Sondaż: Rafał Trzaskowski wygrywa w pierwszej turze

[object Object]
Trzaskowski - po ogłoszeniu wynikówTVN24
wideo 2/7

Według sondażu przeprowadzonego przez Ipsos, Rafał Trzaskowski wygrał wybory na prezydenta Warszawy już w pierwszej turze. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 54,1 procent głosów. Patryk Jaki uzyskał 30,9 proc.

Badanie przeprowadziła firma Ipsos. Zgodnie z wynikami sondażu, na pierwszym miejscu znalazł się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, który zdobył 54,1 proc. głosów. Zdobycie ponad 50 proc. poparcia oznacza, że w Warszawie nie będzie potrzebna druga tura wyborów.

ZOBACZ SERWIS WYBORCZY TVN24.PL

Na drugiej pozycji znalazł się kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki z wynikiem 30,9 proc.

Podium zamyka kandydat komitetu Wygra Warszawa Jan Śpiewak, który wśród badanych zdobył 3 proc. poparcia.

Poza podium znaleźli się: Marek Jakubiak: 2,6 proc., Justyna Glusman: 2,6 proc., Andrzej Rozenek: 1,5 proc.

Jacek Wojciechowicz i Janusz Korwin-Mikke zdobyli po 1 proc. głosów. Jakub Stefaniak i Piotr Ikonowicz uzyskali po 0,8 proc., Paweł Tanajno: 0,6 proc., Jan Potocki i Sławomir Antonik - po 0,4 proc. i ostatnia - Krystyna Krzekotowska zdobyła 0,3 proc.

Sondażowe wyniki głosowania na prezydenta Warszawy | tvn24

Trzaskowski: poseł, minister, europoseł

Rafał Trzaskowski urodził się w Warszawie. Ma 46 lat, jest żonaty z Małgorzatą, którą poznał podczas studiów. Mają dwoje dzieci: 13-letnią Olę i 9-letniego Stasia. Obecnie jest posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej. Mandat w wyborach w 2015 roku zdobył kandydując w Krakowie. W Sejmie pełni funkcję wiceprzewodniczącego komisji do spraw Unii Europejskiej. Od listopada 2016 roku jest członkiem zarządu krajowego PO.

W przeszłości przez rok był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. Odpowiadał przede wszystkim za politykę europejską i relację z Unią Europejską. Wcześniej (także przez rok, od 2013 do 2014) w rządzie Donalda Tuska pełnił funkcję ministra Administracji i Cyfryzacji. Zajmował się między innymi ochroną danych osobowych w sieci, cyberbezpieczeństwem i dostępnością treści w Internecie dla niepełnosprawnych.

W latach 2009-2013 był członkiem Parlamentu Europejskiego. Wcześniej, w latach 2000-2001 pracował jako doradca Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej w gabinecie szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Zanim zaangażował się w politykę, był między inny tłumaczem i nauczycielem języka angielskiego.

Trzaskowski ma tytuł doktora nauk humanistycznych, który zdobył w 2004 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Jest też absolwentem Kolegium Europejskiego w Natolinie, a także stypendystą Oxford University i paryskiego Instytutu Unii Europejskiej do spraw Badań nad Bezpieczeństwem.

Ojciec Trzaskowskiego - Andrzej - był jazzmanem, kompozytorem i pianistą. Pochodził z Krakowa. Jego matka jest warszawianką od pokoleń.

Jaki: radny, poseł, wiceminister

Patryk Jaki urodził się w Opolu. Do Warszawy - jak sam mówił - przeprowadził się prawie dekadę temu. Wraz z żoną i 3-letnim synem Radkiem mieszka w Wawrze. Ma 33 lata. Obecnie jest posłem, od listopada 2015 roku - wiceministrem sprawiedliwości, a od maja 2017 roku - pełni funkcję szefa komisji weryfikacyjnej zajmującej się badaniem nieprawidłowości w warszawskiej reprywatyzacji. W przeszłości (od 2006 do 2011 roku) był radnym Opola. W 2006 roku zdobył mandat radnego z list Platformy Obywatelskiej. Zaraz po wyborach opuścił tę partię i związał się z Prawem i Sprawiedliwością. Z tego ugrupowania cztery lata później zyskał reelekcję. Nie dokończył jednak kadencji, ponieważ rok po wyborze na radnego dostał dostał się do Sejmu. W 2012 roku współtworzył partię Solidarna Polska, której członkiem był do października 2018 roku. Podczas debaty kandydatów na prezydenta Warszawy ogłosił, że złożył rezygnację, bo chce być "bezpartyjnym prezydentem Warszawy".

Wczesny start

Obaj politycy prowadzili długą kampanię. Trzaskowski został oficjalnie ogłoszony jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej już w listopadzie ubiegłego roku. W związku z tym, ze startu w wyborach na prezydenta wycofał się zgłoszony wcześniej przez Nowoczesną Paweł Rabiej, który został przedstawiony jako kandydat na wiceprezydenta Rafała Trzaskowskiego. Na oficjalne nazwisko kandydata Prawa i Sprawiedliwości trzeba było czekać znacznie dłużej. Przez kilka tygodni medialnych spekulacji mówiło się między innymi o takich nazwiskach jak Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, Michał Dworczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Ostatecznie kandydatem został właśnie ten ostatni. Jego start został oficjalne ogłoszony pod koniec kwietnia.

[object Object]
Patryk Jaki grillujeTVN24
wideo 2/5

Intensywna kampania

Zarówno Jaki, jak i Trzaskowski rozpoczęli aktywną walkę o głosy warszawiaków jeszcze przed oficjalnym startem kampanii (ta ruszyła formalnie 14 sierpnia). Prześcigali się w pomysłach i wyborczych wydarzeniach. Kiedy w czasie majówki Jaki grillował na plaży nad Wisłą, Trzaskowski nie chciał pozostać w tyle i robił to samo - w Parku Bródnowskim.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej organizował serię spotkań z mieszkańcami w dzielnicach, a potem spacerował po Warszawie z niebieską ławką, na której rozmawiał z wyborcami. Wraz z całą Koalicją Obywatelską organizował też konwencje, a indywidualnie - regularne konferencje prasowe. Na nich prezentował kolejne punkty swojego programu, dotyczące między innymi polityki mieszkaniowej, przestrzennej, komunikacji, edukacji czy zdrowia. We wrześniu otrzymał oficjalne wsparcie ze strony Kongresu Kobiet. Jaki od razu po ogłoszeniu startu w wyborach rozpoczął spotkania z wyborcami. Najpierw bardziej oficjalne - w lokalnych centrach kultury, bibliotekach czy urzędach. Potem w bardziej spontaniczne - w terenie. W ramach akcji "Stoimy pod blokiem" odwiedził sto osiedli i blokowisk, rozmawiał z mieszkańcami i rozdawał owoce. Wszystkie spotkania były szeroko relacjonowane w mediach społecznościowych przez współpracowników kandydata.

Zacięta końcówka

Obaj kandydaci utrzymali intensywne tempo do końca kampanii. Trzaskowski od północy z czwartku na piątek prowadził akcję "24 godziny dla Warszawy". W tym czasie zorganizował między innymi konferencję w warszawskim metrze, spotkał się z burmistrzem Piaseczna, rozdawał ulotki i kawę mieszkańcom Warszawy. Akcję i całą kampanię podsumował chwilę przed północą przed Sejmem. Jaki był na nogach jeszcze dłużej. Przez 36 godzin spotykał się z dziennikarzami w ramach akcji "36 impulsów" - co godzinę organizował konferencje, na których prezentował kolejne punkty swojego programu. Był między innymi na Odolanach, na Bemowie czy Pradze Północ. Całość podsumował przy kolumnie Zygmunta na placu Zamkowym.

Zdjęcie na stronie głównej: Jacek Dominski / REPORTER/EAST NEWS

kw/b

Pozostałe wiadomości

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pokazy w Multimedialnym Parku Fontann, Festiwal Europejski na Trakcie Królewskim Bieg Konstytucji 3 maja, otwarcie sezonu plenerowego na Bulwarach nad Wisłą i powrót Warszawskich Linii Turystycznych. Majówkowych atrakcji w stolicy nie zabraknie.

Majówkowe atrakcje w stolicy

Majówkowe atrakcje w stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl