Artyści mają pełną dowolność pod warunkiem, że płaskorzeźby będą komponowały się z architekturą budynku i będą miały związek z wodą albo historią miasta:
"Tematyka płaskorzeźb, może nawiązywać do funkcji obiektu, tj. zaopatrzenia miasta w wodę, do historii – Wars i Sawa czerpiący wodę ze studni, personifikacja rzekiisły dostarczającej życiodajną wodę, postać Syreny Warszawskiej kobiety- ryby bądź do mitologii" – czytamy w wymaganiach konkursowych.
MPWiK chce, aby budynek ozdobiły trzy płaskorzeźby, powinny zostać wykonane z jasnobeżowego piaskowca. Reliefy zostaną umieszczone we wnękach i w ścianach stacji. Przechodnie będą mogli je oglądać od strony skrzyżowania ulic Raszyńskiej i Filtrowej.
Atrakcja dla przechodniów
- Z jednej strony chcemy aby płaskorzeźby uatrakcyjniły wizualnie nowy budynek, z drugiej strony ich powstanie ma być nawiązaniem do 125-letniej tradycji filtrów - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik MPWiK. - Chcemy, aby płaskorzeźby zostały zamontowane najpóźniej we wrześniu - informuje rzecznik.
Zwycięzcę wyłoni sąd konkursowy, w jego skład oprócz przedstawicieli MPWiK wchodzą wybitni znawcy rzeźby. Do konkursu można się zgłaszać do 30 marca do godz.13.00.
"Czystość" i "Pragnienie" już są
Na terenie wodociągów możemy oglądać dwie płaskorzeźby. Na elewacji budynku Zakładu Filtrów Pośpiesznych znajdują się relief syrenki warszawskiej oraz – Czystość i Pragnienie - personifikacje wody.
Syrenka czy "coś" z mitologii? Wodociągi zamawiają rzeźby
ec
Źródło zdjęcia głównego: | Eurosport