Średnio 23 minuty dłużej. Co zmienił pożar Łazienkowskiego?

Ocena zmian po zamknięciu mostu ŁazienkowskiegoARC Rynek i Opinia

Pożar mostu Łazienkowskiego bardzo wpłynął na życie warszawiaków - to wnioski z badań, zleconych przez stołeczny ratusz. Podróże po Warszawie wydłużyły się, kiedy to tylko możliwe, rezygnujemy z wyjazdów na drugi brzeg, zmieniły się nasze codzienne trasy - narzekali ankietowani.

Jaki wpływ na podróże warszawiaków miało zamknięcie mostu Łazienkowskiego po pożarze? Odpowiedź na to pytanie była głównym celem "Badania Zachowań Komunikacyjnych Mieszkańców Warszawy" przeprowadzonych przez firmę ARC Rynek i Opinie na zlecenie ratusza.

Portal tvnwarszawa.pl poznał jego wyniki.

Podróże się wydłużyły

Co prawda połowa badanych stwierdziła, że "w żaden sposób nie odczuła skutków zamknięcia mostu Łazienkowskiego", ale na pytanie, czy po Warszawie podróżuje się im gorzej, aż 42 proc. przyznała, że tak. Droga do pracy czy szkoły co trzeciego badanego wydłużyła się, średnio o 23 minuty - czytamy w opracowaniu.

Wśród konsekwencji zamknięcia mostu badani wymieniali: większe korki (27 proc.) oraz dłuższy czas przejazdów (26 proc.).

"Rzadziej korzystają z rozrywek"

24 proc. badanych deklaruje, że musiała zmienić trasę, którą przemieszczała się do pracy lub szkoły.

14 proc. zmieniło sposób poruszania się po mieście, najczęściej korzystając z innego środka komunikacji miejskiej lub przesiadając się z samochodu do transportu publicznego. "Co 5 badany zrezygnował z jakiejś podróży po Warszawie od kiedy zamknięto most Łazienkowski. Warszawiacy rzadziej teraz wybierają się na zakupy, korzystają z rozrywek czy spotkań towarzyskich po drugiej stronie Wisły" - czytamy we wnioskach z badania.

Zmiana czasu podróżyARC Rynek i Opinie

Na prawym brzegu bardziej narzekają

Prawobrzeżna Warszawa odczuła zmiany komunikacyjne po zamknięciu mostu bardziej niż lewobrzeżna. Różnica wśród respondentów wyniosła 14 punktów procentowych.

"Mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy także częściej przyznają, że ich droga do pracy/szkoły uległa wydłużeniu, częściej byli zmuszeni do zmiany trasy, którą dotychczas się poruszali, a także środka transportu. Częściej rezygnowali też z podróży po mieście, kiedy nie było to konieczne" - napisano w raporcie.

"Zdecydowanie bardziej pogorszyła się sytuacja komunikacyjna osób, które przejeżdżają na drugą stronę Wisły, niż osób które tego nie robią. Nawet jednak w tej drugiej grupie pojawiło się dużo osób, które stwierdziły, że obecnie gorzej przemieszcza im się po mieście" - dodają twórcy opracowania. Zamknięcie mostu Łazienkowskiego nie zmieniło z kolei częstotliwości, z jaką warszawiacy przekraczają Wisłę w drodze do pracy i szkoły. Wyraźnie rzadziej natomiast na drugą stronę rzeki przemieszczają się osoby, które wcześniej robiły to sporadycznie i z powodów innych niż praca czy szkoła. Niezależnie od celu przekraczania Wisły przed zamknięciem Łazienkowskiego najpopularniejszymi mostami były: Poniatowskiego, Łazienkowski oraz Siekierkowski. Po zamknięciu Łazienkowskiego, głównie most Poniatowskiego zyskał na popularności.

Badania przeprowadzono w dniach 19-30 marca metodą telefoniczną. Łącznie było to 1100 wywiadów. Brali w nich udział mieszkańcy stolicy powyżej 15. roku życia.

Ocena zmian po zamknięciu mostu ŁazienkowskiegoARC Rynek i Opinie

Most w ogniu

Do pożaru mostu doszło 14 lutego. Ogień był gaszony przez 12 godzin; temperatura miejscami sięgała 1000 stopni Celsjusza. Obecnie jest wyłączony z ruchu, co powoduje utrudnienia komunikacyjne w stolicy. Mostem jeździło ponad 100 tys. pojazdów na dobę.

Most Łazienkowskie po pożarze ma być przejezdny w październiku tego roku:

"Most będzie przejezdny do 30 października"
"Most będzie przejezdny do 30 października"TVN24

ran/lulu

Źródło zdjęcia głównego: ARC Rynek i Opinia

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl