W środku lata zamknęli Skwer. "Ze względu na zadłużenie"

Zamknęli lokal za długi
Zamknęli lokal za długi
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Zamknęli lokal za długiMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

W środku sezonu turystycznego zamknięto Skwer, jeden z popularniejszych lokali na Trakcie Królewskim. Powodem wyrzucenia dotychczasowego najemcy jest jego duży, przekraczający milion złotych, dług wobec miasta.

Operatorem eleganckiego budynku na skwerze Hoovera od początku, czyli od 2009 roku, była firma Wojciecha Trzcińskiego, właściciela i szefa Fabryki Trzciny. Lokal przy Krakowskim Przedmieściu był filią tego centrum kulturalnego na Szmulkach. W lakonicznym mailu rozesłanym do mediów Trzciński poinformował, że jego spółka przestaje być operatorem obiektu. "Podstawowa działalność Fabryki Trzciny zarówno w wymiarze artystycznym jak i komercyjnym będzie w dalszym ciągu realizowana przy ul. Otwockiej 14. Jesienią zapraszamy na otwarcie rozszerzonej działalności" – napisał.

Jakie były przyczyny rozstania w środku wakacji, kiedy w Skwerze oraz wokół niego dzieje się najwięcej i odwiedzają go tłumy turystów? Wojciech Trzciński nie znalazł czasu na rozmowę z nami. Jak poinformowała nas jego asystentka, "do końca lipca Pan Prezes jest poza Warszawą w sprawach biznesowych i urlopowych, mamy z Panem Prezesem bardzo ograniczony kontakt".

Ponad milion złotych długu

Języka zasięgnęliśmy u właściciela. W Zarządzie Terenów Publicznych dowiadujemy się, że współpracę zakończono ze względu na zadłużenie. "Najemca opróżnił lokal na początku lipca br. Protokół odbioru lokalu został podpisany w dniu 7 lipca 2015 roku" – podaje ZTP.

Jego dyrektor Arkadiusz Łapkiewicz precyzuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że pierwsze zaległości zaczęły pojawiać się przed rokiem.

- Urosły do sumy ok. 1,21 mln złotych. Składają się na nią zarówno zaległości w opłatach za czynsz, jak i rachunki za media. Rozliczenia jeszcze trwają, kwota może wzrosnąć o kilkanaście tysięcy złotych - tłumaczy. - Jednocześnie dysponujemy kaucją w kwocie 227 tysięcy złotych, o którą należy pomniejszyć dług - zastrzega dyrektor.

Łapkiewicz zapewnia, że ZTP zwlekało z decyzją ze względu na wyjątkowość miejsca, jego znaczenie turystyczne i kulturalne. - Nie chcieliśmy podejmować drastycznych kroków, ale w czerwcu uznaliśmy, że nie ma innego wyjścia - wyjaśnia dyrektor. - Ze strony najemcy jest wola dobrowolnej spłaty zadłużenia, mamy nadzieję, że uda się uniknąć działań egzekucyjnych - podsumowuje.

Najpierw szybki remont...

Jak długo lokal pozostanie zamknięty na cztery spusty?

- Miasto podjęło pilne działania, aby mógł działać w innej formule. Zależy nam na tym, żeby to miejsce - w szczególności z uwagi na okres wakacyjny i wzmożony ruch turystyczny - nie stało puste – zapewnia Agnieszka Kląb z biura prasowego ratusza i dodaje, że udało się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na ponowne otwarcie Skweru jeszcze w sierpniu.

Władze dzielnicy Śródmieście zdecydowały, że do końca roku gospodarzem lokalu będzie Stołeczna Estrada, jednostka ratusza organizująca wydarzenia kulturalne: koncerty, zabawę sylwestrową, wianki czy pokazy w Multimedialnym Parku Fontann. Umowę podpisano 16 lipca. Stołeczna Estrada będzie płacić wyłącznie za media.

Jak tłumaczy Kłąb, teraz konieczne jest odświeżenie pomieszczeń i dokupienie części wyposażenia.

Stołeczna Estrada ma zadbać zarówno o stronę gastronomiczną, jak i kulturalną – latem realizowaną głównie na placu przed budynkiem, poza sezonem - w dużej sali na poziomie minus jeden. Szczegóły programu artystycznego pozostają tajemnicą, podobnie jak to, czy kawiarnia będzie serwować alkohol.

... potem nowy przetarg

"Właściwy" najemca ma zostać wyłoniony w przetargu. Urzędnicy planują, że nowy gospodarz przejmie lokal 1 stycznia 2016 roku.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl