Najnowsze

Świdermajer poszedł z dymem. Strażacy walczyli siedem godzin

Najnowsze


W nocy w podwarszawskim Józefowie spłonął dom w stylu świdermajer. Akcja gaśnicza przy ul. Rejtana trwała aż siedem godzin. – Ogień był bardzo rozległy. Spłonęło 2/3 budynku, pozostała część nie nadaje się do zamieszkania – informuje rzecznik otwockiej straży.

– Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy w piątek nad ranem, o godzinie 4.02. Akcja zakończyła się o 11.09. Na miejscu było dziewięć jednostek, które liczyły łącznie 39 osób. W gaszeniu wzięło też udział osiem jednostek ochotniczych straży, czyli kolejne 38 osób – opisuje brygadier Krzysztof Tuszowski ze straży pożarnej w Otwocku.

– Nie wszyscy byli na miejscu w tym samym czasie. Podczas akcji nastąpiła zmiana obsady. Podstawiliśmy nowy samochód i wymieniliśmy ludzi – dodaje.

17 mieszkańców

Budynek był wykonany z drewna. – Dość duży. Miał 24 metry długości i 11 metrów szerokości. Był wysoki na 4 metry – precyzuje strażak. – Mniej więcej 2/3 świdermajera spłonęło, a reszta została zalana podczas akcji gaśniczej. Płonęły ściany i poddasze – mówi.

"W dalszej części akcji, po ugaszeniu budynku, przystąpiliśmy do jego rozbiórki, gdyż konstrukcja była bardzo nadpalona i groziła zawaleniu" – czytamy na stronie OSP Świdry Małe, która też brała udział w akcji.

W budynku zameldowanych było 17 osób. Jak informuje Tuszyński, nikomu nic się nie stało. Wszyscy wyszli na zewnątrz przed przybyciem straży pożarnej.

Pożary świdermajerów

W ostatnich latach spłonęło wiele świdermajerów w Otwocku, Józefowie czy Wawrze, część z nich w niewyjaśnionych okolicznościach. O ostatnim informowaliśmy na początku kwietnia. Do pożaru doszło w Wawrze, również w nocy. Z ogniem walczyło tam sześć zastępów strażackich. Z domu została sterta desek.

Świdermajer to styl domów letniskowych, które powstawały na przełomie XIX i XX, głównie na linii otwockiej. Drewniane budynki charakteryzują się m.in. bogato zdobionymi werandami. Po II wojnie światowej dawne pensjonaty masowo przekształcono w mieszkania komunalne. Nieremontowane popadały w ruinę.

kw/b

Z okazałego świdermajera została sterta desek
Z okazałego świdermajera została sterta desekArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: OSP ŚWIDRY MAŁE

Pozostałe wiadomości