Z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego ruszyła specjalna strona internetowa. Znajdziemy na niej zdjęcia 63 budynków, na których do dziś widoczne są ślady powstańczych walk.
Przedwojenna zabudowa stopniowo znika z mapy stolicy. A wraz z nią w niepamięć odchodzą ślady zrywu z 1944 roku. "Autorzy projektu ukazują historię i znaczenie takich właśnie miejsc walk powstańczych wtopionych we współczesną zabudowę metropolii" - czytamy na specjalnej podstronie uruchomionej w czwartek rano przez Archiwum Akt Nowych.
Zamieszczone na niej fotografie przedstawiają 63 miejsca. Znajdziemy na nich zarówno mocno uszkodzone budynki, jak i niewielkie detale noszące ślady ostrzału. Każde ze zdjęć jest opatrzone adresem i informacją o tym, jakie działania toczyły się tym rejonie podczas powstania.
"Zniszczona stolica"
Pośród zdjęć znajdziemy między innymi Willę Pniewskiego - redutę osłaniającą połączenie pomiędzy Śródmieściem i Czerniakowem, bronioną przez żołnierzy batalionu "Miłosz" i batalionu "Miotła". Są też ślady zniszczeń na budynku w alei Niepodległości 243, który zlokalizowany był po niemieckiej stronie linii frontu w Śródmieściu Południowym, naprzeciwko pozycji batalionu "Zaremba-Piorun".
Niektóre fotografie przedstawiają zniszczenia, których dziś już nie ma. Tak jest w przypadku Hali Mirowskiej, gdzie 5 i 6 sierpnia toczyły się ciężkie walki. W tym miejscu przetrzymywano też ludność cywilną. Powstańcy szturmowali je dwukrotnie.
Projekt "Zraniona Stolica" został zapoczątkowany w 2004 roku przez pracowników Archiwum Akt Nowych. Jego celem jest dokumentacja śladów zniszczeń z okresu Powstania Warszawskiego.
Największa akcja zbrojna
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców.
Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysiące zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych.
Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około pół miliona wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
kk/b
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum Akt Nowych / "Zraniona Stolica"