Mural zdobi ścianę kamienicy przy Płockiej 41 (na rogu z Górczewską). Jak podkreślają wolscy urzędnicy, miejsce to nie jest przypadkowe. - Tędy przebiegała droga, którą Niemcy prowadzili na egzekucję okolicznych mieszkańców oraz personel i pacjentów Szpitala Wolskiego - mówi Mariusz Budziszewski, wiceburmistrz Woli. - Chcieliśmy dzięki temu uczcić ludzi, którzy 70 lat temu zmagali się z wojenną rzeczywistością - dodaje.
Dzieło pokazuje życie Warszawy w czasie wojny. Na pierwszym planie widzimy sylwetkę polskiego żołnierza, w którą wkomponowano dziesiątki scen z życia codziennego powstańczej stolicy. Zostały one zaprojektowane na podstawie autentycznych fotografii z czasów Powstania Warszawskiego.
Kilkadziesiąt prac konkursowych
Nowy mural na Woli to efekt konkursu organizowanego w ramach Obchodów Dni Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy przez Wolskie Centrum Kultury i urząd na Woli.
- Nadesłano kilkadziesiąt zgłoszeń, a wybór najlepszego projektu nie należał do prostych - przyznaje burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkowski. - W końcu jury, złożone z grafików, historyków i varsavianistów zdecydowało się przyznać główną nagrodę młodemu malarzowi i fotografikowi Damianowi Kwiatkowskiemu. Artysta otrzymał nagrodę pieniężną oraz środki finansowe na wykonanie muralu - dodaje.
Zwycięska praca przypomina plakat i komiks w jednym. Zdaniem członków jury, taka nietypowa forma jest zrozumiała i trafia z przekazem zarówno do starszych mieszkańców, jak i do młodzieży.
Trzy osoby i sześć dni
Laureat konkursu Damian Kwiatkowski zajmuje się m. in. fotografiką i malarstwem. "Od lat pasjonuje się też Powstaniem Warszawskim, które jest dla niego doskonałym tematem malarskim" - podkreślają urzędnicy z Woli. "W swoim muralu pokazał jednak nie tylko tragiczną stronę Powstania, ale także szereg postaw, które wojna wymusiła na warszawiakach" - dodają.
Mural był malowany przez trzyosobową ekipę, na czele której stał właśnie Kwiatkowski. Wspólnymi siłami wykonali dzieło w ciągu sześciu dni.
Wola pełna jest miejsc upamiętniających Powstanie Warszawskie. Jednym z nich jest wystawa "Zachowajmy ich w pamięci" znajdująca się w parku Powstańców Warszawy (między Sowińskiego a Redutową). Na 93 szklanych bryłach widnieje ponad 57 tysięcy nazwisk poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku.
Wystawa na Woli
Wystawa na Woli
kw/mś
Źródło zdjęcia głównego: UD Wola