Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

"To nie były znaki, tylko reklamy"

Warszawa

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plPo znakach do Modlina

Tablice, które informowały o dojeździe na lotnisko w Modlinie były reklamami - wyjaśniają powody usunięcia ich z drogi krajowej numer 7 drogowcy.

O tym, że znaki zniknęły informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w sobotę. Władze lotniska ograniczyły się wtedy do lakonicznej informacji. - Ze względów formalno-prawnych, tablice drogowe trzeba było usunąć. Już niebawem wrócą one na swoje miejsce - poinformowała Magdalena Bojarska, rzeczniczka prasowa lotniska.

Bez pozwolenia

- Tablice, które były ustawione na drodze krajowej nr 7 (przedłużenie Wisłostrady w kierunku Gdańska) były reklamami. Nie były zgodne z wymogami i przepisami prawa. Mówi o tym załącznik do rozporządzenia ministra infrastruktury o szczegółowych warunkach technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drogach - wyjaśnia Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka mazowieckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Poza tym lotnisko w Modlinie nie wystąpiło do nas o pozwolenie na oznakowanie na drodze krajowej nr 7 - dodaje Tarnowska.

Inaczej było w przypadku znaków kierujących na lotnisko na drodze nr 62. - W tym przypadku dostarczono projekt organizacji ruchu i uzgodniono go z zarządcą drogi - mówi rzeczniczka. I zaznacza, że GDDKiA sama nie ustawia znaków informujących o dojeździe do portów lotniczych. - Naszym obowiązkiem jest kierowanie podróżujących do poszczególnych miejscowości - zaznacza Tarnowska.

Ale zaraz dodaje: - GDDKiA może zezwolić na ustawienie dodatkowego oznakowania na drodze, jednak musi się to odbywać zgodnie z prawem.

Lotnisko jak sklep i restauracja

O wyjaśnienia poprosiliśmy przedstawicieli lotniska w Modlinie. - Lotnisko jest obiektem użyteczności publicznej, związanym z systemem komunikacyjnym kraju. Okazuje się jednak, że znakowanie dojazdu do tego typu obiektów, traktowane jest na równi z podmiotami o charakterze komercyjnym, takimi jak obiekty handlowe lub gastronomiczne - odpowiada Magdalena Bojarska, rzeczniczka lotniska. dodaje, że tablice zostały usunięte po informacji z GDDKiA, że zostały ustawione bezprawne.

- Do GDDKiA kilka miesięcy temu trafił wniosek o oznakowanie dojazdu do lotniska od strony Warszawy. W tej chwili uzupełniamy niezbędną (bardzo skomplikowaną) dokumentację - tłumaczy Bojarska i precyzuje: - W przypadku drogi krajowej nr 62, do miejscowego oddziału GDDKiA trafił projekt włączenia do ruchu dróg lotniska, który został wykonany na koszt portu.

TAK WYGLADA DROGA NA LOTNISKO:

ran/par

Droga do Modlina
TVN24