Trzy dni muzycznych uniesień. Między Eldorado a Amerykańskim Snem

Szalone Dni Muzyki 2018
Szalone Dni Muzyki 2018
mat. organizatora
Szalone Dni Muzyki 2018mat. organizatora

Aż 55 koncertów znalazło się w programie tegorocznych Szalonych Dni Muzyki. Festiwal rozegra się na pięciu scenach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Muzyka zawładnie także wielkim namiotem ustawionym na placu Teatralnym.

Choć w centrum uwagi tego wydarzenia jest muzyka poważna, to przez te trzy dni można się poczuć trochę jak na letnim festiwalu w typie Opene’ra. Papierowa siatka koncertów z zakreślonymi koncertami, dylematy, gdy występy odbywają się jednocześnie, wrażenia omawiane w przerwach ze spotkanymi znajomymi albo nieznajomymi… Występy są krótkie (nie przekraczają godziny) a ceny biletów - niskie (12–17 złotych). Nie ma headlinerów, tu mówi się raczej o wirtuozach, mistrzach, maestrach. Ale emocje te same.

Dyrektor artystyczny festiwalu, René Martin, nie ukrywa, że pomysł zrodził się, kiedy poszedł z dziećmi na koncert U2. Dziś Szalone Dni Muzyki to międzynarodowa marka, jej polską edycję po raz dziewiąty organizuje Sinfonia Varsovia. Ale orkiestra nie występuje tylko w roli gospodarza, będzie również gwiazdą - wystąpi aż sześć razy. Z zespołem wystąpią znakomici soliści, tacy jak skrzypaczka Alena Baeva czy wiolonczelista Pablo Ferrandez.

Alena Baevamat. organizatora

Dzieła symfoniczne, kameralne, jazzowe

Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Rafała Kłoczko wystąpi dwukrotnie z programem złożonym z polskiej muzyki baletowej i operowej, dopełnionym fragmentami z "Romea i Julii" Sergiusza Prokofiewa oraz dziełami wokalnymi Karola Szymanowskiego. W programie nie mogło również zabraknąć filharmoników także pod batutą Jacka Kaspszyka. Muzycy wykonają "IV symfonię" Mieczysława Wajnberga oraz "Rapsodię na temat Paganiniego" Sergiusza Rachmaninowa.

Dwa razy na scenie pojawi się również obchodząca 50-lecie istnienia Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod wodzą Agnieszki Duczmal. Dwa koncerty zagra także Polska Orkiestra Radiowa kierowana przez Michała Klauzę, szczególnie ciekawie zapowiada się ten pierwszy z Piotrem Orzechowskim "Pianohooligan" - w programie dzieła Henryka Warsa i Mieczysława Wajnberga.

Poza dużymi dziełami symfonicznymi, trzydniowy harmonogram pełen jest form kameralnych. Wspomnijmy tylko fortepianowe: Trio Owon czy Ravel Piano Duo. W namiocie przed budynkiem opery prezentować się będą tradycyjnie zespoły szkół muzycznych z całej Polski.

Będzie też istotny akcent jazzowy. Wspomniany "Pianohooligan" zagra z saksofonistą Kubą Więckiem "Wariacje" Henryka Mikołaja Góreckiego. Skrzypek Adam Bałdych zaprezentuje się dwukrotnie: z autorskim kwartetem i brassbandem Sinfonii Varsovii. Będzie wreszcie ekscentryczny Marcin Masecki w trio. Co zagrają? Pewnie program jazzowy, który miał premierę w zeszłym roku w barzeStudio, ale organizatorzy przy jego nazwisku zanotowali tylko "carte blanche". Bo do końca nigdy nie wiadomo, czego się po Maseckim spodziewać.

Thomas Enhco i Vassilena Serafimovamat. organizatora

"W stronę nowego świata"

Temat tegorocznej edycji koncentruje się na twórcach, którzy doświadczyli emigracji. Jednocześnie 100-rocznica odzyskania niepodległości sprawiła, że wiele miejsca poświęcono rodzimym kompozytorom.

- Temat "W stronę nowego świata" zawiera w sobie refleksję nad osobistymi przeżyciami kompozytorów, którzy z różnych przyczyn opuszczali swój kraj rodzinny w poszukiwaniu nowego. Ich wyobrażenia o miejscach, które musieli opuścić lub do których zmierzali oddają nazwy, które przyjęły na czas festiwalu przestrzenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej: Nowy Świat, Ziemia Obiecana, Raj Utracony, Eldorado i Amerykański Sen – wyjaśnia dyrektor SV Janusz Marynowski.

Festiwal rozpoczyna się w piątek i potrwa do niedzieli. Pełny program na stronie organizatora.

b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl