Warszawa 2030: 30 stron, które zdecydują o przyszłości

[object Object]
Warszawa 2030, tak pracowano nad strategiąWarszawa / YouTube
wideo 2/3

- Chcieliśmy, żeby to był krótki dokument, który można po prostu usiąść i przeczytać - tak o strategii Warszawy do 2030 roku mówią urzędnicy odpowiedzialni za jej przygotowanie. Gotowy dokument, który ma być przyjęty na początku przyszłego roku, liczy 30 stron.

Strategia ma wskazać, jakie będzie miasto za 13 lat. Określić główne kierunki rozwoju i cele, do których powinny dążyć nie tylko władze Warszawy, ale też jej mieszkańcy.

Próżno szukać w niej jednak konkretnych projektów, takich jak liczba nowych dróg rowerowych czy zbudowanych żłobków. Zamiast tego znajdziemy tam na przykład deklarację, że wszystkie podstawowe usługi (w tym właśnie oświatowe) będą w promieniu jednego kilometra od miejsca zamieszkania.

- Odchodzi się od zapisywania w strategiach konkretnych projektów. Stawia się na określenie kierunku rozwoju, zmian, jakie mają się dokonać i efektu jaki chcemy osiągnąć. Takie podejście pozwala sprawniej zarządzać rozwojem dużego miasta - mówi Paulina Nowicka, która w urzędzie miasta koordynuje przygotowanie strategii.

- Nie mówimy więc, że chcemy zbudować pięć albo piętnaście przedszkoli, ale wskazujemy, jaka ma być z tego użyteczność, na przykład zapewnienie miejsc w przedszkolach blisko miejsca zamieszkania - dodaje.

Dokument zawiera cztery podstawowe składniki: wizję (opis pożądanego stanu), diagnozę (opis sytuacji społeczno-gospodarczej koncentrujący się na wyzwaniach), cele (jak osiągnąć opisaną wizję) i system realizacji (informacja o wdrażaniu dokumentu).

Jaka Warszawa w 2030 roku?

Wizję poznaliśmy już w marcu ubiegłego roku. Zawiera się w trzech prostych hasłach: aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce i otwarta metropolia.

Aktywni mieszkańcy to ci, którzy - jak czytamy w dokumencie - podążają własną drogą, rozwijają swoje pasje, realizują marzenia i przy okazji angażują się w życie miasta.

Przyjazne miejsce z kolei to takie, w którym "każdy czuje się jak u siebie, wolny i bezpieczny". Miejsce łączące tradycję z nowoczesnością, środowisko miejskie z lokalnością, "oferujące wygodę życia".

Natomiast trzeci aspekt, czyli otwarta metropolia ma wskazywać miasto będące ważnym ośrodkiem w Europie, przyciągające innych i tworzące nowe rozwiązania.

Diagnoza to nic innego, jak lista potencjałów Warszawy i stojących przed nią wyzwań. I tak w tej pierwszej grupie znajdujemy na przykład: wysoki poziom bezpieczeństwa, zróżnicowaną przestrzeń z ważną rolą Wisły czy też postrzeganie Warszawy jako miejsca do dobrego startu zawodowego.

Wyzwania natomiast to między innymi: małe zainteresowanie mieszkańców sprawami miasta, zmiany demograficzne takie jak starzenie się społeczeństwa czy też słynny smog.

Cele strategiczne i operacyjne

Oprócz wizji i diagnozy, w strategii Warszawa 2030 zapisano też cztery główne cele strategiczne: odpowiedzialna wspólnota, wygodna lokalność, funkcjonalna przestrzeń i innowacyjne środowisko. Każdy z nich dzieli się dodatkowo na tak zwane cele operacyjne. I tak w "wygodnej lokalności" znajdujemy informację, że w 2030 roku warszawiacy będą mieli m.in.: dostęp do szerokiej oferty mieszkań, usługi blisko domu czy warunki przyjazne biznesowi. Zaś w "funkcjonalnej przestrzeni" - czyste środowisko przyrodnicze i przyjazny system transportu.

O to, aby powyższe nie stało się niczym więcej, niż pobożną listą życzeń zadbać mają programy wykonawcze, które będą tworzone do strategii. Będą to dokumenty uszczegóławiające, pisane na okres od trzech do maksymalnie siedmiu lat i przyjmowane ostatecznie jako uchwały Rady Warszawy albo w formie zarządzenia prezydenta miasta.

Projekt strategii (bo prace nad nią jeszcze trwają) liczy nieco ponad 30 stron. - Chcieliśmy, żeby to był krótki dokument, który da się przeczytać - mówi Nowicka. - Kiedyś, 15-20 lat temu, wyznacznikiem "dobrej" strategii było to, ile ma stron. Uważano, że im grubsza tym lepsza, bardziej dopracowana. W efekcie 150-200 stron było standardem. Tylko kto był to w stanie przyswoić? Na szczęście w zarządzaniu strategicznym od tego się już odchodzi - dodaje z ulgą.

Cel;e zapisane w strategii Warszawa 20302030.um.warszawa.pl

Zaangażowanie mieszkańców

Praca nad tymi kilkudziesięcioma stronami zajęła ponad dwa lata. Zaczęło się od ewaluacji (czyli sprawdzenia tego, ile udało się zrobić) poprzedniej strategii, przyjętej w 2005 roku. Po jej zakończeniu przystąpiono do prac nad właściwym już dokumentem. "Tu bardzo ważną rolę odegrały opinie i spostrzeżenia społeczności lokalnej: mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji. To na ich podstawie sformułowano wizję Warszawy w 2030 roku, diagnozę miasta i cele do realizacji" - przekonują twórcy strategii.

Przeprowadzano otwarte debaty, konferencje i badania opinii. Zachęcano do wypełniania ankiet, organizowano konkursy dla dzieci i młodzieży, i takie wydarzenia jak "Warszawska Burza Mózgów", na których mieszkańcy mogli dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Regularnie tworzono mobilne punkty konsultacyjne, robiono też warsztaty skierowane do konkretnej grupy: uczniów, studentów, przedsiębiorców czy seniorów.

- Staraliśmy się przeprowadzić cały ten proces w maksymalnie uspołeczniony sposób - mówi Nowicka. I podkreśla, że opracowany na bazie tych wszystkich spotkań projekt strategii jeszcze raz oddano mieszkańcom do konsultacji. Te zakończyły się w czerwcu. Wpłynęło ponad 1600 uwag.

- Nie było propozycji, które by znacznie zmieniały wyznaczone cele czy zakres planowanych zmian. Zasugerowano pewne uzupełnienia, na przykład zwrócenie większej uwagi na dbałość o zdrowie. Sporo uwag dotyczyło kwestii samego wdrażania i rozliczania strategii. To nas bardzo cieszy, bo potwierdza, że wypracowany projekt strategii odpowiada na potrzeby i aspiracje mieszkańców. Co więcej mieszkańcy mają zamiar śledzić postępy realizacji strategii - informuje nasza rozmówczyni.

Finał w styczniu

Zgodnie z deklaracjami, prace nad projektem powinny zakończyć się na przełomie listopada i grudnia. Sam dokument - jak przewiduje Nowicka - będzie uchwalony przez Radę Warszawy najpewniej w styczniu. Teoretycznie ramy dokumentu sięgają 2030 roku. W praktyce może być zaktualizowany wcześniej.

- Co roku, w czerwcu, będzie publikowany raport prezentujący postępy w realizacji celów strategii. Jeśli będziemy osiągać nasze cele szybciej niż zakładaliśmy, to będzie znak, aby zastanowić się nad wyznaczeniem nowych. Może też wystąpić wiele innych czynników, które o tym przesądzą: zmiana ustawy o samorządzie czy całego ustroju miasta. Będziemy to monitorować na bieżąco - podsumowuje.

kw/gp

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl