Śpiewak chce ścigania Bartelskiego i Bajki

Jan Śpiewak złożył zawiadomienie do prokuraturyArchwium TVN, Jan Śpiewak / facebook.com

Radny Śródmieścia Jan Śpiewak poinformował we wtorek o złożeniu zawiadomienie do prokuratury na Wojciecha Bartelskiego, Marcina Bajkę i Jerzego M. w sprawie ich działań w związku z decyzjami reprywatyzacyjnymi dotyczącymi nieruchomości przy Twardej.

W poniedziałek komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji uchyliła decyzje prezydent Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej. Komisja stwierdziła rażące naruszenie interesu społecznego przez Hannę Gronkiewicz-Waltz i jej bierność. W związku z roszczeniami Macieja M., rada miasta przeniosła z Twardej gimnazjum - jeszcze przed przyznaniem mu w lipcu 2014 roku prawa użytkowania wieczystego do działek.

Bartelski, Bajko i Mrygoń

Prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, radny Śródmieścia Jan Śpiewak poinformował dziennikarzy, że we wtorek złożył zawiadomienie do prokuratury na Wojciecha Bartelskiego, ówczesnego burmistrza Śródmieścia, który obecnie jest szefem Tramwajów Warszawskich.

Złożenie takiego pisma to realizacja zapowiedzi Śpiewaka sprzed kilku dni, kiedy na konferencji prasowej przekonywał, że w ratuszu "mogła działać grupa przestępcza".

Zawiadomienie dotyczy jednak nie tylko Bartelskiego, ale też Marcina Bajki, byłego szefa Biura Gospodarowania Nieruchomościami oraz jego ówczesnego zastępcy Jerzego M., który w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji ma już postawione zarzuty.

Jak podkreślił Śpiewak, chodzi o paragrafy "dotyczące niedopełnienia obowiązków i narażenia miasta na ogromne straty".

- Chcemy, żeby prokuratura zbadała, czy nie działali oni w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było po prostu przejęcie tej nieruchomości - dodał szef stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. Jak zaznaczył decyzja o przeniesieniu szkoły z Twardej na Mokotów kosztowała budżet miasta około 12 mln zł.

Przypomnijmy też, że do zarzutów radnego Śpiewaka kilka dni temu odniósł się sam Bartelski. "Zawsze działałem w interesie publicznym, zgodnie z prawem oraz etyką zawodową" - przekonywał, a wobec aktywisty zapowiedział pozew sądowy.

Nadzwyczajna sesja

We wtorek wieczorem na specjalnej sesji zebrała się rada dzielnicy Śródmieście. Śpiewak pytany o cel jej zwołania odparł, że oczekuje odpowiedzi od zarządu dzielnicy Śródmieście i radnych PO, dlaczego podjęli decyzję o likwidacji gimnazjum przy ulicy Twardej.

- Ta decyzja była podjęta na rok przed wydaniem decyzji reprywatyzacyjnych - wtedy, kiedy pan Maciej M. posiadał jedynie pięć procent roszczeń do całej nieruchomości. Nie wiadomo, skąd radni antycypowali decyzję, jeśli chodzi o reprywatyzację - zaznaczył.

Według Śpiewaka "decyzja o likwidacji gimnazjum była kluczowa, bo ona otwierała drogę do tego, żeby ten aferzysta Maciej M. mógł przejąć cały grunt, który ma ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych". - Mówimy o działce wartej 100 mln zł - dodał.

Podczas sesji Śpiewak wraz z radnymi Prawa i Sprawiedliwości próbowali odwołać obecnego burmistrza Śródmieścia Krzysztofa Czubaszka. Przypomnieli, że w momencie, gdy Twarda przechodziła w ręce M., był on zastępcą burmistrza Wojciecha Bartelskiego. - Musi ponieść odpowiedzialność polityczną za te decyzje - oświadczał Śpiewak.

Jednak Krzysztof Czubaszek zachował stanowisko.

[object Object]
Konferencja Jana Śpiewaka w sprawie reprywatyzacji TwardejArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/kw/pm/jb

Źródło zdjęcia głównego: Archwium TVN, Jan Śpiewak / facebook.com

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl