Uniwersytet wybiera rektora. Na rewolucję się nie zanosi

Prof. Marcin Pałys przedstawił programAnna Korzekwa / Twitter

Otwartość, ambicja i pomysłowość to trzy kluczowe hasła, które mają wyznaczyć kierunek drugiej, czteroletniej kadencji prof. Marcin Pałysa jako rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Pałys jest jedynym kandydatem na to stanowisko. We wtorek przedstawił swój program.

Początkowo miała być debata kandydatów, stanęło na spotkaniu przedwyborczym, bo kandydat jest jeden. Pozostała trójka, którą we wstępnym głosowaniu wskazali elektorzy, wykruszyła się. Obecny, a zarazem - wszystko na to wskazuje - przyszły rektor Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił w czwartek swój program na najbliższe cztery lata.

W jego wizji uczelnia to miejsce, które daje szansę na rozwój ("ludzie chcą studiować, żeby się rozwijać") i sprzyja aktywności naukowców ("aktywność jest motorem uniwersytetu"). Punktem dojścia ma być: "uniwersytet badawczy cieszący się prestiżem międzynarodowym, postrzegany na świecie jako atrakcyjne miejsce studiów". Drogą do realizacji tego celu mają być przede wszystkim wysoka jakość kształcenia i nowe inwestycje.

- Limity rekrutacyjne muszą być dostosowane do możliwości infrastrukturalnych i organizacyjnych wydziałów, żeby nie było problemu z salami, bibliotekami. Musimy dbać o prestiż dyplomu – mówił prof. Marcin Pałys.

Otwarte konkursy na stanowiska

Konkurencję wśród wykładowców mają podnieść oceny okresowe (dotyczące także pracowników administracyjnych) i otwarte konkursy na część stanowisk. – Nie będziemy mieć światowej renomy, jeśli nie będziemy przyjmować ludzi z zewnątrz, jeśli nikt nie będzie mógł przyjechać i kontynuować tu ścieżki swojej kariery – przekonywał prof. Pałys.

Jedyny kandydat na rektoratvnwarszawa.pl

Motywacją ma być także wzrost wynagrodzeń i zmniejszenie obciążeń dydaktycznych dla uczestników dużych, prestiżowych grantów badawczych. Padła także zapowiedź zwiększenia liczby stypendiów doktoranckich. W ocenie obecnego rektora studia doktoranckie "nie mogą być tylko dodatkiem do pracy zawodowej", a łączenie tych aktywności kończy się zwykle "słabym doktoratem".

Dużo do zrobienia widzi także na polu przejrzystości organizacyjnej i komunikacji wewnątrz uczelni. Interesująco zabrzmiała propozycja wprowadzania budżetu partycypacyjnego na uczelni. Niestety nie zawierała żadnych szczegółów.

Koncentracja w trzech kampusach

Duże nadzieje wiąże natomiast z programem wieloletniego wsparcia na łączną kwotę prawie miliarda złotych, które w ostatnich dniach swojego urzędowania zapewnił rządy Ewy Kopacz. Dzięki finansowemu zastrzykowi urealnia się powracający od wielu lat postulat skupienia całej działalności UW w trzech kampusach (Śródmieście, Ochota, Służewiec), dziś uczelnia jest rozbita na kilkadziesiąt lokalizacji.

Na spotkaniu było kilkaset osóbtvnwarszawa.pl

- Kampusy mają być spójną przestrzenią dydaktyczną, badawczą i społeczną. Własne stanowisko pracy dla każdego pracownika jest na razie normą na wydziałach nauk ścisłych, ale rzadkością na kierunkach humanistycznych. Nikt nie będzie chciał tu przyjechać, jeśli nie będzie miał swojego biurka, krzesła, komputera. W nowych budynkach powinna być także przestrzeń do pracy zespołowej, która elastycznie łączy ludzi różnych specjalności – opowiadał jedyny kandydat na rektora.

Najlepsza. Dlaczego lokalna?

Po swoim wystąpieniu odpowiadał na pytania publiczności. We wtorkowe popołudnie w auli Auditorium Maximum stawiło się ponad 200 osób. Najczęściej przewijały się kwestie socjalne. Jak zauważył jeden z profesorów, Uniwersytet Warszawski, jako najlepsza polska uczelnia, powinien walczyć o najzdolniejszych studentów z całej Polski i naszej części Europy. Tymczasem jest pod tym względem uczelnią warszawską i mazowiecką. - Problemem są koszty utrzymania – diagnozował i pytał: Jak polepszyć sytuacje studentów spoza Warszawy?

- Możemy tu podjąć dwa rodzaje działań. Po pierwsze - poprawianie możliwości zakwaterowania, czyli bazy akademikowej (docelowo przede wszystkim w kampusie na Służewcu – red.). Druga rzecz to stypendia. Możliwość wpierania osób poprzez stypendia socjalne istnieje tylko przez ministerialny Fundusz Pomocy Materialnej. Idźmy do ministra nauki Jarosława Gowina i domagajmy się więcej pieniędzy na FPM, inaczej jesteśmy skazani na drobne i nieskuteczne działania – przyznał prof. Marcin Pałys.

Jeden ze studentów dopytywał, czy fakt, że obecny rektor nie ma konkurencji, nie jest "dowodem na żałosną parodię demokracji, dowodem na zgon i rozkład samorządu uczelnianego".

- To zależy od tego co rozumiemy przez demokrację, czy demokracja ogranicza się tylko do aktu głosownia, czy jest nią także to, że między wyborami potrafimy dobrze i demokratycznie zarządzać instytucją. Dziś jestem jedynym kandydatem, ale kilka dni temu nie wyglądało to w ten sposób – odpowiadał kandydat, ale koniec końców przyznał, że byłoby lepiej, gdyby kandydatów było więcej.

Monarchista kontra republikanin

Inny uczestnik spotkania, jak się przedstawił - członek Studenckiego Klubu Monarchistycznego – również wyraził zniesmaczenie brakiem konkurencji i przebiegiem wyborów. - Brudne gry, manewry z kontrkandydatami, którzy są, a potem się wycofują, obietnice, które co cztery lata są takie same – krytykował. – Czy wobec tego, przyjąłby pan tytuł dożywotniego rektora, gdyby społeczność zrzekła się prawa do tego wyboru? - zapytał.

- Moje przekonania są głęboko republikańskie, więc nie przyjąłbym tego stanowiska – odparował główny bohater.

Pałys zdradził także, że prorektorem ds. studenckich zostanie prof. Jolanta Choińska-Mika (jedna z osób, które zrezygnowały z kandydowania po pierwszym etapie wyborów). - Pozostałą trójkę będę chciał przedstawić kiedy uzgodnienia zostaną dopięte – podsumował.

Wybory rektorów

W ostatnich dniach odbyły się także wybory na Politechnice Warszawskiej. Tam także urzędujący rektor nie miał konkurencji. Ciekawiej będzie w Szkole Głównej Handlowej, gdzie o rektorski fotel ubiega się pięciu profesorów. Debata kandydatów odbędzie się 4 maja.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Anna Korzekwa / Twitter

Pozostałe wiadomości

Wietnamczycy zorganizowali wsparcie dla swoich rodaków, którzy ucierpieli w pożarze hali handlowej Marywilska 44. Kupcy otrzymali w sobotę pierwszą pomoc.

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas wykonywania prac polowych zginął 75-latek. Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł. Policja bada przyczyny tego tragicznego wypadku.

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl