Trzy dni muzycznych uniesień. Między Eldorado a Amerykańskim Snem

Szalone Dni Muzyki 2018
Szalone Dni Muzyki 2018
mat. organizatora
Szalone Dni Muzyki 2018mat. organizatora

Aż 55 koncertów znalazło się w programie tegorocznych Szalonych Dni Muzyki. Festiwal rozegra się na pięciu scenach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Muzyka zawładnie także wielkim namiotem ustawionym na placu Teatralnym.

Choć w centrum uwagi tego wydarzenia jest muzyka poważna, to przez te trzy dni można się poczuć trochę jak na letnim festiwalu w typie Opene’ra. Papierowa siatka koncertów z zakreślonymi koncertami, dylematy, gdy występy odbywają się jednocześnie, wrażenia omawiane w przerwach ze spotkanymi znajomymi albo nieznajomymi… Występy są krótkie (nie przekraczają godziny) a ceny biletów - niskie (12–17 złotych). Nie ma headlinerów, tu mówi się raczej o wirtuozach, mistrzach, maestrach. Ale emocje te same.

Dyrektor artystyczny festiwalu, René Martin, nie ukrywa, że pomysł zrodził się, kiedy poszedł z dziećmi na koncert U2. Dziś Szalone Dni Muzyki to międzynarodowa marka, jej polską edycję po raz dziewiąty organizuje Sinfonia Varsovia. Ale orkiestra nie występuje tylko w roli gospodarza, będzie również gwiazdą - wystąpi aż sześć razy. Z zespołem wystąpią znakomici soliści, tacy jak skrzypaczka Alena Baeva czy wiolonczelista Pablo Ferrandez.

Alena Baevamat. organizatora

Dzieła symfoniczne, kameralne, jazzowe

Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Rafała Kłoczko wystąpi dwukrotnie z programem złożonym z polskiej muzyki baletowej i operowej, dopełnionym fragmentami z "Romea i Julii" Sergiusza Prokofiewa oraz dziełami wokalnymi Karola Szymanowskiego. W programie nie mogło również zabraknąć filharmoników także pod batutą Jacka Kaspszyka. Muzycy wykonają "IV symfonię" Mieczysława Wajnberga oraz "Rapsodię na temat Paganiniego" Sergiusza Rachmaninowa.

Dwa razy na scenie pojawi się również obchodząca 50-lecie istnienia Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod wodzą Agnieszki Duczmal. Dwa koncerty zagra także Polska Orkiestra Radiowa kierowana przez Michała Klauzę, szczególnie ciekawie zapowiada się ten pierwszy z Piotrem Orzechowskim "Pianohooligan" - w programie dzieła Henryka Warsa i Mieczysława Wajnberga.

Poza dużymi dziełami symfonicznymi, trzydniowy harmonogram pełen jest form kameralnych. Wspomnijmy tylko fortepianowe: Trio Owon czy Ravel Piano Duo. W namiocie przed budynkiem opery prezentować się będą tradycyjnie zespoły szkół muzycznych z całej Polski.

Będzie też istotny akcent jazzowy. Wspomniany "Pianohooligan" zagra z saksofonistą Kubą Więckiem "Wariacje" Henryka Mikołaja Góreckiego. Skrzypek Adam Bałdych zaprezentuje się dwukrotnie: z autorskim kwartetem i brassbandem Sinfonii Varsovii. Będzie wreszcie ekscentryczny Marcin Masecki w trio. Co zagrają? Pewnie program jazzowy, który miał premierę w zeszłym roku w barzeStudio, ale organizatorzy przy jego nazwisku zanotowali tylko "carte blanche". Bo do końca nigdy nie wiadomo, czego się po Maseckim spodziewać.

Thomas Enhco i Vassilena Serafimovamat. organizatora

"W stronę nowego świata"

Temat tegorocznej edycji koncentruje się na twórcach, którzy doświadczyli emigracji. Jednocześnie 100-rocznica odzyskania niepodległości sprawiła, że wiele miejsca poświęcono rodzimym kompozytorom.

- Temat "W stronę nowego świata" zawiera w sobie refleksję nad osobistymi przeżyciami kompozytorów, którzy z różnych przyczyn opuszczali swój kraj rodzinny w poszukiwaniu nowego. Ich wyobrażenia o miejscach, które musieli opuścić lub do których zmierzali oddają nazwy, które przyjęły na czas festiwalu przestrzenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej: Nowy Świat, Ziemia Obiecana, Raj Utracony, Eldorado i Amerykański Sen – wyjaśnia dyrektor SV Janusz Marynowski.

Festiwal rozpoczyna się w piątek i potrwa do niedzieli. Pełny program na stronie organizatora.

b

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarządzeniem prezydenta Warszawy z urzędów stolicy znikną symbole religijne. Ruch ten wywołał oburzenie polityków prawicy. Rafał Trzaskowski zapewnił, że chodzi wyłącznie o przestrzeń urzędu, w której obsługiwani są mieszkańcy. Podkreślił, że nie zmieni się przebieg uroczystości historycznych. - To, co jest częścią tradycji, nie podlega temu zarządzeniu - zapewnił.

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

Źródło:
TVN24, PAP

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby przestrzegają, że pogorzelisko po hali targowej przy Marywilskiej 44 nadal jest niebezpieczne. Straż miejska podała, że cztery dni po pożarze doszło samozapłonu zgliszczy. Funkcjonariusze pomagają w zabezpieczeniu terenu. To właśnie jeden ze strażników zauważył dym.

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek" - czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Warszawskiej. To stanowisko do zarządzenia prezydenta Warszawy o nieeksponowaniu symboli religijnych w urzędach.

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar wystąpił do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z wnioskiem o uchylenie immunitetu Anicie Czerwińskiej. To pokłosie wydarzeń ze stycznia, kiedy podczas miesięcznicy smoleńskiej, posłanka z PiS oderwała tabliczkę z jednego z wieńców.

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Makabryczne morderstwo seniorki na Mokotowie. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował w piątek, że zatrzymano syna zamordowanej 84-letniej kobiety.

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP