Światła wolności w 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny
13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny
fot. NAC / film: Instytut Pamięci Narodowej
13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny fot. NAC / film: Instytut Pamięci Narodowej

Akcją "Zapal światło wolności", przeglądem filmów, spektaklem muzycznym i wystawą poświęconą stanowi wojennemu IPN przypomni 34. rocznicę jego wprowadzenia. 13 grudnia ulicami stolicy będzie jeździł zabytkowy Ikarus, w którym historycy opowiedzą o stanie wojennym.

IPN apeluje o zapalenie 13 grudnia o 19.30 w oknach domów, urzędów i instytucji świec będących symbolem pamięci o wydarzeniach stanu wojennego. Kampania społeczna Instytutu nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków wykonali w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. m.in. papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan. Akcję objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.

Pamięci ofiar

Prezes IPN Łukasz Kamiński podkreśla, że tytuł akcji "Zapal światło wolności" odnosi się właśnie do słów prezydenta Reagana.

- Powiedział on, że ten płomień milionów świec jest znakiem tego, iż c Jak co roku 13 grudnia będziemy pamiętać o stanie wojennym i jego ofiarach, o tej wielkiej polskiej nadziei, która wówczas została przekreślona jak się na szczęście okazało nie na zawsze. Pamiętamy również o ogromnej solidarności, jakiej wówczas doświadczyliśmy - powiedział Kamiński.

Instytut zachęca również do wzięcia udziału w akcji poprzez ustawienie Światła Wolności jako zdjęcia profilowego na Facebooku. Do udziału w kampanii zachęca także Kościół katolicki. Biskupi proponują, by podczas niedzielnych mszy św. "objąć modlitwą szczególnie tych, którzy zginęli lub cierpieli broniąc godności człowieka". Również na Stadionie Narodowym 13 grudnia wieczorem zabłyśnie napis upamiętniający ofiary stanu wojennego.

Pokaz, spektakl, wystawa

W sobotni wieczór w Kinie KC odbędzie się przegląd filmów fabularnych dotyczących rocznicy. Zostaną podczas niego zaprezentowane filmy "Stan wewnętrzny" Krzysztofa Tchórzewskiego i "Wigilia ’81" Leszka Wosiewicza. Przed pokazem zaplanowano rozmowę z opozycjonistką represjonowaną podczas stanu wojennego Ewą Tomaszewską.

W dniu rocznicy na Krakowskim Przedmieściu zostanie otwarta plenerowa wystawa "Ofiary stanu wojennego" przybliżająca m.in. sylwetki 56 ofiar tego okresu. Będzie ona również wyświetlana na witrynie Przystanku Historia IPN przy ul. Marszałkowskiej.

Również tam wieczorem po zapaleniu symbolicznego Światła Wolności odbędzie się spektakl muzyczny "Świat nieprzerwany", podczas którego wystąpi Piotr Kajetan Matczuk z zespołem "Piramidy". Jak zapowiadają organizatorzy będzie to "muzyczna, rockowa historia świata XX i XXI w. przeplatana recytacjami w wykonaniu aktora Wojciecha Wysockiego". Podczas spektaklu zabrzmią wiersze Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Stanisława Barańczaka.

IPN przygotował także na swej stronie internetowej materiały edukacyjne do pobrania dla szkół poświęcone tematyce stanu wojennego oraz wystawę do samodzielnego przygotowania. Na profilu Strefy Edukacyjnej IPN na Facebooku ogłoszono też konkurs fotograficzny. Można na niego przesyłać zdjęcia Świateł Wolności, które 13 grudnia zapłoną w oknach domów, urzędów czy instytucji.

Ulicami Warszawy przejedzie w niedzielę zabytkowy Ikarus. Na jego trasie znajdą się miejsca związane ze stanem wojennym m.in. areszt na ul. Rakowieckiej, siedziba NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze przy ul. Mokotowskiej czy Komenda Stołeczna MO w Pałacu Mostowskich. Pasażerowie będą mogli posłuchać piosenek z tamtego czasu, opowieści świadków i historyków – prof. Antoniego Dudka, Andrzeja Friszke i Andrzeja Paczkowskiego oraz dr. Tadeusza Ruzikowskiego. Ostatnim kursem będzie można dojechać na spektakl muzyczny do Przystanku Historia.

Nie tylko dokumenty

Instytut przypomina, że w jego archiwum są materiały sejmowej Komisji Nadzwyczajnej powołanej w 1992 r. do zbadania skutków stanu wojennego przekazane w postaci kopii przez Kancelarię Sejmu. Na akta składają się m.in. stenogramy z posiedzeń i korespondencja członków Komisji oraz załączniki w postaci opracowań, wykazów czy tabel przekazywanych przez organy administracji państwowej, sądownictwa i ścigania. Protokoły z posiedzeń zawierają głównie zapisy z przesłuchań świadków w sprawie stanu wojennego.

Wśród dokumentów są m.in. obszerne listy osób represjonowanych w wyniku jego wprowadzenia przygotowane przez sądy i prokuratury czy kserokopie dokumentów i opracowań powstałych w latach 80. w poszczególnych resortach i komórkach partyjnych, dotyczących przygotowania i wprowadzenia stanu wojennego. W aktach znajduje się też np. korespondencja z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości dotycząca niszczenia dokumentacji z tego okresu.

34. rocznica

Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny. Mieszkańcom ograniczono podstawowe prawa obywatelskie. W jego wyniku śmierć poniosło ok. 100 osób, aresztowano lub internowano łącznie ponad 10 tys. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a 22 lipca 1983 r. - odwołany.

PAP, kś

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl