"W Warszawie prognozuje się, że dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 szczególnie wzdłuż ruchliwych ulic może przekroczyć we wtorek warszawski poziom ostrzegania" - komunikat takiej treści rozesłał w poniedziałek po południu urząd miasta.
Wybrać komunikację miejską
Norma dobowa szkodliwego pyłu PM10 wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny (ug/m3). Stołeczny ratusz ostrzega mieszkańców przed smogiem, kiedy ten przekroczy 80 ug/m3. Tak - według prognoz - może stać się we wtorek, szczególnie w pobliżu ruchliwych ulic.
Urzędnicy zalecają w komunikacie między innymi by unikać długotrwałego przebywania na dworze, nie wietrzyć pomieszczeń i ograniczyć aktywność fizyczną na dworze. "Zalecenia kierowane są szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych" - czytamy w informacji.
Urzędnicy ratusza apelują do mieszkańców, aby we wtorek zrezygnowali z prywatnych samochodów i wybrali komunikację miejską. Proszą też, aby ograniczyć palenie w kominkach.
Nowe zasady ostrzegania
Informowanie o smogu, kiedy jego stężenie sięga 80 ug/m3 to nowość, wprowadzona dopiero w tym sezonie grzewczym. Wcześniej ratusz wysyłał ostrzeżenia w chwili, kiedy PM10 miało przekroczyć 100 ug/m3. O zmianie i jej przyczynach pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.
Normy ministerialne są o wiele mniej restrykcyjne i zalecają informowanie o smogu dopiero, kiedy poziom szkodliwych pyłów sięga 200 µg/m3. Poziom alarmowania sięga z kolei aż 300 µg/m3. Normy te zostały ustalone przez Ministerstwo Środowiska w 2012 roku (w drodze rozporządzenia).
Bieżącą informację na temat stanu jakości powietrza w Warszawie możemy znaleźć na stronie internetowej urzędu miasta. Banner pojawił się pod koniec grudnia ubiegłego roku. To efekt wielomiesięcznych apeli aktywistów i mieszkańców, którzy narzekali, że miasto niedostatecznie informuje o smogu.
kw/pm