestracyjny. Kłopoty Kaczyńskiego

Źródło:
tvn24.pl

Okres wakacji upłynął stołecznym szkołom pod znakiem remontów. Te udało się zrealizować w blisko 150 placówkach. Sprawdziliśmy, jaki był zakres prac i ile to kosztowało.

W wakacje remontowali blisko 150 szkół, nie wszędzie udało się skończyć prace

W wakacje remontowali blisko 150 szkół, nie wszędzie udało się skończyć prace

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci prowadzą działania pod nazwą "Ciche miasto II". Sprawdzają, czy samochody nie generują nadmiernego hałasu. Zwracają też uwagę na agresywne zachowania kierowców wobec pozostałych uczestników ruchu.

567 mandatów na w sumie ponad 240 tysięcy złotych. Za ryczące silniki

567 mandatów na w sumie ponad 240 tysięcy złotych. Za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl