Starynkiewicz, Starzyński, Kochalski... Poczet komisarzy Warszawy

Komisarz to w Warszawie nie nowość | tvn24, Wikipedia

Rządy komisarza to dla Warszawy nie pierwszyzna - taką funkcję pełnił przez większość swoich rządów Stefan Starzyński. Po 1989 roku tę funkcję pełnili Mirosław Kochalski i Kazimierz Marcinkiewicz. Swojego komisarza miała też nieistniejąca już gmina Centrum.

Za najwybitniejszych włodarzy miasta uchodzą w zgodnej opinii historyków i warszawiaków Sokrates Starynkiewicz i Stefan Starzyński. Obaj w zasadzie byli komisarycznymi zarządcami miasta.

... zostawił Warszawę skanalizowaną

18 listopada 1875 na wniosek gubernatora warszawskiego Pawła Kotzebue, rosyjski generał Sokrates Starynkiewicz został powołany na stanowisko pełniącego obowiązki prezydenta miasta.

W ciągu 17 lat urzędowania zmienił je w nowoczesną metropolię. Urzędowanie rozpoczął od likwidacji ograniczających rozwój miasta okopów Lubomirskiego i inkorporacji terenów podmiejskich.

Rozwój wymagał inwestycji. Powstał więc ogólnomiejski system wodnokanalizacyjny ze stacją filtrów, która do dziś zaspokaja potrzeby sporej części miasta. Zbudowano system miejskich szaletów, uruchomiono kilkanaście linii tramwajów konnych kursujących co kilka minut. Poszerzono i wybrukowano ulice, a pod koniec jego rządów zaczęto eksperymentować z nawierzchniami betonowymi. Przy ulicach stanęło kilka tysięcy gazowych latarni, zorganizowano też służby powołane do ich sprzątania i odśnieżania.

Za Starynkiewicza powstały zręby sieci telefonicznej, zbudowano hale targowe, wytyczono cmentarz Bródnowski, a na Woli wybudowano nową gazownię. Warszawiacy nie mogli też nie odnotować gestów, jakim była renowacja Kolumny Zygmunta czy remonty kościołów. I to pomimo, że sam Starynkiewicz był prawosławny. Nie mówił też zresztą po polsku, choć rozumiał język.

Liczba ludności wzrosła z 280 do 500 tysięcy mieszkańców.

Urzędowanie zakończył w 1892 roku, ale pozostał w mieście i współpracował ze jego władzami. Choć był zagorzałym rosyjskim nacjonalistą, rusyfikował Polskę innymi metodami, niż większość jego rodaków. Od przemocy wolał... prasowe polemiki.

"Chciałem, by Warszawa była wielka"

W lipcu 1934 roku minister spraw wewnętrznych, zgodnie z wcześniejszym zarządzeniem Rady Ministrów, powołał na urząd Tymczasowego Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Stefana Starzyńskiego.

Starzyński uporządkował następnie... przepisy dotyczące wyboru swojego następcy. W 1938 roku rada miasta wybierała prezydenta. Starzyński został nim, choć nie uzyskał wymaganej większości. Decyzję zatwierdził szef MSW. Starzyński przeszedł zaś do historii ze względu na dobre zarządzanie i śmiałe wizje rozwoju miasta.

Realizację ambitnych planów, m.in. budowy metra, przerwał wybuch II wojny światowej. Prezydent odmówił ewakuacji i... ponownie został komisarzem. Tym razem cywilnym komisarzem przy Dowództwie Obrony Narodowej. Faktycznie dowodził obroną miasta i podtrzymywał morale radiowymi przemówieniami. Wśród nich - tym najsłynniejszym, z 23 września 1939 roku, zaczynającym się od słów "Chciałem, by Warszawa była wielka..."

Został zamordowany przez Niemców w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Aresztowali go 27 września 1939 roku. W ratuszu.

Z premiera na komisarza

Swojego komisarza miała też nieistniejąca już gmina Centrum. W maju 2000 r. premier Jerzy Buzek powołał na to stanowisko Andrzeja Hermana.

Kolejny raz komisarz zarządzał Warszawą po tym, jak ówczesny prezydent miasta Lech Kaczyński został w październiku 2005 r. wybrany na prezydenta kraju. W lutym 2006 r. premier Kazimierz Marcinkiewicz wyznaczył na to stanowisko Mirosława Kochalskiego, który wcześniej zarządzał Warszawą jako sekretarz miasta.

A już cztery miesiące później kolejnym komisarzem został… właśnie Kazimierz Marcinkiewicz. Wyznaczył go na to stanowisko kolejny premier - Jarosław Kaczyński, który zaznaczał, że objęcie przez Marcinkiewicza tej funkcji otwiera drogę do jego zwycięstwa w jesiennych wyborach w stolicy.

Marcinkiewicz wyborów jednak nie wygrał - choć w pierwszej turze otrzymał najwięcej głosów (38,67 proc.), w drugiej pokonała go Hanna Gronkiewicz-Waltz, zdobywając w listopadzie 2006 r. poparcie 53,18 proc. wyborców.

PAP/bf/roody

Źródło zdjęcia głównego:  | tvn24, Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP