Dziesiątki pytań mieszkańców i wymijające odpowiedzi inwestora. Co z terminem otwarcia POW?

Burmistrz Ursynowa o opóźnieniu na budowie POW
Burmistrz Ursynowa o opóźnieniu na budowie POW ursynow.pl
wideo 2/2
Opóźnienie na budowie POW

Czy opóźni się budowa Południowej Obwodnicy Warszawy? Odpowiedzi na to pytanie domagali się od inwestora i wykonawcy mieszkańcy Ursynowa na komisji rady dzielnicy. Nie uzyskali jej. Padły też pytania o filtry w tunelu POW oraz park nad nim. Ale i tutaj nie ma dobrych wiadomości.

Sierpień 2020 – to oficjalna data zakończenia budowy odcinków ursynowskiego oraz wilanowskiego Południowej Obwodnicy Warszawy. Cztery miesiące później drogowcy mają skończyć wawerski odcinek. Pod koniec października, na jednej z dzielnicowych sesji, burmistrz Ursynowa Robert Kempa ogłosił publicznie: budowa Południowej Obwodnicy Warszawy jest opóźniona, nawet o rok.

Drogowcy tej informacji wtedy oficjalnie nie potwierdzili, a wykonawca wprost nie zaprzeczył. W środę – wszystkie strony – inwestor (przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad), wykonawca (firma Astaldi) oraz mieszkańcy spotkali się przy jednym stole, podczas połączonych dzielnicowych komisji mobilności transportu i inwestycji oraz architektury i ochrony środowiska.

Burmistrz: mieszkańcy mają prawo do pełnej wiedzy

– Co miałem do powiedzenia, powiedziałem. Może to, że podałem tę informację, nie było zbyt ładne, ale wychodzę z założenia, że mieszkańcy mają prawo do pełnej wiedzy – podtrzymał swoją wersję podczas komisji burmistrz Robert Kempa.

- Kiedy planowane jest zakończenie odcinka ursynowskiego? Kiedy planowane jest w ogóle zakończenie budowy POW w granicach miasta i kiedy możemy się spodziewać, państwa zdaniem, że pierwsze samochody przejadą POW? – dopytywał zgromadzonych w dzielnicowej sali przedstawicieli GDDKiA i wykonawcy radny PO Tomasz Sieradz.

- Informacja burmistrza mnie zatrwożyła. Chciałbym usłyszeć, jakie są optymistyczne informacje. Nie chciałbym usłyszeć, że w sierpniu zejdą państwo z placu budowy, bo moim zdaniem jest to nierealne. Chciałbym usłyszeć, jaki jest termin optymistyczny i pesymistyczny – próbował ustalić radny Paweł Lenarczyk.

Iwona Wadecka, kierownik projektu Południowej Obwodnicy Warszawy odpowiedziała: - Muszę pana rozczarować, bo nie dostanie pan terminów, o które pan prosił.

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przez całe spotkanie unikali jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, o ile może opóźnić się budowa POW. Przyznali jednocześnie, że wykonawca "złożył kilkanaście roszczeń". – Roszczenia są analizowane. Nie jesteśmy w stanie rozstrzygać, czy będą przesunięcia – odpowiedziała Iwona Wadecka.

Ursynowianie dopytywali, o jakie "roszczenia" chodzi i czego domaga się wykonawca.

- Nie na miejscu jest mówienie o tematach, które są pomiędzy stronami – odpowiadał Tomasz Mołdysz z Astaldi.

- Ale my, jako podatnicy, jesteśmy pośrednio inwestorami – odbił piłeczkę jeden z mieszkańców.

- Nie będę przekazywać informacji – uciął przedstawiciel Astaldi.

- Przysłuchiwałem się odpowiedziom, które są bardzo enigmatyczne. Zrozumiałem, że wszyscy przyznali, że jakieś opóźnienie będzie, ale nie mogą państwo powiedzieć jakie, bo trwają rozmowy z wykonawcą. Zanotowałem też sobie też kilka dat. Teren pod inwestycję wykonawca dostał ponad rok później niż miał rozpocząć roboty. Ciężko mi sobie wyobrazić, żeby wykonawca był w stanie nadrobić roczne opóźnienie – skomentował radny Antoni Pomianowski.

Z budową parku wciąż cisza

Niewiele więcej mieszkańcy dowiedzieli się o parku nad tunelem POW. Przypomnijmy, tuż po rozpoczęciu budowy ursynowskiego odcinka obwodnicy, dzielnica zorganizowała konsultacje, podczas których mieszkańcy mieli wypowiedzieć się na temat odtworzenia terenu, który dziś jest placem budowy. Zdecydowali, że chcą miejsca do rekreacji – z ławkami, zielenią, placami zabaw, skateparkiem i pawilonami. Tam też ma powrócić bazarek "Na Dołku". Powstała nawet wizualizacja tego pomysłu. Ale do tego, by park powstał, potrzebne są projekt i umowa z GDDKiA. Jeżeli nie zostanie podpisana, zgodnie z zawartym kontraktem wykonawca odtworzy nad tunelem to, co było tam wcześniej: ulice i puste trawniki. Radni podczas komisji dopytywali drogowców, co się dzieje z projektem. Jak się dowiedzieli, od dawna w tej sprawie nic się wydarzyło.

- Korespondencja, która prowadzona jest z miastem, trwa od 2016 roku. Od samego początku podkreślaliśmy, że jesteśmy otwarci na rozmowy. Wymaga to jednak podpisania porozumienia, natomiast ostatnia korespondencja dotyczyła prośby o udostępnianie dokumentów. Przekazaliśmy komplet. Czekamy na dalszy krok ze strony miasta – relacjonowała Iwona Wadecka.

Za inwestycję odpowiedzialny jest stołeczny Zarząd Zieleni. - Zarząd Zieleni nie popisał się, jeżeli chodzi o prace i zaangażowanie w ten projekt – przyznał burmistrz Ursynowa. Dodał, że jego zdaniem nie jest możliwe, aby prace w związku z budową parku rozpoczęły się w ciągu najbliższych miesięcy.

"Nie jestem w stanie odpowiedzieć"

Konkretnych odpowiedzi zabrakło też na pytania o filtry spalin, które miały być zamontowane w tunelu obwodnicy, a o które przez wiele miesięcy walczyli mieszkańcy. Obiecał je podczas ubiegłorocznej kampanii samorządowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

GDDKiA podała jednak, że zadaniem drogowców jest jedynie przeprowadzenie badań dotyczących konieczności ich zamontowania – już po puszczeniu ruchu w tunelu. O konkretach dotyczących ich montażu nie chciała mówić.

- Co z słowami ministra Andrzeja Adamczyka? – dopytywał radny Piotr Skubiszewski.

- Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie – powiedziała przedstawicielka drogowców.

tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kz

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl