Szklany ekran albo ażurowy płot. Nie pierwszy raz chcą grodzić Sejm

Sejm ma mieć nowe ogrodzenie
Sejm ma mieć nowe ogrodzenie
TVN24
Sejm ma mieć nowe ogrodzenieTVN24

Szklany ekran albo płot nawiązujący do przedwojennego. W ostatnich latach były co najmniej dwie koncepcje grodzenia Sejmu. Teraz pomysł wraca za sprawą Prawa i Sprawiedliwości, które jeszcze niedawno krytykowało takie odcinanie się od obywateli. Kancelaria Sejmu nie ujawnia, jak miałoby wyglądać nowe ogrodzenie.

Jeszcze w tym roku Kancelaria Sejmu planuje zakończenie budowy ogrodzenia wokół budynków parlamentu od strony ul. Wiejskiej. Deklaracja padła we wtorek podczas senackiej komisji regulaminowej.

Kilka lat podchodów

Ale pomysł nie jest nowy. Już w 2007 roku z taką inicjatywą wystąpił ówczesny marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Na drodze stanęła Ewa Nekanda-Trepka, ówczesna stołeczna konserwator zabytków. Stwierdziła, że ogrodzenie nie może być ustawione tuż przy ulicy (jak planowano), lecz bliżej budynków parlamentarnych.

Sprawa ucichła. Odżyła ponownie w 2012 roku. Wszystko za sprawą Brunona K., który miał planować wysadzenie parlamentu. Od tego czasu stopniowo podnoszono zakres zabezpieczeń (np. podwyższono płot od strony Skarpy Warszawskiej), ale ówczesna marszałek Ewa Kopacz przekonywała, że Sejm nie może mieć charakteru "odgrodzonej twierdzy". Jednak bardziej i mniej oficjalne przymiarki do grodzenia trwały. Najlepszym dowodem fakt, że Kancelaria Sejmu wystąpiła do stołecznego konserwatora zabytków o wydanie wytycznych dla płotu.

- W 2013 dopuścił podniesienie murku i wykończenie go ścianą szklaną od strony ulicy Wiejskiej. Miałyby to być szklane panele – przypomina Michał Krasucki, następca Ewy Nekandy-Trepki. – Ale rok później Kancelaria Sejmu wystąpiła o zmianę. Zaproponowali podniesienie murku i ustawienie na nim wysokiego historycznego ogrodzenia z bramami. Ten pomysł został wtedy przedstawiony Społecznej Radzie Ochrony Dziedzictwa przy prezydent Warszawy, która zasugerowała, że nie jest to właściwe rozwiązanie – dodaje stołeczny konserwator zabytków.

Kolejna próba miała miejsce w 2015 roku. Stołeczny konserwator dopuścił wtedy jeszcze inne rozwiązanie. – Powstała nowa koncepcja. Zakładała, ze murek zostanie trochę podniesiony, a za nim powstanie forma szklanego ekranu na słupkach otaczającego parlament. Mógł mieć nawet ponad 3 metry wysokości – opisuje Krasucki.

W ubiegłym roku kancelaria wróciła do pomysłu z historycznym ogrodzeniem. – Wtedy zrewidowaliśmy nasze zalecenia. Wstępnie dopuściliśmy ażurowe ogrodzenie, ale niższe i bez reprezentacyjnych bram, przy założeniu, że ma być zgodne z koncepcją powojennej odbudowy – wyjaśnia konserwator.

Propozycja szklanego ogrodzeniamat. inwestora

I podkreśla, że to wszystko jedynie zalecenia, a kancelaria nie wystąpiła jeszcze z konkretnym projektem o pozwolenie, które jest konieczne, bo zarówno teren Sejmu, jak i ulica Wiejska są pod ochroną konserwatorską.

– Jeśli będzie konkretny projekt, to skierujemy go konsekwentnie do Społecznej Radzie Ochrony Dziedzictwa, żeby oceniła, czy jest to zgodne z powojenną koncepcją odbudowy terenu Sejmowego, którą przygotował Bohdan Pniewski – tłumaczy Michał Krasucki.

W 2016 ogłoszono nawet przetarg na projekt ogrodzenia. Jak był tego efekt? Nie wiemy. To jedno z szeregu szczegółowych pytań, które zadaliśmy Kancelarii Sejmu, a które pozostały bez odpowiedzi. - Ostateczny projekt ogrodzenia, jak i termin rozpoczęcia prac, pozostają nieustalone - odpowiedzieli zdawkowo urzędnicy.

"Chcą zrobić z nas rybki?"

Nie wiadomo więc, jak będzie wyglądał płot, ale posłowie opozycji zdążyli go już skrytykować. - Rozumiem, że władza Prawa i Sprawiedliwości chce odgrodzić się od suwerena. Prezes Kaczyński, marszałek Kuchciński boją się, że Polacy będą przechodzili przed Sejm i manifestowali, jak bardzo im się nie podoba to, co robi władza – przekonywał w rozmowie z reporterem TVN24 Marcin Kierwiński (PO).

- Zastanawiam się tylko, czy chcą nam zrobić szklany płot i zrobić z nas rybki, czy chcą zrobić metalowy i taką wolierę dla ptaków czy zwierząt – stwierdziła z kolei Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

W grudniu przy parlamencie pojawił się niski płotek. Ustawiła go policja, gdy zaczął się protest w sali obrad Sejmu zorganizowany przez opozycję, a przed budynkiem trwały pikiety. Ostatecznie został rozebrany.

Ale o odgradzaniu się od suwerena mówił także PiS, tyle że wtedy, gdy jeszcze nie rządził. W 2010 roku dzisiejszy minister spraw wewnętrznych krytykował barierki, które ustawiono przy Pałacu Prezydenckim.

- Może to jest tak, że władza od ludzi się odgradza barierkami. Może to jest tak, że władza obecna nie chce z ludźmi rozmawiać. Może to jest problem właśnie – mówił w październiku 2010 roku Mariusz Błaszczak, wówczas szef sejmowego klubu PiS.

ran/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl