Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ustalili, że cudzoziemcy z różnych krajów mogli uzyskać nielegalnie karty pobytu na terenie RP. Taka "usługa" miała kosztować od dwóch do ośmiu tysięcy złotych. W Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie ośmiu zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w gangu.
Policjanci z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, rozbili grupę, której członkowie mieli zajmować się legalizowaniem na terytorium RP pobytu cudzoziemcom wbrew przepisom.
"Wyłudzano karty pobytu na terenie RP"
- Z zebranego materiału dowodowego wynika, że za pomocą dokumentów poświadczających nieprawdę w zakresie pracy i zamieszkania cudzoziemców, wprowadzając w błąd wojewodę, wyłudzano karty pobytu na terenie RP. Według funkcjonariuszy. Nielegalny pobyt w naszym kraju mogło uzyskać w ten sposób wiele osób osób z różnych państw, m.in. z Indii, Nepalu, Bangladeszu, Ukrainy, Białorusi, Azerbejdżanu, Gruzji, Ghany, Maroka czy Uzbekistanu - poinformowała rzeczniczka CBŚP podinspektor Iwona Jurkiewicz
Śledczy szacują, że członkowie grupy działali w latach 2017-2018, żądając od poszczególnych osób od dwóch do ośmiu tysięcy złotych. Funkcjonariusze CBŚP i SG przeprowadzili działania w Warszawie i kilku okolicznych miejscowościach, zatrzymując osiem osób, w tym 49-letniego mężczyznę podejrzanego o kierowanie grupą. - Podczas akcji funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli telefony, laptopy, pieczątki oraz dokumenty. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono także pieniądze w różnej walucie o łącznej wartości ponad 128 tysięcy złotych oraz samochód osobowy wart około 150 tysięcy złotych - dodała podinspektor Jurkiewicz.
Zarzuty udziału w grupie przestępczej
Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także m.in. ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium RP wbrew przepisom, fałszowania dokumentacji czy składania fałszywych zeznań. - Na podstawie zebranego materiału dowodowego, sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec sześciu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - podsumowała rzeczniczka CBŚP.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: CBŚP