Tancerze, wrotkarz i politycy na 14. Paradzie Schumana

Najnowsze

TVN 24Parada Schumana przejdzie przez Warszawę

W sobotę ulicami Warszawy po raz 14. przejdzie Parada Schumana. Pochód wyruszy w południe sprzed kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Będą pokazy żonglerskie, występy orkiestr, spotkania z ekspertami.

Parada Schumana to główny punkt XX Polskich Spotkań Europejskich. Jej trasa wiedzie sprzed kościoła św. Anny, Krakowskim Przedmieściem, Królewską przez plac Teatralny z powrotem do Krakowskiego Przedmieścia. Paradę poprowadzą w tym roku dwudziestoletni uczestnicy projektów Fundacji Schumana i studenci, równolatkowie tegorocznej edycji Polskich Spotkań Europejskich.

Salsa, wrotkarze, eksperci

Na lawetach pojadą członkowie Szkolnych Klubów Europejskich i uczestnicy Wolontariatu Europejskiego przejedzie też kolumna ośmiu segwayów (dwukołowych pojazdów sterowanych ruchami ciała kierującego). Według organizatorów ulicami Warszawy przejdą też grupy z Ukrainy i Białorusi. Będą pokazy żonglerskie, wrotkarze z flagami, orkiestry i tancerze salsy. W okolicach skweru Hoovera powstanie Miasteczko Schumana promujące ideę zjednoczonej Europy. W około 30 stoiskach organizowane będą quizy, konkursy, występy artystyczne oraz rozmowy z ekspertami, posłami do Parlamentu Europejskiego, w tym m.in.: Rafałem Trzaskowskim, Pawłem Kowalem, Markiem Siwcem, Leną Kolarską-Bobińską i Różą Thun.

O technologiach w Koperniku

Paradę poprzedzi debata, która - z udziałem m.in. komisarza Janusza Lewandowskiego - odbędzie się w sobotę rano w Centralnej Bibliotece Rolniczej. Uczestnicy rozmawiać będą m.in. o kryzysie ekonomicznym, młodych w Europie i przyszłości UE. Dzień wcześniej w ramach XX Polskich Spotkań Europejskich w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się konferencja „Europolis - inteligentne miasta przyszłości”. Wezmą w niej udział przedstawiciele Warszawy, Berlina, Wiednia, Helsinek i Nantes oraz firm stosujących nowoczesne technologie. Organizatorzy przewidują udział w konferencji m.in. prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej oraz ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego.

Dzień Europy

63 lata temu, 9 maja 1950 roku, francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman wygłosił przemówienie, w którym po raz pierwszy została przedstawiona koncepcja integracji europejskiej. To wydarzenie upamiętnia się corocznie jako Dzień Europy.

Tak było w ubiegłym roku:

Parada SchumanaTVN24

PAP/b

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24