Spór wokół zielonych torowisk. ZTM tłumaczy odłożenie projektu

[object Object]
Torowisko na Filtrowej było jedną z propozycji WalkiewiczaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Miało być zielono i estetycznie - pomysł obsiania torowisk trawą zaproponował w budżecie partycypacyjnym Grzegorz Walkiewicz ze stowarzyszenia Warszawa Obywatelska. Urzędnicy projekt ocenili pozytywnie, mieszkańcy zagłosowali. Ale kiedy przyszło do jego realizacji - pojawiły się problemy.

Zielone torowiska miały powstać wzdłuż trzech ulic: 11 listopada, Filtrowej i Nowowiejskiej. "To rozwiązanie bardzo popularne w wielu miastach na całym świecie" - stwierdzał w uzasadnieniu do projektu Walkiewicz. Przekonywał, że poza względami estetycznymi i ekologicznymi, trawa jest potrzebna, bo wycisza hałas sunących po szynach tramwajów nawet o pięć decybeli.

Pomysł został zaakceptowany. Najpierw przez urzędników, którzy podczas weryfikacji ocenili go pozytywnie. A potem także przez samych mieszkańców, którzy wybrali go podczas głosowania.

Odłożenie projektu

Zgodnie z regulaminem budżetu partycypacyjnego, zwycięski projekt powinien być zrealizowany w kolejnym roku, czyli - w przypadku torowisk - w 2018. Zaczęły się jednak schody. Już kilka tygodni temu w mediach społecznościowych pojawiły się informacje o odłożeniu realizacji projektu na kolejne lata.

Potwierdziła je rzeczniczka urzędu dzielnicy Ochota. "Przykro mi poinformować, że ten projekt raczej nie zostanie zrealizowany, a w każdym razie nie w tym roku. (…) Nie będą tego robić, ponieważ najpierw Tramwaje przeprowadzą eksperyment z zielonym torowiskiem na ul. 11 Listopada i od wyników tego eksperymentu/pilotażu będzie zależała realizacja takich torowisk u nas" - napisała w mediach społecznościowych Monika Beuth-Lutyk.

Do sprawy odniósł się sam autor projektu. Walkiewicz napisał długi i gorzki list skierowany do dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego Wiesława Witka.

"Jak się właśnie dowiedziałem, w piśmie skierowanym do pani burmistrz Dzielnicy Ochota poinformował pan dyrektor o co najmniej dwuletniej zwłoce w realizacji dwóch z trzech projektów. Co więcej, powołał się pan na moją aprobatę dla takiego rozwiązania. Informuję, że nigdy nie wyraziłem na to zgody" - oświadczył Walkiewicz.

Dalej przypomniał spotkanie, do którego miało dojść w Zarządzie Transportu Miejskiego w październiku 2017 roku. Aktywista wskazał, że miał tam usłyszeć ultimatum. "Albo zgodzę się na realizację jednego [przy ulicy 11 listopada - red.] z trzech zielonych torowisk, albo ZTM odmówi realizacji wszystkich projektów Zielone Torowiska" - pisze. I zapewnia, że nie zgodził się na takie stawianie sprawy.

Odpowiedź ZTM

Walkiewicz w liście do Witka nie ukrywa zdziwienia całą sytuacją. Przypomina, że projekty były szczegółowo weryfikowane przez urzędników. Dlaczego więc teraz okazuje się, że "nie da się"?

- Formalnie do tego projektu nie było zastrzeżeń, a poza tym chcieliśmy wykazać się propartycypacyjnym podejściem - odpowiada w rozmowie z nami Michał Grobelny z biura prasowego Zarządu Transportu Miejskiego. Zapewnia, że zielone torowiska zrealizowane na pewno będą i przekonuje, że w obecnej sytuacji "nie można mówić o opóźnieniu, ale o konieczności uwzględnienia kwestii technicznych".

- Tam, gdzie w Warszawie już mamy zielone torowiska, występuje powierzchnia bezposypkowa, a tor ułożony jest na betonowej płycie i bez problemu można na nim zasiać roślinność. Natomiast starsze tory [takie jak wskazano w projekcie - red.] są budowane z podsypką, gdzie nie ma możliwości wsypania ziemi i zasiania trawy, bo w przypadku deszczu ziemia będzie wypłukiwana, będą tworzyć się kałuże i torowisko nie będzie stabilne - opisuje Grobelny.

Tramwaje Warszawskie zaproponowały więc, aby zgłoszone przez Walkiewicza torowiska przy 11 listopada, Nowowiejskiej i Filtrowej zmodernizować w ten sposób, by między szyny wbudować specjalne - jak mówi Grobelny - podłużne donice, w których będzie można zasiać roślinność.

- Tylko to rozwiązanie nie jest stosowane w Polsce zbyt szeroko. Musimy więc sprawdzić na określonym odcinku, jak się przyjmie - dodaje. Dlatego urzędnicy zaproponowali, by na początku wdrożyć projekt tylko na jednym torowisku (wzdłuż 11 listopada), a w kolejnych dwóch latach na pozostałych. Pod warunkiem, że dana technologia zda egzamin.

Zielone torowiska

W podsumowaniu minionego roku Tramwaje Warszawskie chwaliły się, że zielone torowiska zajmują w Warszawie już 19 kilometrów. Występują m.in. wzdłuż Andersa i na linii na Nowodwory. Zapowiedziano też pojawianie się kolejnych, nawet na 30 kilometrach torów. Trawa ma być wykorzystana na torach prowadzących na Wilanów i na Gocław.

kw/mś

Pozostałe wiadomości

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn w sprawie strzelaniny, do jakiej doszło na początku września na warszawskim bazarze "Olimpia". Po usłyszeniu prokuratorskich zarzutów, zostali przez sąd tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Strzały w kierunku policjantów, świadek raniony w pośladek. Zatrzymania

Strzały w kierunku policjantów, świadek raniony w pośladek. Zatrzymania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek jeździł sportowym porsche po Piasecznie. Gdy zobaczył policjantów, zamienił fotel kierującego na siedzenie pasażera. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna nie powinien się znaleźć za kierownicą auta. Szybka zmiana miejsc nie uchroniła go przed konsekwencjami.

Zamienił się miejscami ze swoją dziewczyną. "Myślał, że przechytrzy tym policjantów"

Zamienił się miejscami ze swoją dziewczyną. "Myślał, że przechytrzy tym policjantów"

Źródło:
PAP

Na moście Poniatowskiego jest ich sześć. Niebawem się to zmieni. Dwa fotoradary mają zniknąć do końca roku. Takie jest zalecenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z mostu Poniatowskiego znikną dwa fotoradary

Z mostu Poniatowskiego znikną dwa fotoradary

Źródło:
PAP

Drogowcy naprawią jezdnię ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Przez dwie noce tunel Wisłostrady w kierunku Żoliborza będzie zamknięty. Autobusy linii 185 zmienią trasę.

Na dwie noce zamkną tunel Wisłostrady

Na dwie noce zamkną tunel Wisłostrady

Źródło:
PAP

Weszły w życie nowe zasady wydawania rejonowego abonamentu parkingowego dla osób mieszkających w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Będzie można parkować w promieniu 200 metrów od miejsca zamieszkania.

Nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Dotyczą tych mieszkańców, którzy mają abonament

Nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Dotyczą tych mieszkańców, którzy mają abonament

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia sprawę śmierci 17-letniego Rafała z Marek. Śmiertelny cios nożem nad Wisłą w Warszawie miała zadać 15-letnia Gabriela, jego znajoma. W sprawie zatrzymano jeszcze dwóch 19-latków, jeden z nich to chłopak podejrzanej, który po tragedii miał ukryć nóż.

17-latek zmarł po pchnięciu nożem. Prokuratura o "prozaicznej przyczynie" tragedii

17-latek zmarł po pchnięciu nożem. Prokuratura o "prozaicznej przyczynie" tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż Graniczna zlikwidowała nielegalną krajalnię tytoniu w jednej z miejscowości pod Sierpcem (Mazowieckie).

Ponad osiem ton suszu w nielegalnej krajalni tytoniu

Ponad osiem ton suszu w nielegalnej krajalni tytoniu

Źródło:
PAP

W Skaryszewie zaginął 55-latek. Na poszukiwania mężczyzny ruszyli policjanci z psem, który w sąsiednim powiecie w polnych zaroślach odnalazł zaginionego mężczyznę.

Policyjny pies odnalazł zaginionego mężczyznę

Policyjny pies odnalazł zaginionego mężczyznę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów radomskiej komendy, który po służbie latał motoparalotnią, zauważył palące się trawy i drzewa.

Policjant leciał motoparalotnią, zauważył pożar

Policjant leciał motoparalotnią, zauważył pożar

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek stołeczny ratusz poinformował, że wykonawca parkingu podziemnego na placu Powstańców Warszawy otworzył kolejny wyjazd, co nieco usprawni ruch w rozkopanym Śródmieściu. Sama inwestycja - jak deklarują urzędnicy - jest prawie gotowa, ale wątpliwości budzi wygląd pawilonu wejściowego na parking, który znacząco różni się od tego, co pokazano na wizualizacjach.

Miał być subtelny pawilon, na razie wygląda jak bunkier

Miał być subtelny pawilon, na razie wygląda jak bunkier

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął się demontaż napisu "Marriott" ze szczytu wieżowca, w którym przez 35 lat działał hotel tej sieci. Umowa pomiędzy amerykańskim operatorem Marriott International a administratorem budynku została zerwana. Działalność hotelarska będzie tam kontynuowana, ale już pod innym szyldem.

Literka po literce znika napis "Marriott" z warszawskiego wieżowca

Literka po literce znika napis "Marriott" z warszawskiego wieżowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Można już głosować na Warszawiankę Roku. Nominowanych zostało dziesięć kobiet. Wśród nich znalazła się: wicemarszałkini Senatu, wiceministra w resorcie kultury, pedagożka, edukatorka czy prawniczki.

Ruszyło głosowanie na Warszawiankę Roku

Ruszyło głosowanie na Warszawiankę Roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Podebłocie (Mazowieckie). Na łuku drogi kierowca auta osobowego wpadł w ogrodzenie i zniszczył betonowe słupki. Wszyscy podróżujący mini byli pijani.

Trzech pijanych w mini. Nie skończyło się dobrze

Trzech pijanych w mini. Nie skończyło się dobrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci chcieli zatrzymać kierowcę, który na jednej z ulic w Płocku znacznie przekroczył dozwoloną prędkość. Ten nie zatrzymał się jednak do kontroli i rozpoczął ucieczkę. Zakończył ją niedługo później, uderzając w budynek i latarnię.

Kierowca z sądowym zakazem uciekał przed policją. Uderzył w budynek i latarnię

Kierowca z sądowym zakazem uciekał przed policją. Uderzył w budynek i latarnię

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W gminie Olszewo-Borki koło Ostrołęki 34-letni kierujący quadem uderzył w przebiegającą przez drogę sarnę, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do rowu. Z obrażeniami trafił do szpitala. Zwierzę nie przeżyło.

Quadem wjechał w sarnę i wpadł do rowu. Rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec ratunkowy

Quadem wjechał w sarnę i wpadł do rowu. Rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec ratunkowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy odnaleźli właściciela skutera, który został skradziony właścicielowi a w jednym ze śmietników na Pradze był rozkręcany na części.

Skuter porzucony w śmietniku, hulajnoga na wiacie przystankowej

Skuter porzucony w śmietniku, hulajnoga na wiacie przystankowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali mężczyznę podejrzanego o pobicie swojej narzeczonej. Prokurator zastosował wobec podejrzanego policyjny dozór oraz zakaz zbliżania się do kobiety.

"Pobił kobietę, szarpał ją za włosy i ugryzł"

"Pobił kobietę, szarpał ją za włosy i ugryzł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiem lat więzienia grozi 44-letniemu kierowcy samochodu osobowego, który w czwartek wieczorem w Nowym Dworze Mazowieckim zderzył się z motocyklistą. Kierujący jednośladem zginął na miejscu. Mężczyzna, który kierował autem, nie miał uprawnień.

Motocyklista zginął w wypadku, kierowca auta nie miał prawa jazdy

Motocyklista zginął w wypadku, kierowca auta nie miał prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta oraz spółka PKP PLK ogłosili przetarg na budowę tunelu pod torami kolejowymi w Rembertowie. W jego ramach zostaną także przebudowane okoliczne ulice. Harmonogram długo wyczekiwanej inwestycji zakłada, że wszystko powstanie w niecałe 2,5 roku.

Rembertów czeka na ten tunel od lat. Ogłoszono przetarg na wykonawcę

Rembertów czeka na ten tunel od lat. Ogłoszono przetarg na wykonawcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Oddziały chirurgii ogólnej oraz urazowo-ortopedycznej znikną z Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie. Mają zostać przeniesione do Szpitala Bródnowskiego oraz placówki w Konstancinie-Jeziornie. Zarząd szpitala na Ochocie tłumaczy zmiany potrzebą przeprowadzenia pilnego remontu. Nie ma jasności, czy przeprowadzka ma charakter tymczasowy czy jest też de facto końcem działalności obu oddziałów.

Koniec urazówki przy Barskiej. Szpital ma nawet 12 tysięcy "ostrych" wizyt rocznie

Koniec urazówki przy Barskiej. Szpital ma nawet 12 tysięcy "ostrych" wizyt rocznie

Źródło:
PAP