Twarda: był zwrot cennego gruntu, będzie nowoczesne centrum kultury


Centrum kultury "Twórcza Twarda" będzie miało nowoczesny, kaskadowy budynek ze skateparkiem i amfiteatrem na dachu. Urzędnicy rozstrzygnęli konkurs architektoniczny na koncepcję tego obiektu. Powstanie on na boisku dawnego gimnazjum przy Twardej, czyli nieruchomości, którą mieli przejąć kupcy roszczeń, ale ostatecznie im się to nie udało.

Zwycięzcą konkursu ogłoszonego w lipcu jest pracownia Kalata Architekci (Szymon Kalata, Eliza Kalata) wspierana przez Annę Jach z Zurychu. Ich projekt pokonał 31 prac konkursowych.

Pięciopiętrowy budynek będzie miał łączną powierzchnię około sześciu tysięcy metrów kwadratowych.

"Nie proponujemy budynku naśladującego przedwojenne kamienice, które tutaj stały. Idziemy krok dalej z nurtem rozwijającego się miasta. Proponujemy nową bryłę, subtelnie wkomponowaną i dopasowaną swoją skalą do skali budynku synagogi Nożyków i białego domku, wśród istniejącej, soczystej zieleni na tle wysokich bloków i nowoczesnych drapaczy chmur" - opisują swój projekt twórcy.

Ich zdaniem bryła centrum kultury będzie "nowoczesna, ale powściągliwa", ponieważ otaczająca go przestrzeń jest wystarczająco złożona.

Kolorowa elewacja

Intencją projektantów było, by budynek spajał istniejące wokół niego zabudowania. Jego bryła została ukształtowana tak, że od strony wschodniej (sąsiadującej z synagogą Nożyków) powstaną trzy kondygnacje, które będą stopniowo narastać do czwartego i piątego piętra, równolegle w stronę zachodnią w kierunku bloków osiedla za Żelazną Bramą.

Jego elewacja będzie osłonięta pionowymi "żyletkami". Od frontu będą one szare, ale po bokach kolorowe. Dzięki temu budynek będzie wyglądał, jakby z każdej strony miał inny kolor.

Po jego wschodniej stronie powstanie pasaż pieszy z sekwencyjnie ułożonymi placami miejskimi. Projekt ma na celu przywrócenie historycznego układu przestrzennego tego miejsca. Twórcy chcą, by otoczenie centrum kultury wkomponowało się w przestrzeń placu Grzybowskiego i ulicy Twardej.

W nowym budynku siedzibę będą miały dwie placówki. Dom Kultury "Śródmieście" i Młodzieżowy Dom Kultury "Muranów". Wewnątrz znajdzie się sala widowiskowa mieszcząca 330 osób, sale muzyczne i teatralne, pracownie tematyczne i pomieszczenia biurowe. Na dachu powstaną skatepark i amfiteatr.

Przerwana reprywatyzacja działki przy Twardej

Działka na Twardej była pierwszą, którą zajęła się komisja weryfikacyjna. Posiedzenie odbyło się w ubiegłym roku - w czerwcu, a decyzję o jej dalszym losie przewodniczący Patryk Jaki ogłosił w połowie lipca. Reprywatyzację uchylono, bo komisja uznała, że została przeprowadzona "z rażącym naruszeniem prawa", a cenna nieruchomość miała pozostać w rękach miasta. Pozostać, a nie "wrócić" - to ważne rozróżnienie. Ratusz przy okazji tej sprawy wiele razy podkreślał bowiem, że działka nie została przekazana biznesmenowi Maciejowi M. - choć decyzję zwrotową wydano w 2014 roku, akt notarialny nie został podpisany.

Na gruncie nadal znajduje się budynek po elitarnym gimnazjum numer 42. Jego uczniowie musieli się z niego wyprowadzić ze względu na roszczenia. Dwa lata temu przenieśli się do placówki na Żywnego na Mokotowie. Reprywatyzacji nieruchomości sprzeciwiali się rodzice i uczniowie. Mimo protestów, urzędnicy ratusza podkreślali, że muszą oddać działkę. Nie obowiązywała wtedy mała ustawa reprywatyzacyjna, która pozwala na odmowę zwrotu gruntów pod placówkami oświatowymi.

W lutym prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła, że na boisku dawnego gimnazjum powstanie centrum kultury.

Do opuszczonego budynku szkolnego przeniesiony zostanie ośrodek dla dzieci i młodzieży słabosłyszącej z ulicy Zakroczymskiej. Powstaną w nim też przedszkole i internat. W marcu decyzję tę zaaprobowała Rada Warszawy. Budynek przejdzie najpierw modernizację i zostanie zaadaptowany do potrzeb tego rodzaju placówki oświatowej.

Zobacz materiał poświęcony przeniesieniu ośrodka do budynku dawnego gimnazjum:

[object Object]
Na Twardej będzie ośrodek dla dzieci Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kk/pm

Źródło zdjęcia głównego: materiały konkursowe

Pozostałe wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl