W niedostępnych pomieszczeniach klasztoru wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, przez kilkaset lat zgromadzono prawdziwe skarby. Za murami kościoła przetrwały mapy, plany i rysunki pokazujące malownicze okolice Krakowskiego Przedmieścia nawet z XVII wieku. Teraz te unikaty ujrzały światło dzienne i każdy może oglądać je w Pałacu Rzeczypospolitej.
- Wszystko zaczęło się od zegara słonecznego na elewacji jednego z budynków klasztornych i patrzy w stronę Uniwersytetu Warszawskiego - mówi dr Hubert Kowalski, który przygotował wystawę. - Pytanie skąd się wziął skłoniło mnie, żeby zwrócić się do sióstr z prośbą o przebadanie materiałów klasztornych - dodaje.
Cmentarz przy Krakowskim
Tak rozpoczęła się droga do odkrywania prawdziwych skarbów. Ich wartości nie mierzy się w złotych monetach, bo to co ukrywał klasztor, to po prostu bezcenne unikaty. - Można je nazwać skarbami. W większej części to zbiór nieznany. Być może nawet na skalę europejską - twierdzi Kowalski. - To rzeczy robione ręcznie, pokazujące fragment naszego miasta, które po części już nie istnieje - dodaje.
Oglądając zbiory cofamy się m.in. do XVIII w. - Zobaczymy na przykład plan terenu podległego siostrom wizytkom. To nie tylko klasztor, ale również folwark, stajnia i cmentarz, który, co teraz jest niewyobrażalne, był przy samym Krakowskim Przedmieściu. Tuż obok prezentują się koszary i Pałac Kazimierzowski.
Gra planszowa z "Rachunkiem sumienia"
Unikalne obrazki z XIX w. pokazują nam fasadę kościoła czy plan piwnic klasztoru. – To jest kapitalne, że siostrom Wizytkom udało się zachować te zbiory. Cały czas kontynuują tradycję klasztoru, gdy wchodzimy do środka kościoła, to czujemy się jakbyśmy przenosili się w XVIII w. - mówi Ewa Nekanda-Trepka, której biuro przez około rok zajmowało się konserwacją zbioru.
Murowana budowla klasztoru zaczęła powstawać 350 lat temu (kościół przetrwał nawet bombardowania z czasów II wojny światowej). I właśnie z XVII wieku pochodzą również wyjątkowe skarby. M.in. pobożna gra planszowa z napisami po francusku. - Początek gry to "Wejście do zakonu", zaś koniec stanowi "Sala Zaślubin z Barankiem Bożym", z wizerunkiem Chrystusa prowadzącego grupę kobiet do raju. Znakowane pola w wersji religijnej to cnoty i atrybuty świętych, oraz polecenia cofające: "Rekolekcje", "Rachunek sumienia" - czytamy w katalogu z wystawy.
Można oglądać do 4 maja
12 archiwów z bogatego zbioru możemy oglądać dzięki porozumieniu sióstr Wizytek, władz Biblioteki Narodowej i władz miasta. Dostępne są od 19 kwietnia do 4 maja codziennie w Pałacu Rzeczypopolitej (pl. Krasińskich 3/5) w godz. 10-18. Później znowu znikną z oczu warszawiaków za bramami klasztoru.
Cały zbiór złożony z 80 eksponatów ma zostać udostepniony w wersji elektronicznej na stronach internetowych Bilbioteki Narodowej.
ran/ec