Najnowsze

Universam do rozbiórki jeszcze w tym roku. "To nie zabytek, tylko klocek"

Najnowsze

Marcin Gula /tvnwarszawa.plUniversam do rozbiórki

To już ostatnie miesiące działalności Universamu Grochów. W 2016 roku ma ruszyć budowa 17-piętrowego wieżowca połączonego z galerią handlową. Władze dzielnicy widzą w inwestycji szansę na stworzenie nowego centrum Grochowa. Nieco bardziej sceptyczni są niektórzy mieszkańcy.

Budynek, który stanie na miejscu Universamu Grochów, to wspólny projekt spółki Dantex i Warszawska Spółdzielnia Spożywców Praga Południe "Społem", która do tej pory gospodarowała przy rondzie Wiatraczna. Pierwsze dwie kondygnacje budynku zostaną przeznaczone na część handlową, którą zarządzać będzie Społem.  W sumie kupcy będą mieli do swojej dyspozycji ok. 11-12 tys. mkw.

- Planujemy powstanie niedużego centrum typu convenience dostosowanego do siły nabywczej okolicznych mieszkańców. Nad częścią handlową zaplanowaliśmy dwa poziomy parkingów dla mieszkańców dwóch 17-kondygnacyjnych wież mieszkalnych, w których pomieścić się ma ponad 400 lokali - powiedział w rozmowie z portalem Eurobuild CEE Marek Roefler, prezes zarządu firmy Dantex.

Dodatkowo w podziemiach apartamentowca znajdzie się parking dla klientów sklepu. W sumie będzie około 770 miejsc parkingowych, z czego około 400 dla mieszkańców kompleksu.

Inwestor stara się obecnie o zgody administracyjne. Roefler zapowiedział że, rozpoczęcie budowy planowane jest na 2016 rok, zaś jeszcze pod koniec tego roku ma się zacząć rozbiórka Universamu.

- Mamy duże poparcie lokalnych władz, dla których ten projekt jest również bardzo ważny, ponieważ pomoże wykreować wokół ronda prawdziwe centrum Grochowa – dodał.

"Klocek magazynowy"

Plany zburzenia Unversamu budzą jednak  sprzeciw części mieszkańców.

- Zarzuca się nam, że burzymy zabytki. Universam Grochów już swoje przeżył, ale nie jest to zabytek, a zwykły klocek magazynowy. To nie jest wizytówka dzielnicy - komentuje w rozmowie z nami rzecznik Pragi Południe, Jerzy Gierszewski.

- Przestrzeń, która powstanie przy rondzie Wiatraczna po wybudowaniu nowej inwestycji, ma szansę stać się centrum Grochowa i całej Pragi Południe. Jeśli do tego zrealizowane zostaną obietnicę o budowie obwodnicy Śródmieścia, to z okolic ronda znikną pętle autobusowa i tramwajowa, a plac zostanie oddany mieszkańcom. Będziemy mogli stworzyć tu miejską przestrzeń na miarę XXI wieku, ale z zachowaniem praskiego klimatu - wyjaśnia.

Bazarek zostaje. "To miejsce ma potencjał"

Jak podkreśla rzecznik, o zburzeniu Universamu mówi się już od kilku lat.

- Dla mieszkańców nie jest to żadna nowość, ale zawsze znajdą się tacy, którym ten pomysł nie będzie się podobał - mówi Gierszewski i zapowiada, że niebawem dzielnica planuje zorganizować spotkania, aby przedstawić ludziom projekt i odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości.

Jedną z nich jest z całą pewnością przyszłość sąsiadującego z Universamem bazarku. W rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik dzielnicy uspokaja: nie zostanie on zlikwidowany.

- Obszar bazarku może zostać nieco zmniejszony w związku z budową nowej infrastruktury, ale mieszkańcy Pragi nadal będą mogli robić tam zakupy - zapowiada i dodaje: - Otoczenie się zmieni, dlatego mam nadzieję, że będzie to też impuls do zmian na bazarku. Bardzo chciałbym, aby stało się ono targiem z prawdziwego zdarzenia, ze zdrową żywnością, foodtrackami oraz nowymi i czystymi boksami, gdzie przyjemnie robi się zakupy. Potrzeba tu przemyślanego planu, bo to miejsce ma potencjał.

jk/lulu

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Gula /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości