Skarby będzie można oglądać na Powiślu, w surowych wnętrzach powstającej dopiero nowej siedziby Muzeum Azji i Pacyfiku, "wklejonej" w apartamentowiec. W jego magazynach ukrytych jest obecnie 20 600 eksponatów z różnych części Azji. W sobotę zaprezentowanych zostanie zaledwie 25, ale będą to największe i najbardziej atrakcyjne, jak chociażby chińskie łoże ślubne, indyjska huśtawka, tajski domek duchów, riksza z Hanoi czy misternie zdobione maski.
W ich poszukiwaniu przejdziemy nietypową ścieżką, przez zakamarki muzeum. Staną się one także tłem gry w klimacie Indiany Jonesa (pod nazwą Akcja Solec), w której trzeba będzie wykonać 10 zadań. Organizatorzy zapraszają na nią szczególnie grupy znajomych oraz rodziny z dziećmi.
Sobotnie wydarzenie to pomysł placówki i organizatorów Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, który ma ambicję opowiadać o Azji nie tylko przez kino, lecz także inne formy sztuki.
Ostatnia chwila na zapisy
Atrakcje 9 listopada:
- 12:00-17:00 - zwiedzanie ekspozycji, wstęp wolny
- 17:00-21:00 - Akcja Solec, obowiązują zapisy: pobierz kartę zgłoszeniową
- 21:00-24:00 - nocne zwiedzanie, obowiązują zgłoszenia: akcjasolec@piecsmakow.pl. Przydadzą się latarki!
Miejsce: Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24
Zobacz niektóre eksponaty:
Skarby z Azji
Otworzą muzeum bez ekspozycji?
Normalne wystawy zobaczymy na Solcu nieprędko, według optymistycznego scenariusza dopiero za dwa lata.
Do zagospodarowania jest aż 4000 mkw. Jak informuje dyrekcja muzeum, w przyszłym roku ma być gotowe wszystko... oprócz ekspozycji: magazyny, pracownie konserwatorskie czy sala konferencyjna. Na wykończenie dla zwiedzających pieniędzy nie dało póki co będące w kryzysie finansowym Mazowsze, któremu placówka podlega, ale jest plan b - pozyskanie funduszy unijnych lub z ministerstwa kultury - zapewnia p.o. dyrektora, Joanna Wasilewska.
Mówi, że do czasu stworzenia ekspozycji w tych przestrzeniach planowane są różne eventy.
Nowe otwarcie po 40 latach
Nowa ekspozycja stała 40-letniej, ale wciąż mało znanej, placówki ma powstać pod hasłem "Podróż na Wschód" i być symbolicznym spacerem po Azji: od Bliskiego Wschodu, przez muzułmańskie i buddyjskie kraje Azji Środkowej aż do Himalajów, przez Nepal do Indii, Birmy, Złotego Trójkąta, a dalej do Wietnamu, Chin i Japonii oraz Indonezji, Papui Nowej Gwinei i Vanuatu.
Wyjście ma prowadzić przez "pokój dźwięków", poświęcony muzycznym tradycjom Azji i Pacyfiku.
Na razie możemy oglądać to jedynie na wizualizacjach:
Projekt urządzenia wnętrz przygotowywany przez pracownię Kłaput Project
su, mz/b
Wizualizacja ekspozycji Muzeum Azji i Pacyfiku