Sprzedaż lokali po zaniżonych cenach. Urzędnicy pod lupą prokuratury

Archiwalny materiał programu "Polska i Świat" o lokalach
Archiwalny materiał programu "Polska i Świat" o lokalach
TVN24
Archiwalny materiał programu "Polska i Świat" o lokalach TVN24

Czy urzędnicy z dzielnicy Śródmieście narazili miejski budżet na straty? Śledztwo w tej sprawie wszczęła właśnie na wniosek aktywistów z Miasto Jest Nasze Prokuratura Regionalna. Śledczy mają podejrzenia, że pracownicy urzędu dzielnicy nie dopełnili obowiązków.

Chodzi o lokale użytkowe, które były sprzedawane w Śródmieściu jeszcze za czasów burmistrza Wojciecha Bartelskiego (PO). Miejscy aktywiści dotarli do dokumentów, z których wynikało, że nieruchomości mogły być zbyte po zaniżonych cenach. Mowa o trzech adresach: przy ul. Koszykowej 10, Krakowskie Przedmieście 16/18 i Ordynackiej 11. Szacuje się, że łączne straty miasta na tych transakcjach mogły wynieść ponad 3 miliony złotych.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez były zarząd Śródmieścia złożyli aktywiści z Miasto Jest Nasze już w marcu. Akta trafiły wówczas do Prokuratury Rejonowej na Śródmieściu, która przekazała je do Prokuratury Regionalnej.

Śledczy z Rejonowej zostawili sobie tylko jeden wątek - dotyczący nieprawidłowości przy dokonywaniu wyceny wartości sprzedawanych lokali. Sprawę opisywaliśmy szerzej na tvnwarszawa.pl.

"Znaczne szkody majątkowe"

Prokuratura Regionalna natomiast początkowo odmówiła wszczęcia śledztwa. Aktywiści z MJN wystąpili więc z zażaleniem w tej sprawie – z powodzeniem.

"15 lipca br. Prokuratura Regionalna w Warszawie, po rozpoznaniu zażalenia złożonego przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze (…) wydała postanowienie o jego uwzględnieniu – informuje nas prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka.

W efekcie tej decyzji, Prokuratura Rejonowa przejęła od Regionalnej śledztwo dotyczące nieprawidłowej wyceny. Oprócz tego śledczy podjęli jeszcze jeden wątek. Jak tłumaczy Zabłocka-Konopka, chodzi o ewentualne wyrządzenie przez pracowników urzędu dzielnicy Śródmieście i zastępców burmistrza "znacznej szkody majątkowej", a także "szkody majątkowej w wielkich rozmiarach" poprzez niedopełnienie ciążących na nich obowiązków i dokonanie sprzedaży wyżej wymienionych kamienic w trybie bezprzetargowym.

Burmistrz oskarża

Sprzedawanie lokali bez przetargu jest w pewnym sytuacjach zgodne z prawem, o czym w TVN24 mówił mecenas Bartosz Bator. W tym przypadku jednak – jak tłumaczy prokurator Załbocka-Konopka - mogło dojść do poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariuszy publicznych uprawnionych do wystawienia dokumentu, jakim był wykaz lokali użytkowych przeznaczonych do sprzedaży w drodze bezprzetargowej. Prokuratura Regionalna przygląda się również tej sprawie.

Omawiane lokale były sprzedawane, kiedy na czele zarządy dzielnicy stał jeszcze Wojciech Bartelski. Kiedy pisaliśmy o tej sprawie i możliwych nieprawidłowościach w czerwcu, były burmistrz przekonywał, że sprzedaż lokali przebiegała zgodnie z prawem miejscowym.

Zapewniał też, że dobrego imienia urzędu w Śródmieściu i jego pracowników, których dobierał pod względem "kompetencji i uczciwości, będzie bronił na równi ze swoim". Aktywistów z Miasto Jest Nasze oskarżył natomiast o manipulację i zapowiedział pozew sądowy.

Jednak, jak poinformował nas w piątek lider Miasto Jest Nasze Jan Śpiewak, żaden pozew do tej pory do niego nie dotarł.

Nieprawidłowości na Ochocie

Sprzedaż lokali użytkowych śledczy badają również w dzielnicy Ochota. W tym przypadku sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa, która wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych zatrudnionych w urzędzie dzielnicy.

Z kontroli przeprowadzonej przez warszawski ratusz wynika, że ochoccy urzędnicy narazili budżet na 2,5 mln strat.

CZYTAJ WIĘCEJ O NIEPRAWIDŁOWOŚCIACH NA OCHOCIE:

Konferencja stowarzyszenia Ochocianie
Konferencja stowarzyszenia OchocianieMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

kw/b

Pozostałe wiadomości

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl