Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Targówek ulubioną dzielnicą zagranicznych turystów

Najnowsze

tvnwarszawa.plTuryści pokochali Targówek?

Zagraniczni turyści odwiedzający stolicę szczególnie upodobali sobie Targówek, nigdy nie nocują za to na Żoliborzu. Tak przynajmniej wynika ze statystyk GUS obejmujących trzy ostatnie miesiące ubiegłego roku.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w IV kwartale 2012 roku najwięcej turystów przyjechało do Warszawy z Wielkiej Brytanii (28 961) i Niemiec (20 654). W Warszawie nocowało też 16 647 osób ze Stanów Zjednoczonych. Z noclegów w stolicy korzystali również Francuzi (13 884), Rosjanie (11 982) i Włosi (11 579).

Targówek deklasuje

Ale nie te dane są najbardziej zaskakujące. Statystycy sprawdzili, jak długo zagraniczni turyści zostają w naszym mieście. Średnia dla Warszawy to 1,7 dnia. Według statystyk najdłużej, aż 10 dni, zostają na Targówku.

- Ten wynik może być zaskakujący, bo jest utarty stereotyp, że Targówek to mało ciekawa dzielnica. Ale jak się okazuje baza hotelowa jest jedną najtańszych w Warszawie i dostępną dla turystów, ale nie na jeden, góra dwa dni – tak jak na przykład w Śródmieściu – przekonuje Grzegorz Zawistowski, burmistrz dzielnicy. – Poza tym dzielnica jest dobrze skomunikowana z centrum, są też znane atrakcja jak Park Rzeźby na Bródnie. Jest też dostępność centrów handlowych, a Targówek jest jedną bardziej bezpiecznych dzielnicy w Warszawie – dodaje.

Jednak eksperci rynku turystycznego są sceptyczni wobec takiej interpretacji danych GUS.

- Najprawdopodobniej średnia długość pobytu przekraczająca 10 dni wynika po prostu z braku hoteli - twierdzi Alex Kloszewski z Warsaw Destination Alliance, organizacji promującej turystykę biznesową w Warszawie. - Dane obejmują wszystkie obiekty turystyczne. Taka długość pobytu może świadczyć o dużym udziale w wykorzystaniu obiektów przez załogi firm budowlanych, które wynajmują obiekty na długie terminy - przekonuje i dodaje, że za zawyżenie wyniku mogą odpowiadać budowlańcy ze Wschodu pracujący przy Trasie Toruńskiej.

- Nic nie wskazuje na wyjątkową atrakcyjność Targówka dla turystów, którzy spędzają tam np. wakacje. Takie dane, w teorii poprawne, w praktyce wyglądają jak zwyczajna pomyłka - podsumowuje Alex Kloszewski.

Żoliborz nieturystyczny

W czołówce, ale daleko za liderem, znalazły się także Białołęka (ze średnią 2,4 dnia), Praga Południe (2,2 dnia), Mokotów i Bielany (po 2,1 dnia).

Mimo dużej liczby hoteli w Śródmieście turysta przebywa statystycznie tylko 1,6 dnia, co sytuuje dzielnicę poniżej ogólnowarszawskiej średniej.

Białą plamą na turystycznej mapie noclegów jest według danych GUS jest Żoliborz. W legendzie czytamy, że tam "zjawisko nie wystąpiło". Jaka jest tego przyczyna?

- Ze sprawozdawczości wynika, że w IV kwartale 2012 r. w dzielnicy Żoliborz nie funkcjonował żaden turystyczny obiekt zbiorowego zakwaterowania, tym samym nie udzielono żadnych noclegów - wyjaśnia Justyna Wrocławska z warszawskiego oddziału GUS. - Turystyczny obiekt zbiorowego zakwaterowania to m.in. hotel, motel, pensjonat, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, kemping, ośrodek wczasowy, ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy, hostel - wylicza.

ran/bako

Średni czas pobytu w konkretnych dzielnicachGłówny Urząd Statystyczny
Turyści zagraniczni w Warszawie według wybranych krajówGłówny Urząd Statystyczny

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl