Jarosław Kaczyński zapowiedział, że marsze smoleńskie nie ustaną, dopóki nie staną dwa pomniki przy Krakowskim Przedmieściu. Na razie jednak wciąż trwa wybór projektów, o których mało wiadomo. A do tego uchwałę o ich budowie musi podjąć Rada Warszawy.
- Będziemy kontynuowali swój marsz aż do momentu, kiedy tu, niedaleko stąd, staną pomniki - pomnik prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i pomnik upamiętniający wszystkich, którzy polegli w katastrofie smoleńskiej - powiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński.Na jakim etapie jest więc planowana budowa? 6 maja upłynął termin zgłaszania się do konkursów. Wpłynęło ponad 50 zgłoszeń.
Projekty za numerami
Jak podała "Gazeta Stołeczna", jury zakończyło pierwszy etap i wybrało pięć projektów pomnika Lecha Kaczyńskiego oraz dziewięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Zwycięskie mamy poznać w listopadzie. Ale nie ujawniono autorów, nie znamy też samych projektów. Są tylko pięciocyfrowe numery, za którymi kryją się prace.
W czerwcu pisaliśmy, że poseł Sasin zwrócił się do prezydent Warszawy z wnioskiem o przygotowanie uchwały rady miasta, która jest konieczna, by stawić pomniki. Spytaliśmy rzecznika urzędu miasta o ten wniosek.
– Przygotowujemy odpowiedź dla pana posła – mówi krótko Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.Do pomysłu będzie musiał też się odnieść stołeczny konserwator zabytków. Michał Krasucki zgadza się z tym, że najpierw powinien być konkretny projekt, a wtedy pomysłodawcy powinni wystąpić o pozwolenia. - To, czego bym się obawiał, bez względu na to, o jakim pomniku mówimy, to stworzenie galerii pomników, popiersi, tak jak w muzeum, gdzie co metr mamy jakąś figurę mówił w kwietniu.Komitet społeczny budowy pomników liczy, że monumenty staną w 2018 roku.
Konkursy i zbiórka publiczna
W połowie kwietnia PiS ogłosił, że rozpoczyna dwa równolegle przebiegające konkursy, które mają wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik ofiar tragedii smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Plany budowy pomników smoleńskich
Plany budowy pomników smoleńskich
Plany budowy pomników smoleńskich
ran/r