Burmistrz Ursynowa zmienia front. Zablokował zwężenie Stryjeńskich, teraz prosi o progi zwalniające 

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ulica Stryjeńskich
Ulica Stryjeńskich
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Ulica Stryjeńskich Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Burmistrz Ursynowa zwrócił się do drogowców o "poprawę bezpieczeństwa pieszych na ulicy Stryjeńskich". A jeszcze trzy lata temu, projekt, który miał na celu uspokojenie ruch w tym miejscu, został zamrożony – właśnie przez burmistrza. 

Wszystko zaczęło się po wypadku na Bielanach. Ratusz zapowiedział wtedy, że przeznaczy dodatkowe środki na poprawę bezpieczeństwa. Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, zaczął namawiać włodarzy dzielnic, żeby składali wnioski o przebudowę tych najniebezpieczniejszych ulic, w których zmiany potrzebne są już, na cito.

Odpowiedzi przychodzą. Również z Ursynowa, gdzie burmistrz Robert Kempa prosi o przeanalizowanie "możliwości poprawy bezpieczeństwa" na ulicy Stryjeńskich, która jeszcze trzy lata temu wzbudziła ogromne kontrowersje. I której zwężenie zablokował właśnie Robert Kempa.

Kłopotliwy projekt

Spór o ulicę Stryjeńskich przez długie miesiące rozgrzewał mieszkańców Ursynowa. Obecnie to jedna z głównych arterii dzielnicy, która w przeważającej części ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku. W budżecie partycypacyjnym z 2016 roku część mieszkańców zdecydowała jednak o wytyczeniu przejść dla pieszych, pasów rowerowych i "ujednoliceniu szerokości jezdni", co w praktyce oznaczało zwężenie do jednego pasa.

Szybko pojawiła się duża grupa mieszkańców, którzy zwężeniu powiedzieli stanowcze "nie". Przekonywali, że Stryjeńskich z jednym pasem zakorkuje się na dobre. Zwłaszcza, że już w powietrzu czuli rozpoczynającą się budowę Południowej Obwodnicy Warszawy, która spowodowała zamknięcie wielu ursynowskich ulic.

Na spotkaniach z przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich dochodziło do ostrych spięć między zwolennikami i przeciwnikami zmian. Ci drudzy przygotowali też petycję w sprawie wstrzymania realizacji projektu do zakończenia budowy POW, pod którą podpisało się prawie 2 tysiące osób.  Powstał pat, bo zgodnie z regulaminem budżetu partycypacyjnego projekt, który wygrał musi być zrealizowany. Z drugiej strony, jak realizować, jeśli słychać tak silny opór?

Ostatecznie burmistrz Ursynowa zdecydował, że projekt trafi do "zamrażarki".

Na prośbę burmistrza

Teraz, kiedy zapytaliśmy burmistrza, jak planuje poprawić bezpieczeństwo pieszych na Ursynowie, wysłał nam pismo, które kilka dni temu skierował do drogowców. Tam czytamy, że zwrócił się z prośba o zbudowanie sygnalizacji świetlnej na Roentgena (gdzie jeszcze niedawno w wypadku na zebrze ucierpiał 10-latek), ale i budowę progów zwalniających właśnie na Stryjeńskich.

- Skąd ta zmiana? – zapytaliśmy Roberta Kempę. - Wystarczy tam pojechać i zobaczyć, że jest niebezpiecznie – odpowiedział. - Ale projekt uspokojenia ruchu w tym miejscu został przez pana zablokowany? – drążymy. - Fakt, że mieszkańcy oczekiwali wstrzymania projektu i protestowali, w mojej ocenie nie stoi w sprzeczności z oczekiwaniem, żeby uniemożliwić kierowcom przekraczania prędkości w tym miejscu – odpowiedział Kempa.  

Ale czy to działanie przemyślane? Co na to autor "zamrożonego" projektu? - Cokolwiek miałoby być robione na Stryjeńskich wymaga przemyślenia, a nie realizacji ad hoc. Pewne jest, że ulica wymaga zmian, takich, aby prędkość, którą osiągają w tym miejscu kierowcy, była bezpieczna – komentuje Radosław Wałkuski.

Co na to ZDM?

- Jesteśmy otwarci na dialog z mieszkańcami. Już kilka lat temu proponowaliśmy zmiany na Stryjeńskich, które miały uspokoić ruch, co spotkało się z lawiną krytyki ze strony samych mieszkańców. Jeżeli obecnie chcą zmian, jesteśmy jak zawsze gotowi do rozmów – mówi Karolina Gałecka rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

- Mamy materiał, na którym możemy pracować. To nie pierwszy raz, kiedy mieszkańcy nie chcą zmian, które mają uspokoić ruch. Wyczekiwana niegdyś sygnalizacja w alei Komisji Edukacji Narodowej spotyka się teraz z pytaniami, czy nie spowolnimy ruchu w tej części miasta. Kolejnym przykładem jest Podleśna, tutaj rozpoczęliśmy prace związane z poprawa bezpieczeństwa na Bielanach. Zamontowane progi, które maja powstrzymać piratów drogowych również spotkały się z duża krytyką – rozkłada ręce rzeczniczka.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kz/r

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl