Tramwaj na Kasprzaka ma wrócić w 2018 roku. Zniknie tunel?

Tramwaj na Kasprzaka w 2020 roku?
Tramwaj na Kasprzaka w 2020 roku?
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Tramwaj na Kasprzaka w 2020 roku? Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

Jeszcze w styczniu Tramwaje Warszawskie wystąpią o decyzję środowiskową dla nowej trasy wzdłuż ulicy Kasprzaka. Pod uwagę brane są trzy warianty, w tym ten preferowany przez TW - z torami w tunelu pod ulicą Wolską, którym dziś jeżdżą samochody. Ostateczna decyzja ma być konsultowana z warszawiakami.

Tramwaje na ulicę Kasprzaka mają wrócić w 2018 roku. Dziś jeżdżą tylko krótkim odcinkiem od Prostej do Skierniewickiej. Ćwierć wieku temu dojeżdżały do dzisiejszej alei Prymasa Tysiąclecia, skręcały w prawo i docierały do Wolskiej. Odtworzenie takiego przebiegu to jeden z branych pod uwagę wariantów. Innym - preferowanym przez Tramwaje Warszawskie - są tory idące prosto. Na wysokości ulicy Ordona schodziłyby do tunelu, którym dziś jeżdżą samochody. Z linią wzdłuż Wolskiej zbiegałyby się za Redutową. Ostatni wariant zakłada, że dołem poprowadzono by zarówno tory, jak i jezdnię. To jednak wymagałoby przebudowy całego skrzyżowania z Redutową, wraz z wiaduktami i znacząco zwiększałoby koszty inwestycji.

Początkowo brano pod uwagę także poprowadzenie torów wzdłuż ulicy Ordona lub połączenie linii na wysokości cerkwi przy Wolskiej. Uznano jednak, że kolidowałyby wtedy z istniejącym układem drogowym, a tramwaje traciłyby zbyt dużo czasu na światłach.

Będą konsultacje

Trzy warianty, ze wskazaniem na ten preferowany przez TW, trafią jeszcze w styczniu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

- Spodziewamy się, że RDOŚ nakaże przeprowadzenie pełnej oceny oddziaływania na środowisko wraz z raportem - ocenia rzecznik TW Michał Powałka. I dodaje, że to jeden z momentów, gdy głos będą mogli zabrać warszawiacy. - Raport jest przed zakończeniem postępowania wykładany publicznie i każdy zainteresowany może złożyć do niego uwagi - przypomina rzecznik.

Własne konsultacje zorganizują też Tramwaje Warszawskie. - Opinie mieszkańców będziemy wykorzystywać do sporządzania raportu, a wyniki konsultacji będą ujęte w tym dokumencie. RDOŚ wydaje decyzję w oparciu o "materiał dowodowy" przygotowany przez inwestora - zapewnia Powałka.

RDOŚ może do realizacji wskazać inny wariant, niż preferowany przez TW.

Rozjazd do dworca Zachodniego

W opracowanych na zlecenie TW wariantach uwagę zwraca jeszcze jedna rzecz - na rondzie Tybetu pojawić ma się rozjazd w kierunku dworca Zachodniego. Torowisko łączące Wolę z Ochotą było planowane, gdy budowano Trasę Prymasa Tysiąclecia. Miejsce na nie przewidziano między jej estakadami i pod torami przy dworcu Zachodnim (dziś to środkowy tunel drogowy, z jednym pasem w kierunku Woli).

Plan ten pogrzebano jednak, na początku XXI wieku, gdy powstawał węzeł przy rondzie Zesłańców Syberyjskich. Właśnie wtedy tunel zbudowany z myślą o tramwajach zamieniono drogowy. Dziś korzystają z niego kierowcy skręcający w lewo z Al. Jerozolimskich w stronę Woli. Ma on jednak tylko 3,5 metra wysokości, co oznacza, że nie mieszczą się w nim ciężarówki. I choć ostrzega przed tym cała seria znaków i tablic, co jakiś czas tiry i tak utykają, a na samym skrzyżowaniu i niezbędny był tradycyjny, kolizyjny lewoskręt.

Przeszkoda prawna

Po co zatem budować rozjazd na rondzie Tybetu, skoro torów i tak nie da się dociągnąć na Ochotę? - Tory w kierunku południowym na rondzie Tybetu są możliwe do przeprowadzenia - między estakadami jest rezerwa pod torowisko tramwajowe. W postępowaniu środowiskowym (w celu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach) konieczne jest przedstawienie całego zakresu przedsięwzięcia - prawo polskie za jedną z unijnych dyrektyw (EIA) zabrania dzielenia przedsięwzięć. Oznacza to, iż w dokumentacji do postępowania należy przedstawić cały zakres przedsięwzięcia - tłumaczy Powałka.

I dodaje, że spółka zakłada możliwość budowania torowiska przez rondo Tybetu bez rozjazdów, a w drugim etapie - kiedy dojdzie do realizacji odcinka do Dw. Zachodniego - całego węzła rozjazdowego.

WARIANT 1:

Zgodnie z wariantem 1 na wysokości ulicy Ordona schodziłyby do tunelu, którym dziś jeżdżą samochodyTW

WARIANT 2:

Według wariantu nr 2 dołem poprowadzono by zarówno tory, jak i jezdnię TW

WARIANT 3:

Wariant 3 zakłada odtworzenie trasy srzed 25 latTW

kś/r/b

Pozostałe wiadomości

Dobra informacja dla zwiedzających. W najbliższą sobotę, 20 lipca, częściowo otwarty zostanie ogród Łazienek Królewskich. Teren był zamknięty po tym, jak nawałnica uszkodziła parkowe drzewa. Wrócą Festiwal Strefa Ciszy i Koncerty Chopinowskie.

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Źródło:
PAP

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina zatrzymali 17-latka. Jak ustalili, najpierw ukradł farbę w sprayu, a potem pomalował nią samochody, witryny lokali, czy elewację budynku. Szkody oszacowano łącznie na 16 tysięcy złotych.

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grodziscy policjanci znaleźli w ich domu prawie 60 gramów mefedronu, amfetaminy i marihuany. Zatrzymana 56-latka i jej 27-letni syn odpowiedzą nie tylko za posiadanie, ale również za handel narkotykami. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Został złapany na gorącym uczynku, gdy kradł elektryczną szczoteczkę do zębów w drogerii w centrum stolicy. Okazało się, że to kolejna taka kradzież dokonana przez 35-latka w ciągu ostatnich kilku dni. Mężczyzna upodobał sobie ten sam model szczoteczki i zabierał go, nie płacąc.

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii taboru Kolei Mazowieckich na przystanku Warszawa Stadion, na podmiejskiej linii średnicowej występowały utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników - informowała w piątek po południu Szybka Kolej Miejska w Warszawie. Uszkodzony pociąg udało się naprawić w niecałą godzinę.

Awaria pociągu na przystanku Warszawa Stadion

Awaria pociągu na przystanku Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie Lotnisko Chopina prosi pasażerów o weryfikowanie statusu lotu bezpośrednio u przewoźnika w aplikacji lub na stronie internetowej. Apel w mediach społecznościowych ma związek z licznymi sygnałami o utrudnieniach w systemach odpraw przewoźników. Pasażerowie linii Wizz Air powinni się zgłaszać minimum trzy godziny przed odlotem, mówią o "dużej niespodziance", jaka czekała ich na lotnisku.

Odwołane loty i kolejki na Lotnisku Chopina

Odwołane loty i kolejki na Lotnisku Chopina

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do niebezpiecznego zderzenia doszło na Bielanach. Na nagraniu, do którego dotarł nasz reporter, widać, jak osobówka wyprzedza pojazd ciężarowy i z impetem zderza się z innym samochodem, jadącym z naprzeciwka.

Wyprzedził ciężarówkę i czołowo zderzył się z innym samochodem. Nagranie

Wyprzedził ciężarówkę i czołowo zderzył się z innym samochodem. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Widok małego chłopca siedzącego o godzinie 1 w nocy samotnie na ławce na Bielanach zaskoczył strażników miejskich. W pobliżu nie było widać nikogo dorosłego. Rodzice 11-latka byli przekonani, że ich syn śpi w domu.

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Drobin pod Płockiem podczas obsługi kombajnu 17-latek został najprawdopodobniej porażony prądem. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca quada ucierpiał w wypadku pod Sochaczewem. Mężczyzna zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie. Okazało się, że 31-latek był pod wpływem alkoholu.

Quadem zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie

Quadem zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Starówka w najbliższych dniach zamieni się w kulturalne centrum stolicy. W 71. rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta 40 instytucji przygotowało blisko 100 kulturalnych atrakcji. Wśród najciekawszych są zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. Wydarzenia zaplanowano od 19 do 21 lipca.

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl