Skłotersi: Spróbujemy obciążyć kosztami odpowiedzialnych

"Chcemy obciążyć kosztami osoby odpowiedzialne za akcję"
"Chcemy obciążyć kosztami osoby odpowiedzialne za akcję"
TVN24
"Chcemy obciążyć kosztami osoby odpowiedzialne za akcję"TVN24

- Zostaliśmy zaatakowani przez zorganizowane bojówki uczestniczące w Marszu Niepodległości. To były grupy ludzi przywożone przez organizatorów - przekonywali na zorganizowanej we wtorek konferencji przedstawiciele skłotów. Za wyrządzone szkody planują obciążyć kosztami osoby odpowiedzialne "za akcję". I zapowiedzieli, że w piątek zorganizują demonstrację przeciwko "nacjonalistycznej przemocy i terrorowi".

- Przebiegli przez grupę straży niepodległości, która stała tam zupełnie symboliczna. Po czym, najpierw kilkadziesiąt osób, później blisko 200, przypuścili szturm na nasze budynki – mówił o wydarzeniach z 11 listopada, które odegrały się przy ul. Wilczej i Skorupki, Grzegorz Pryszczyk z kolektywu Przychodnia.

"Próbowali wtargnąć do budynków"

Przekonywał, że napastnicy byli uzbrojeni w kostkę brukowa, race, fajerwerki. - Znaleźliśmy również rozcięty przy użyciu raka łańcuch na naszej bramie. Została sforsowana przez ludzi, którzy byli do tego przygotowani. Wtargnęli na podwórze i próbowali wtargnąć do naszych budynków - dodał. Twierdził, że policja w ciągu dnia zalecała, żeby nie wychodzili na dach, żeby siedzieli w środku. - Gdybyśmy zastosowali się do zaleceń policji, to filmowaliby państwo pogorzelisko - przekonywał Pryszczyk. - Policja pojawiła się w okolicy dopiero po ok. 20 minutach. Mimo że jeden oddział stał na rogu Skorupki i Hożej - dodał. Policja twierdzi, że było to 9 minut - stwierdził jeden z dziennikarzy. - Nie wiem, od czego te 9 minut - odparł Pryszczyk.

"Spróbujemy obciążyć kosztami"

Zapowiedział, że są przeciwko zakazowi noszenia masek. Nie będą żądać także delegalizacji marszu, ani akcji policyjnych przeciwko osobom, które ich atakowały.

- Spróbujemy obciążyć kosztami osoby odpowiedzialne za te akcje, tzn. takich ludzi jak Bosak, czy kiedyś poseł Zawisza - podsumował. Skłotersi zapowiedzieli, że w piątek o godz. 17.30, sprzed bramy Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu wyruszy demonstracja.

- Przeciwko radykalizacji ruchów tzw. patriotycznych. Przeciwko nacjonalistycznej przemocy i terrorowi. Będzie przemawiać parę osób związanych z takimi miejscami jak Uniwersytet Warszawski – przekonywał Pryszczyk.

"Są pożytecznymi idiotami"

Alicja Niewiadomska z kolektywu Syrena broniła idei skłotów.

- To są miejsca, w których mieszkają ludzie, imigranci, wykluczeni społecznie, którzy odpowiadają na politykę społeczną, bądź jej brak. Przeszkadza nam retoryka pokazywania tego, jako dwóch skrajnych bojówek, które napadają na siebie. To jest bardziej napad, atak na osoby, na ich mir domowy – twierdziła Niewiadomska. - Zdajemy sobie sprawę, że nacjonaliści i bojówki faszystowskie, które brały udział w napaści na nasze przestrzenie i w Marszu Niepodległości są ofiarami, takimi pożytecznymi idiotami, na usługach tego systemu – dodała.

Konferencja przedstawicieli kolektywów
Konferencja przedstawicieli kolektywówTVN24

Skłotów broniła też posłanka Wanda Nowicka, która zjawiła się na konferencji we wtorek. – To są miejsca, które są dla najuboższych, dla najbiedniejszych ludzi miejscem ochrony – stwierdziła. –Konieczne jest podjęcie takich kroków, które uczynią obecne prawo realnym. Wprowadziliśmy ostatnio prawo, że ludzie nie mogą demonstrować w maskach. Cała demonstracja, ludzie w maskach, a policja – nic – przekonywała.

- Wyobrażam sobie, że w przyszłym roku musi być powołany specjalny sztab kryzysowy, bo w przyszłym roku 11 listopada może być jeszcze gorzej – stwierdziła Nowicka.

O wydarzeniach 11 listopada mówi Wanda Nowicka
O wydarzeniach 11 listopada mówi Wanda NowickaTVN24

Policja: Trudno było przewidzieć

Już w poniedziałek policja odniosła się do zarzutów skłotersów. Rzecznik KGP Mariusz Sokołowski mówił, że policja nie chroniła skłotów, bo trudno było przewidzieć, co zostanie zaatakowane, a zgodnie z ustaleniami z organizatorami marszu policja trzymała się w pewnej odległości od niego. Porządek w pobliżu obu skłotów przywrócono po interwencji policji (służby organizatora, choć próbowały, nie dały sobie rady).

W poniedziałek wieczorem skłot Przychodnia był otoczony kordonem policji.

Nie biorą odpowiedzialności za tęczę i atak na skłot

Zdaniem Krzysztofa Bosaka, jednego ze współorganizatorów warszawskiego Marszu Niepodległości, organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za incydenty na ul. Skorupki i placu Zbawiciela, bo - jak tłumaczył - te miejsca nie były na trasie przemarszu. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

ran/mz

Pozostałe wiadomości

W warszawskim metrze rozpoczęła się wymiana listew, które pomagają w poruszaniu się osobom niewidomym. Ale pozytywną zmianę powinni odczuć wszyscy pasażerowie, bo niejednemu zdarzyło się w sezonie jesienno-zimowym wywinąć orła.

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Fotoradary powinny wrócić do samorządu - twierdzi Dorota Olszewska z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Przywrócenie fotoradarów strażom miejskim postuluje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ministerstwo Infrastruktury nie ma takich planów.

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

Źródło:
PAP

Miejscy ogrodnicy pochwalili się pierwszymi efektami prac na budowie parku nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie. - Praca wre - zapewnili.

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ustalili, że w jednym z aresztów w województwie mazowieckim może dochodzić do przestępstwa, w które jest zamieszany jest funkcjonariusz służby więziennej.

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miał ponad trzy promile, choć ledwie stał na nogach, to wsiadł za kierownicę, by pojechać po kolejną porcję alkoholu. Policja z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymała w Czersku 63-latka, który już stracił prawo jazdy i auto, a niebawem stanie przed sądem.

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samiczka jednego z najmniejszych jeleni świata - pudu południowego - która urodziła się w warszawskim zoo, ma już imię. Wybrano je w internetowym głosowaniu.

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Źródło:
PAP

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Zieleni chce odtworzyć historyczny wygląd ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim. Urzędnicy proszą mieszkańców, by poszperali w domowych archiwach i znaleźli zdjęcia tego wyjątkowego miejsca z dawnych lat.

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Źródło:
PAP

Awantura domowa w centrum Warszawy. Dorośli ranili się nożem na oczach piątki dzieci. Wcześniej, przez kilka lat, sąsiedzi zgłaszali różnym służbom, że w tej rodzinie dzieje się bardzo źle. Interweniował kurator, a sprawa trafiła do sądu. Mimo to nie udało się umieścić dzieci w innych domach. Materiał "Uwagi!" TVN.

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Źródło:
"Uwaga"! TVN

Zakończyła się druga edycja konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajął oliwnik wąskolistny z Ursusa. - Na tego kandydata oddano ponad połowę wszystkich głosów - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zasłabnięcia uczniów w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę 32-latka, który na liczniku swojego bmw miał ponad 200 km/h. - Twierdził, że spieszy się do domu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego kontro trafiło 15 punktów - opisuje rzeczniczka funkcjonariuszy.

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest akt oskarżenia dla 68-latka podejrzanego o zabójstwo dwójki emerytów z Niemiec. Ich zwłoki znaleziono niedaleko Jeziorka Czerniakowskiego ponad 12 lat temu. Co ustalili śledczy?

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad trzy miesiące bramy Uniwersytetu Warszawskiego były zamknięte. Powodem nie były jednak wakacje studentów, a odbywające się przed uczelnią protesty. Teraz w sprawie głos zabrał rektor.

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Słynna warszawska palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a przechodzi właśnie remont. Prace obejmują wymianę liści, kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby.

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Źródło:
PAP

Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiło wydać komiks uwieczniony na słynnej fotografii z sierpnia 1944.

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do czerwca przyszłego roku fotoradary pozostaną na moście Poniatowskiego. Taką decyzję podjął wojewódzki konserwator zabytków. Kilka dni wcześniej drogowcy przekazali, że dwa z sześciu radarów będą usunięte do końca roku, właśnie ze względu na zalecenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Warszawie wylądował samolot z Bejrutu z kilkudziesięcioosobową grupą obywateli Polski i innych państw w ramach transportu humanitarnego - poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Źródło:
PAP

Policjanci z Otwocka znaleźli w mieszkaniu 35-letniego Białorusina pistolet maszynowy PPS i papierosy bez akcyzy. Mężczyzna został zatrzymany, objęty zakazem opuszczania kraju i dozorem policji. Grozi mu nawet do ośmiu lat więzienia.

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Źródło:
PAP

Mężczyzna potyka się na placu przy drodze, upada i przez chwilę się nie rusza. Nikt jednak nie zatrzymuje samochodu, by mu pomóc. Nagranie sytuacji, która mogła skończyć się o wiele gorzej, udostępniają ku przestrodze strażacy z podwarszawskich Łomianek. "Ciężko znaleźć usprawiedliwienie dla ludzkiej obojętności" - komentują.

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie kobiety próbowały przemycić luksusowe zegarki o łącznej wartości 13,5 miliona złotych - poinformowała rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Źródło:
PAP

W miejscowości Rudzienko (Mazowieckie) kierująca samochodem osobowym zjechała z jezdni i uderzyła w drzewo. Nieprzytomną kobietę z wraku wydostali strażacy. Po długiej akcji ratunkowej lekarz stwierdził zgon. 

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Źródło:
tvnwarszawa.pl