Uniwersytet wybiera rektora. Na rewolucję się nie zanosi

Prof. Marcin Pałys przedstawił programAnna Korzekwa / Twitter

Otwartość, ambicja i pomysłowość to trzy kluczowe hasła, które mają wyznaczyć kierunek drugiej, czteroletniej kadencji prof. Marcin Pałysa jako rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Pałys jest jedynym kandydatem na to stanowisko. We wtorek przedstawił swój program.

Początkowo miała być debata kandydatów, stanęło na spotkaniu przedwyborczym, bo kandydat jest jeden. Pozostała trójka, którą we wstępnym głosowaniu wskazali elektorzy, wykruszyła się. Obecny, a zarazem - wszystko na to wskazuje - przyszły rektor Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił w czwartek swój program na najbliższe cztery lata.

W jego wizji uczelnia to miejsce, które daje szansę na rozwój ("ludzie chcą studiować, żeby się rozwijać") i sprzyja aktywności naukowców ("aktywność jest motorem uniwersytetu"). Punktem dojścia ma być: "uniwersytet badawczy cieszący się prestiżem międzynarodowym, postrzegany na świecie jako atrakcyjne miejsce studiów". Drogą do realizacji tego celu mają być przede wszystkim wysoka jakość kształcenia i nowe inwestycje.

- Limity rekrutacyjne muszą być dostosowane do możliwości infrastrukturalnych i organizacyjnych wydziałów, żeby nie było problemu z salami, bibliotekami. Musimy dbać o prestiż dyplomu – mówił prof. Marcin Pałys.

Otwarte konkursy na stanowiska

Konkurencję wśród wykładowców mają podnieść oceny okresowe (dotyczące także pracowników administracyjnych) i otwarte konkursy na część stanowisk. – Nie będziemy mieć światowej renomy, jeśli nie będziemy przyjmować ludzi z zewnątrz, jeśli nikt nie będzie mógł przyjechać i kontynuować tu ścieżki swojej kariery – przekonywał prof. Pałys.

Jedyny kandydat na rektoratvnwarszawa.pl

Motywacją ma być także wzrost wynagrodzeń i zmniejszenie obciążeń dydaktycznych dla uczestników dużych, prestiżowych grantów badawczych. Padła także zapowiedź zwiększenia liczby stypendiów doktoranckich. W ocenie obecnego rektora studia doktoranckie "nie mogą być tylko dodatkiem do pracy zawodowej", a łączenie tych aktywności kończy się zwykle "słabym doktoratem".

Dużo do zrobienia widzi także na polu przejrzystości organizacyjnej i komunikacji wewnątrz uczelni. Interesująco zabrzmiała propozycja wprowadzania budżetu partycypacyjnego na uczelni. Niestety nie zawierała żadnych szczegółów.

Koncentracja w trzech kampusach

Duże nadzieje wiąże natomiast z programem wieloletniego wsparcia na łączną kwotę prawie miliarda złotych, które w ostatnich dniach swojego urzędowania zapewnił rządy Ewy Kopacz. Dzięki finansowemu zastrzykowi urealnia się powracający od wielu lat postulat skupienia całej działalności UW w trzech kampusach (Śródmieście, Ochota, Służewiec), dziś uczelnia jest rozbita na kilkadziesiąt lokalizacji.

Na spotkaniu było kilkaset osóbtvnwarszawa.pl

- Kampusy mają być spójną przestrzenią dydaktyczną, badawczą i społeczną. Własne stanowisko pracy dla każdego pracownika jest na razie normą na wydziałach nauk ścisłych, ale rzadkością na kierunkach humanistycznych. Nikt nie będzie chciał tu przyjechać, jeśli nie będzie miał swojego biurka, krzesła, komputera. W nowych budynkach powinna być także przestrzeń do pracy zespołowej, która elastycznie łączy ludzi różnych specjalności – opowiadał jedyny kandydat na rektora.

Najlepsza. Dlaczego lokalna?

Po swoim wystąpieniu odpowiadał na pytania publiczności. We wtorkowe popołudnie w auli Auditorium Maximum stawiło się ponad 200 osób. Najczęściej przewijały się kwestie socjalne. Jak zauważył jeden z profesorów, Uniwersytet Warszawski, jako najlepsza polska uczelnia, powinien walczyć o najzdolniejszych studentów z całej Polski i naszej części Europy. Tymczasem jest pod tym względem uczelnią warszawską i mazowiecką. - Problemem są koszty utrzymania – diagnozował i pytał: Jak polepszyć sytuacje studentów spoza Warszawy?

- Możemy tu podjąć dwa rodzaje działań. Po pierwsze - poprawianie możliwości zakwaterowania, czyli bazy akademikowej (docelowo przede wszystkim w kampusie na Służewcu – red.). Druga rzecz to stypendia. Możliwość wpierania osób poprzez stypendia socjalne istnieje tylko przez ministerialny Fundusz Pomocy Materialnej. Idźmy do ministra nauki Jarosława Gowina i domagajmy się więcej pieniędzy na FPM, inaczej jesteśmy skazani na drobne i nieskuteczne działania – przyznał prof. Marcin Pałys.

Jeden ze studentów dopytywał, czy fakt, że obecny rektor nie ma konkurencji, nie jest "dowodem na żałosną parodię demokracji, dowodem na zgon i rozkład samorządu uczelnianego".

- To zależy od tego co rozumiemy przez demokrację, czy demokracja ogranicza się tylko do aktu głosownia, czy jest nią także to, że między wyborami potrafimy dobrze i demokratycznie zarządzać instytucją. Dziś jestem jedynym kandydatem, ale kilka dni temu nie wyglądało to w ten sposób – odpowiadał kandydat, ale koniec końców przyznał, że byłoby lepiej, gdyby kandydatów było więcej.

Monarchista kontra republikanin

Inny uczestnik spotkania, jak się przedstawił - członek Studenckiego Klubu Monarchistycznego – również wyraził zniesmaczenie brakiem konkurencji i przebiegiem wyborów. - Brudne gry, manewry z kontrkandydatami, którzy są, a potem się wycofują, obietnice, które co cztery lata są takie same – krytykował. – Czy wobec tego, przyjąłby pan tytuł dożywotniego rektora, gdyby społeczność zrzekła się prawa do tego wyboru? - zapytał.

- Moje przekonania są głęboko republikańskie, więc nie przyjąłbym tego stanowiska – odparował główny bohater.

Pałys zdradził także, że prorektorem ds. studenckich zostanie prof. Jolanta Choińska-Mika (jedna z osób, które zrezygnowały z kandydowania po pierwszym etapie wyborów). - Pozostałą trójkę będę chciał przedstawić kiedy uzgodnienia zostaną dopięte – podsumował.

Wybory rektorów

W ostatnich dniach odbyły się także wybory na Politechnice Warszawskiej. Tam także urzędujący rektor nie miał konkurencji. Ciekawiej będzie w Szkole Głównej Handlowej, gdzie o rektorski fotel ubiega się pięciu profesorów. Debata kandydatów odbędzie się 4 maja.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Anna Korzekwa / Twitter

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

- Polska formalnie podejmie starania o organizację igrzysk olimpijskich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem w Karczewie. Jak mówił szef rządu, "realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje, zobowiązania, deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego", to 2040 lub 2044 rok.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Źródło:
TVN24