Tunel Wisłostrady zamknięty do kwietnia

Tunel zamknięty do kwietnia
Tunel zamknięty do kwietnia
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Tunel zamknięty do kwietniaDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Znów przesuwa się data otwarcia Wisłostrady. Do końca lutego konsorcjum AGP Metro musi wzmocnić grunt pod tunelem i nad planowanym łącznikiem dwóch części stacji Powiśle. Kierowcy mają pojechać pod ziemią dopiero pod koniec kwietnia.

Zgodnie z umową Zarząd Dróg Miejskich miał do czwartku złożyć do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego ekspertyzę na temat stanu tunelu Wisłostrady, zamkniętego po sierpniowej awarii na budowie II linii metra.

- Potwierdzam, że ZDM złożył ekspertyzę. Nie wiem czy jest kompletna, bo na razie zapoznałem się z nią bardzo pobieżnie - mówi tvnwarszawa.pl inspektor Jaromir Grabowski.

Opinia drogowców nic nie zmienia

Co zawiera opinia ZDM? - Można w niej przeczytać, że usunięto bezpośrednie skutki awarii. Na razie oczywiście nie można stwierdzić czy tunel jest bezpieczny, ponieważ cały czas konsorcjum AGP prowadzi tam prace - tłumaczy Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Dokument okazał się więc wyłącznie formalnością, nieprzybliżającą daty otwarcia tunelu.

- W sensie technicznym tunel Wisłostrady mógł być otwarty już w połowie października. Został podparty i nie stanowi zagrożenia. Dostaliśmy jednak decyzję WINB, że w rejonie objętym budową muszą być wykonane prace zabezpieczające przyszłą budowę łącznika. Konieczne było zagęszczenie gruntu i budowa ścian ograniczających zagrożenie osunięcia gruntu - wyjaśnia z kolei Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

Prace wzmacniające do końca lutego

Prace polegające na wstrzykiwaniu specjalnej mieszanki odbywają się z poziomu jezdni, dlatego póki trwają, nie może być mowy o otwarciu tunelu.

Według pierwszych zapowiedzi te roboty miały zostać sfinalizowane do końca ubiegłego roku. Jednak terminu nie udało się dotrzymać. 14 grudnia inspektor na wniosek Metra Warszawskiego, jako pełnomocnika inwestora, zgodził się przesunąć datę na 28 lutego ze względu na "stopień skomplikowania robót budowlanych, specyfikę ich wykonania, uwarunkowania gruntowe, konieczność skonsultowania przyjętej metodologii z ekspertami, a następnie uzyskania opinii technicznych, a także badań".

Jak podkreśla Malawko, budowniczowie muszą mieć absolutną pewność, że narażony na duże przeciążenia grunt między tunelem a przyszłą stacją, jest stabilny.

Ocena prac do końca kwietnia

- Do końca lutego wykonawca musi wzmocnić konstrukcję tunelu wykorzystując metodę iniekcji betonu oraz sfrezować i odtworzyć nawierzchnię jezdni. Po zakończeniu wszystkich prac AGP Metro musi złożyć do ZDM dokumentację powykonawczą. Na jej podstawie wydamy opinię, czy nasz tunel jest bezpieczny. Wszystkie dokumenty przekażemy do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, który wyda ostateczną decyzję o udostępnieniu do ruchu - tłumaczy Karolina Gałecka.

Ile czasu może upłynąć od złożenia dokumentów do otwarcia tunelu? - Wykonanie prac to jedno, a ich ocena to drugie. Myślę, że może to potrwać do końca kwietnia - przyznaje Jaromir Grabowski.

Przypomnijmy, pod koniec sierpnia Mustafa Tuncer, dyrektor projektu w AGP Metro Polska zapowiadał, że Wisłostrada zostanie otwarta za 2-4 miesiące. W październiku prezes Metra Warszawskiego zapewniał, że wszystkie prace zakończą się do połowy grudnia. W listopadzie okazało się, że to nierealne. Miejski koordynator remontów mówił o końcu stycznia. Potem, o terminach nikt nie chciał już oficjalnie rozmawiać.

Sierpniowa awaria

W nocy z 13 na 14 sierpnia na budowie stacji II linii metra Powiśle budowniczy natrafili na ciek wodny. Stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Tunelu został zamknięty dla ruchu. Wprowadzono objazdy dla kierowców.

Konsorcjum budujące II linię metra zdecydowało, że tarcze drążące tunel pod Wisłą wystartują z placu budowy przy dworcu Wileńskim.

Mustafa Tuncer, wypowiedź z sierpnia 2012:

Jerzy Lejk, wypowiedź z października 2012: Piotr Bakalarski

Mówi Mustafa Tuncer, dyrektor projektu w konsorcjum AGP Metro Polska
Mówi Mustafa Tuncer, dyrektor projektu w konsorcjum AGP Metro PolskaTVN24
Mówi Jerzy Lejk, prezes metra
Mówi Jerzy Lejk, prezes metraTVN24
Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl