Warszawa 2030: 30 stron, które zdecydują o przyszłości

[object Object]
Warszawa 2030, tak pracowano nad strategiąWarszawa / YouTube
wideo 2/3

- Chcieliśmy, żeby to był krótki dokument, który można po prostu usiąść i przeczytać - tak o strategii Warszawy do 2030 roku mówią urzędnicy odpowiedzialni za jej przygotowanie. Gotowy dokument, który ma być przyjęty na początku przyszłego roku, liczy 30 stron.

Strategia ma wskazać, jakie będzie miasto za 13 lat. Określić główne kierunki rozwoju i cele, do których powinny dążyć nie tylko władze Warszawy, ale też jej mieszkańcy.

Próżno szukać w niej jednak konkretnych projektów, takich jak liczba nowych dróg rowerowych czy zbudowanych żłobków. Zamiast tego znajdziemy tam na przykład deklarację, że wszystkie podstawowe usługi (w tym właśnie oświatowe) będą w promieniu jednego kilometra od miejsca zamieszkania.

- Odchodzi się od zapisywania w strategiach konkretnych projektów. Stawia się na określenie kierunku rozwoju, zmian, jakie mają się dokonać i efektu jaki chcemy osiągnąć. Takie podejście pozwala sprawniej zarządzać rozwojem dużego miasta - mówi Paulina Nowicka, która w urzędzie miasta koordynuje przygotowanie strategii.

- Nie mówimy więc, że chcemy zbudować pięć albo piętnaście przedszkoli, ale wskazujemy, jaka ma być z tego użyteczność, na przykład zapewnienie miejsc w przedszkolach blisko miejsca zamieszkania - dodaje.

Dokument zawiera cztery podstawowe składniki: wizję (opis pożądanego stanu), diagnozę (opis sytuacji społeczno-gospodarczej koncentrujący się na wyzwaniach), cele (jak osiągnąć opisaną wizję) i system realizacji (informacja o wdrażaniu dokumentu).

Jaka Warszawa w 2030 roku?

Wizję poznaliśmy już w marcu ubiegłego roku. Zawiera się w trzech prostych hasłach: aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce i otwarta metropolia.

Aktywni mieszkańcy to ci, którzy - jak czytamy w dokumencie - podążają własną drogą, rozwijają swoje pasje, realizują marzenia i przy okazji angażują się w życie miasta.

Przyjazne miejsce z kolei to takie, w którym "każdy czuje się jak u siebie, wolny i bezpieczny". Miejsce łączące tradycję z nowoczesnością, środowisko miejskie z lokalnością, "oferujące wygodę życia".

Natomiast trzeci aspekt, czyli otwarta metropolia ma wskazywać miasto będące ważnym ośrodkiem w Europie, przyciągające innych i tworzące nowe rozwiązania.

Diagnoza to nic innego, jak lista potencjałów Warszawy i stojących przed nią wyzwań. I tak w tej pierwszej grupie znajdujemy na przykład: wysoki poziom bezpieczeństwa, zróżnicowaną przestrzeń z ważną rolą Wisły czy też postrzeganie Warszawy jako miejsca do dobrego startu zawodowego.

Wyzwania natomiast to między innymi: małe zainteresowanie mieszkańców sprawami miasta, zmiany demograficzne takie jak starzenie się społeczeństwa czy też słynny smog.

Cele strategiczne i operacyjne

Oprócz wizji i diagnozy, w strategii Warszawa 2030 zapisano też cztery główne cele strategiczne: odpowiedzialna wspólnota, wygodna lokalność, funkcjonalna przestrzeń i innowacyjne środowisko. Każdy z nich dzieli się dodatkowo na tak zwane cele operacyjne. I tak w "wygodnej lokalności" znajdujemy informację, że w 2030 roku warszawiacy będą mieli m.in.: dostęp do szerokiej oferty mieszkań, usługi blisko domu czy warunki przyjazne biznesowi. Zaś w "funkcjonalnej przestrzeni" - czyste środowisko przyrodnicze i przyjazny system transportu.

O to, aby powyższe nie stało się niczym więcej, niż pobożną listą życzeń zadbać mają programy wykonawcze, które będą tworzone do strategii. Będą to dokumenty uszczegóławiające, pisane na okres od trzech do maksymalnie siedmiu lat i przyjmowane ostatecznie jako uchwały Rady Warszawy albo w formie zarządzenia prezydenta miasta.

Projekt strategii (bo prace nad nią jeszcze trwają) liczy nieco ponad 30 stron. - Chcieliśmy, żeby to był krótki dokument, który da się przeczytać - mówi Nowicka. - Kiedyś, 15-20 lat temu, wyznacznikiem "dobrej" strategii było to, ile ma stron. Uważano, że im grubsza tym lepsza, bardziej dopracowana. W efekcie 150-200 stron było standardem. Tylko kto był to w stanie przyswoić? Na szczęście w zarządzaniu strategicznym od tego się już odchodzi - dodaje z ulgą.

Cel;e zapisane w strategii Warszawa 20302030.um.warszawa.pl

Zaangażowanie mieszkańców

Praca nad tymi kilkudziesięcioma stronami zajęła ponad dwa lata. Zaczęło się od ewaluacji (czyli sprawdzenia tego, ile udało się zrobić) poprzedniej strategii, przyjętej w 2005 roku. Po jej zakończeniu przystąpiono do prac nad właściwym już dokumentem. "Tu bardzo ważną rolę odegrały opinie i spostrzeżenia społeczności lokalnej: mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji. To na ich podstawie sformułowano wizję Warszawy w 2030 roku, diagnozę miasta i cele do realizacji" - przekonują twórcy strategii.

Przeprowadzano otwarte debaty, konferencje i badania opinii. Zachęcano do wypełniania ankiet, organizowano konkursy dla dzieci i młodzieży, i takie wydarzenia jak "Warszawska Burza Mózgów", na których mieszkańcy mogli dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Regularnie tworzono mobilne punkty konsultacyjne, robiono też warsztaty skierowane do konkretnej grupy: uczniów, studentów, przedsiębiorców czy seniorów.

- Staraliśmy się przeprowadzić cały ten proces w maksymalnie uspołeczniony sposób - mówi Nowicka. I podkreśla, że opracowany na bazie tych wszystkich spotkań projekt strategii jeszcze raz oddano mieszkańcom do konsultacji. Te zakończyły się w czerwcu. Wpłynęło ponad 1600 uwag.

- Nie było propozycji, które by znacznie zmieniały wyznaczone cele czy zakres planowanych zmian. Zasugerowano pewne uzupełnienia, na przykład zwrócenie większej uwagi na dbałość o zdrowie. Sporo uwag dotyczyło kwestii samego wdrażania i rozliczania strategii. To nas bardzo cieszy, bo potwierdza, że wypracowany projekt strategii odpowiada na potrzeby i aspiracje mieszkańców. Co więcej mieszkańcy mają zamiar śledzić postępy realizacji strategii - informuje nasza rozmówczyni.

Finał w styczniu

Zgodnie z deklaracjami, prace nad projektem powinny zakończyć się na przełomie listopada i grudnia. Sam dokument - jak przewiduje Nowicka - będzie uchwalony przez Radę Warszawy najpewniej w styczniu. Teoretycznie ramy dokumentu sięgają 2030 roku. W praktyce może być zaktualizowany wcześniej.

- Co roku, w czerwcu, będzie publikowany raport prezentujący postępy w realizacji celów strategii. Jeśli będziemy osiągać nasze cele szybciej niż zakładaliśmy, to będzie znak, aby zastanowić się nad wyznaczeniem nowych. Może też wystąpić wiele innych czynników, które o tym przesądzą: zmiana ustawy o samorządzie czy całego ustroju miasta. Będziemy to monitorować na bieżąco - podsumowuje.

kw/gp

Pozostałe wiadomości

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fabryka narkotyków w niepozornym gospodarstwie sadowniczym w Grójcu. W budynku gospodarczym policjanci znaleźli prawie 150 kilogramów narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to kilka milionów złotych. Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych.

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Źródło:
PAP

Na jednej ze stacji benzynowych w Radomiu doszło do wycieku gazu. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt osób. Trwa akcja służb, działania skupiają się na ograniczeniu rozprzestrzeniania się gazu. Są utrudnienia w ruchu.

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Otwocka, który - według śledczych - zaatakował ojca metalową rurką i uciekł. Mężczyzna na trafił do aresztu na trzy miesiące, grozi mu pięć lat więzienia.

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący okolicę Zakroczymia (Mazowieckie) policjanci zauważyli dobrze im znanego 38-latka. Mężczyzna miał do odbycia karę siedmiu miesięcy więzienia. Ale odsiadka była mu nie w smak, dlatego na widok radiowozu, wskoczył do stawu. Chytry plan miał jeden słaby punkt - po krótkim czasie trzeba się było wynurzyć.

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni rejon ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda paraliżują prace budowlane. Z niedogodnościami mierzą się mieszkańcy i kierowcy. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, strażą miejską oraz policją wprowadzają zmiany w organizacji ruchu.

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował tymczasowy areszt wobec trzech zatrzymanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Ostatni z podejrzanych - Łukasz Żak - jest poszukiwany. Prokuratura poinformowała o wystawieniu za nim listu gończego. W sprawę zamieszane są jeszcze inne osoby, które miały utrudniać postępowanie.

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek z Warszawy wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla powodzian. Artykuły pierwszej potrzeby zgromadzone na zbiórkach dojadą do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W środę w podróż wyruszy kolejny, m.in. do Głuchołazów. - Przecież trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch - powiedziała jedna z kobiet, wspierająca zbiórkę. Zbierane są także artykuły dla zwierząt.

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

Źródło:
PAP

Dwóch nastolatków w środku nocy przyjechało do Ostrołęki z oddalonego o 60 kilometrów Przasnysza, aby driftować przy jednej z galerii handlowych. Jazda z poślizgiem i piskiem opon została przerwana przez miejscową drogówkę. "Drifterów" odebrali rodzice.

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z mieszkań przy placu Hallera doszło do pożaru. Do akcji wkroczyli strażacy, którzy prowadzili działania z podnośnika oraz z klatki schodowej.

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dom Studenta nr 7 "Sulimy" położony jest na Służewie. Może w nim zamieszkać 380 studentów. Mają do dyspozycji 130 jedno- i dwuosobowych pokojów. Wkrótce rozpocznie się kwaterowanie pierwszych mieszkańców.

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Źródło:
PAP

Nie miał uprawnień i był pijany. Mimo to wsiadł na motocykl. Na Białołęce wjechał w taksówkę i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Został ujęty przez strażnika miejskiego, który podbiegł, sądząc, że będzie walczył o życie motocyklisty.

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilku pijanych chłopaków przepychało się dla żartu na bulwarach wiślanych. Dla jednego z nich skończyło się to upadkiem, uderzeniem o krawężnik i 7-centrymetrową raną głowy. Uratowali go strażnicy miejscy.

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci oraz strażacy z Warszawy i okolic biorą udział w akcji ratowniczej w miejscowościach, które ucierpiały wskutek powodzi. Serca i portfele otworzyli też warszawiacy.

Policjanci i strażacy z Mazowsza pomagają powodzianom

Policjanci i strażacy z Mazowsza pomagają powodzianom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pasjonaci historii wydostali z dna Wisły dwa wagoniki z czasów II wojny światowej oraz fragment płyty kamiennej z pałacu Villa Regia, którą w czasie potopu próbowali wywieźć Szwedzi.

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku pod Mińskiem Mazowieckim. Do sprawy zatrzymano cztery osoby, matka dziecka przebywa w szpitalu.

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas kontroli drogowej warszawscy policjanci zatrzymali 56-latka. Mężczyzna, jadąc ulicą Puławską, przekroczył prędkość. W systemach policyjnych widniał jako osoba poszukiwana przez prokuraturę w Gratzu do odbycia ponad 12 lat więzienia za oszustwa "na wnuczka". Nieoficjalnie ustaliliśmy, że zatrzymany to "król mafii wnuczkowej" Arkadiusz Ł., pseudonim "Hoss".

Poszukiwany "król mafii wnuczkowej" wpadł, bo przekroczył prędkość

Poszukiwany "król mafii wnuczkowej" wpadł, bo przekroczył prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg PKP Intercity, jadący z Warszawy Wschodniej w kierunku Łodzi, został obrzucony kamieniami. Jak zapewnił rzecznik przewoźnika, uszkodzenia były niewielkie i nie zagrażały dalszej jeździe. Skład zostanie naprawiony.

Pociąg obrzucony kamieniami

Pociąg obrzucony kamieniami

Źródło:
tvnwarszawa.pl