Michał Kiciński - były prezes firmy, która wypuściła na rynek hitowe gry komputerowe z serii Wiedźmin kupił zabytkowy Fort Traugutta - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Nowy właściciel fortu zapowiada, że ma kilka wariantów jego zagospodarowania.
O tym, że zabytkowy fort znajdujący się przy ul. Międzyparkowej został sprzedany poinformowała Agencja Mienia Wojskowego. - 8 lutego o 13:30 został podpisany akt notarialny, na mocy którego nowym właścicielem obiektu został Pan Michał Kiciński - mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka AMW.
Kilka wariantów
Nowy właściciel jest współzałożycielem firmy CD Projekt RED (obecnie CD Projekt SA), która wypuściła na rynek dwie części światowego hitu komputerowego - gry Wiedźmin, która powstała na podstawie świata stworzonego przez pisarza Andrzeja Sapkowskiego (zapowiedziana jest też 3 odsłona, która ma stanowić zwieńczenie trylogii). Obecnie w spółce Kiciński żadnej funkcji już nie sprawuje, ale jest jej akcjonariuszem.Co zamierza zrobić z zabytkową fortyfikacją? "Sprawa uprawomocni się dopiero za 30 dni i wtedy dopiero ewentualnie nastąpi przekazanie obiektu. W przypadku pozytywnego rozwoju wypadków, rozważanych jest kilka wariantów zagospodarowania obiektu" – pisze Kiciński w specjalnym oświadczeniu. "Zostanie on najprawdopodobniej wniesiony aportem do nowotworzonej spółki powołanej wyłącznie do zarządzania tą nieruchomością. Obiekt jest wyjątkowy i dopiero po rozmowach z konserwatorem zabytków oraz przedstawicielami miasta, będzie można pokusić się o precyzyjniejsze określenie planów, co do jego zagospodarowania" – dodaje.
Rodzinna okolica
Jak podkreśla, zależy mu na zadbaniu o unikalne walory historyczne fortu. I dodaje, że budynek jest mu bliski. "Znajduje się on w mojej okolicy rodzinnej, a sam fort jest jednym z pierwszych budynków, które z okresu międzywojennego pamięta mój ojciec. Z przekazów rodzinnych wiem też, że odgrywał on znaczną rolę historyczną. M.in. w trakcie wojny polsko-sowieckiej w 1920 r. znajdowała się tam radiostacja nasłuchująca komunikaty radzieckie, które dzięki pomocy wybitnych polskich matematyków były rozszyfrowywane. Dzięki czemu strona polska znała rozkazy wroga. W samym obiekcie, z rodzinnych opowieści wynika, że częstym gościem był sam Marszałek Piłsudski" – czytamy w oświadczeniu.
Nad obiektem czuwa konserwator zabytków. Nabywca będzie mógł prowadzić prace remontowe, ale z uszanowaniem walorów zabytkowych budowli. Z ramowych zaleceń konserwatorskich wynika, że wykluczone jest wprowadzenie do środka gastronomii. Sugerowane jest natomiast prowadzenie działalności kulturalnej lub sportowej – powiązanej z pobliskim Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym.
Fort nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Samochody będą mogły tam docierać tylko przez teren, który jest w zarządzie wspomnianego ośrodka. To jednak trzeba uzgodnić z miastem, które jest właścicielem działki.
Trzon Twierdzy Warszawa
Budowla składa się z kilkudziesięciu pomieszczeń o funkcji biurowej, magazynowej i użytkowej. Większość z nich jest przechodnia, jedynie kilka stanowi osobne pokoje. Pomieszczenia mają łukowe sklepienia, a w oknach zamontowane są kraty.
Powstały w 1834 r. dwukondygnacyjny budynek zbudowany na planie niepełnego pierścienia od góry obsypany jest ziemią i ma wewnętrzny kolisty dziedziniec zamknięty murem z bramą wjazdową.
Fort Aleksieja (Traugutta) to jeden z Fortów Cytadeli Aleksandrowskiej, stanowiącej trzon Twierdzy Warszawa. Wzniesiona w latach 30. i 40. XIX wieku Cytadela, spełniała głównie funkcje więzienne. Obecnie fort znajduje się na terenie parku sportowego im. Kusocińskiego. Jest jedynym z umocnień wokół Cytadeli, które zachowało części swojego układu ziemnego.
ran/par
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl